افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 21 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی زنان روستایی در بلخ

نمایشگاه

 

ریاست انکشاف و دهات ولایت بلخ، نمایشگاه 3 روزه ای از محصولات و صنایع دستی زنان روستایی را برگزار کرده است.

 

در این نمایشگاه بیش از ۶۰ غرفه محصولات لبنیات و صنایع دستی زنان روستایی ولایت بلخ به نمایش و فروش گذاشته شده‌اند.

 

نمایشگاه یاد شده در بازار ویژه زنان (مارکیت رابعه بلخی) راه اندازی شده‌است. شهلا حدید رئیس امور زنان ولایت بلخ می‌گوید که برگزاری چنین نمایشگاه‌ها در راستای بازار یابی برای فروش محصولات روستایی و صنایع دستی زنان موثر است.

 

خانم حدید در رابطه به این نمایشگاه گفت:

 

“این نمایشگاه که برگزار شده خیلی موثر است تا سطح فروش محصولات تولید شده داخلی بخصوص تولیدات زنان روستایی بالا برود.”

 

عاقله بانوی است که از ولسوالی بلخ به این نمایشگاه آمده و صنایع دست بافته خود و شاگردان را جهت فروش در این نمایشگاه به نمایش گذاشته‌است.

 

او می‌گوید، یک کارگاه خیاطی در قریه سید آباد ولسوالی بلخ دارد و ۱۵ دختر جوان روستایی در آن مصروف تولید صنایع دستی اند تا بتوانند ضرورت اقتصادی خانواده‌های شان را مرفوع سازند.

 

در این نمایشگاه صنایع دستی، پیراهن‌های دوخت محلی، کلا‌های دست بافته وطنی، چپلی‌ها، کوزه‌های کولالی و سایر تولیدات دستی به نمایش گذاشته شده‌اند.

 

شایسته یک بانوی دیگر از قریه کمپ سخی مزارشریف به این نمایشگاه آمده، وی در این نمایشگاه صنایع دستی زنان روستایی و تولیدات چون چتنی، آچار، مربای دست ساخته خودش را به نمایش گذاشته تا به فروش برسد.

 

خانم شایسته از نبود بازار برای محصولات داخلی شکایت داشته و می‌گوید که مردم نسبت به محصولات با کیفیت داخلی به محصولات بی‌کیفیت خارجی ارزش قایل هستند، و محصولات آنان با قیمت ناچیز به فروش می‌رسد.

 

شایسته درین مورد گفت:

 

“کار می‌کنیم و فعالیت می‌کنیم بر اساس تلاش که داریم محصولات و تولیدات داخلی را به بازار عرضه می‌نمایم، اما متأسفانه نمی‌دانم چرا مردم بیشتر به محصولات داخلی ارزش قایل نیستند با وجودیکه این مواد با کیفیت بالا تولید می‌شود.”

 

این در حالیست که دکانداران مارکیت ویژه بانوان (مارکیت رابعه بلخی) نیز از نبود بازار برای محصولات و صنایع دستی داخلی ابراز نگرانی نموده و می‌گویند که با مشکلات اقتصادی فروان رو برو هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار