افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

برگزاری نشست گسترش واردات برق از ترکمنستان

واردات <a href=

وزیر انرژی و آب کشور با معین انرژی ترکمنستان و هیات همراه شان روی گسترش واردات برق از ترکمنستان در ولایت های مختلف به گفتگو پرداخت.

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب روابط تجاری انرژی با ترکمنستان را ارزشمند و قابل ستایش خواند و خواهان گسترش روابط با ترکمنستان در سطوح مختلف سیاسی و اقتصادی گردید. آقای عثمانی ترکمنستان را شریک تجاری “خوب” افغانستان در بخش انرژی عنوان نمود.

وزیر انرژی و آب گفت این وزارت با شرکت برشنا روی پلان برق افغانستان کار میکنند و در بخشی از این پلان برای گسترش واردات برق از ترکمنستان در ولایت های مختلف طرح هایی مد نظر گرفته شده است.

سپس معین انرژی وزارت انرژی ترکمنستان ضمن بیان تمنیات نیک مقام های آن کشور در بخش گسترش خطوط انتقال برق از آن کشور به افغانستان اعلان آمادگی کامل کرد و گفت تیم فنی این کشور به کابل آمده اند تا روی جزییات فنی خطوط انتقال برق و دیگر مسایل گفتگو کنند.

معین انرژی ترکمنستان گفت در مسیر اندخوی خط 500 کیلوولت آن کشور آماده است تا به جانب افغانستان برق را انتقال دهد. در ادامه وزیر انرژی و آب گفت پلان این وزارت گسترش واردات برق از ترکمنستان را به سه محور مشخص کرده است:

  1. مناطق که قبلا از ترکمنستان برق داشته؛ اولویت برای افزایش برق این مناطق است، مانند سرپل، هرات و اندخوی
  2. مناطق جدید که تازه از برق ترکمنستان بهره مند می شوند، مانند بادغیس، خماب، قرقین، موریچاق و المار
  3. مناطق که از سایر کشور ها برق دارند.

وزیر انرژی و آب همچنان خواهان معلومات از پیشرفت خط انتقال برق از ترکمنستان به بادغیس شد که در پاسخ معین انرژی ترکمنستان گفت: در مسیر رباط کشان کار لین 110 ولت جریان دارد و سب استیشن آن ساخته شده و آماده بهره برداری است.

در مباحث مطرح شده این نشست قرار شد تا ساخت خط انتقال برق بادغیس پیگیری جدی شود و در اوایل سال 2018 آماده بهره برداری شود.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار