افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 3 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری نمایشگاه عکس هزار لبخند برای صلح در کابل

برگزار کننده گان این نمایشگاه سه روزه عکس اند می گویند که در این عکس ها لبخند افراد در سنین مختلف از افغانستان و برخی از کشور های جهان به تصویر کشیده شده است.

برگزار کننده گان یک نمایشگاه عکس در کابل بدین باور اند که با یک لبخند می توان دشواری ها و ناملایمات روزگار را خیلی راحت تر سپری کرد.

در این نمایشگاه که تحت نام کمپاین بین المللی ” هزار لبخند برای صلح ” روز گذشته در محوطه قصر مخروبه دارالامان در شهر کابل برگزار شد، حدود یک هزار عکس به نمایش گذاشته شده است.

مسئولان سازمان دنیای بدون خشونت و موسسه مطالعات حقوق بشر برای صلح در افغانستان که برگزار کننده گان این نمایشگاه سه روزه عکس اند می گویند که در این عکس ها لبخند افراد در سنین مختلف از افغانستان و برخی از کشور های جهان به تصویر کشیده شده است.

لیلی جعفری یک تن از برگزار کننده گان این نمایشگاه  گفت که تمام افغان ها به خصوص نسل جوان کشور از جنگ به شدت خسته شده اند و می خواهند راه های مختلف را برای انتشار پیام های صلح جستجو کنند.

وی گفت:

“ما در زمان سرنوشت سازی هستیم، نشست های چهار جانبه صلح در جریان است و ما می خواهیم پیام نسل جوان را هم به رهبران ما و به مسئولین که پای میز مذاکره صلح می نشینند می خواهیم این را نشان دهیم و همچنان به مخالفین مسلح که دیگر جنگ بس است ما هم پذیرای شما هستیم، به عنوان شهروندان افغانستان بیآید و در این جغرافیا به صورت مصالمت آمیز و هم پذیری زنده گی کنیم، جنگ دیگر بس است در افغانستان.”

در کنار این نمایشگاه، نمایشات تیاتر و موسیقی زنده نیز راه اندازی شده بود.

ویما عرب زاده یکتن از شرکت کننده گان این نمایشگاه می گوید که راه اندازی این چنین برنامه ها می تواند جوانان را به آینده درخشان در کشور شان امیدوار سازد.

وی افزود:

” من به عنوان کسی که در زنده گی هشتاد فیصد همیشه خبرهای مرگ، کشتار، انتحاری، دزدی، وحشت، زنا، قتل و شکست را شنیدیم، برای من دیدن این عکس های که از افغانها از جا های مختلف گرفته شده و لبخند می زنند خودش یک نوید است، درسی است که نباید هنوز هم امید خود را برای یک آینده روشن از دست بدهیم.”

محمد سمیر یک تن از جوانان دیگریست که می گوید لبخند و صمیمیت نوازشگر قلب هاست و تا زمانیکه که بروی زنده گی لبخند نزنی، زنده گی هم برویت لبخند نخواهد زد:

” لبخند آغازگر و ذایقه صلح است، وقتی ما یک آغاز را شروع نکنیم ما دستآوردی نخواهیم داشت، ما به لبخند شروع کردیم و می خواهیم در افغانستان صلح بیآید.”

در سال های اخیر جوانان افغان برای رسانیدن پیام های صلح به جهانیان، دست به ابتکارات مختلف زده اند گاهی آسمان نیلگون کشور را با بالون ها مزین ساخته اند و گاهی هم کبوتران سفید را که پیام آور صلح محسوب می شوند به پرواز در آورده اند.

کمال سادات معیین جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان که در این نمایشگاه شرکت کرده بود در مورد این نمایشگاه گفت:

“این همه عکس به ما پیام می دهد که بیاید خنده کنیم، در صلح زنده گی کنیم، از جنگ و نفرت چیزی جور نمی شود ما بسیار زیاد تقدیر می کنیم به همکاری معینیت جوانان همینطور پروگرام ها جور می شود و از جوانان دیگر هم می خواهیم که در صفحات اجتماعی تان عکس های خنده را نشر کنید.”

برگزار کننده گان این نمایشگاه از تمام طرف های درگیر جنگ می خواهند تا از آسیب رسانیدن به غیر نظامیان خود داری کنند.

آنان، روی نقش جوانان در مذاکرات صلح تأکید کرده می گویند که در مذاکرات مستقیم با مخالفین مسلح نیابد دستآورد های سیزده سال اخیر کشور قربانی گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار