افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 22 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

برگزاری نشست کمیتهً بین الوزارتی حقوق اشخاص دارای معلولیت!

 

نشست کمیتهً بین الوزارتی حقوق اشخاص دارای معلولیت؛ به رهبری سرپرست وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین برگزارشد.

در نشست کمیتهٔ بین الوزارتی که در آن شمار زیادی از نمایندگان وزارت خانه‌ها و ادارات مستقل اشتراک ورزیده بودند؛ روی تأمین حقوق اشخاص دارای معلولیت گفت و گوی همه جانبه صورت گرفت.

 

در این نشست؛ نمایندگان وزارت خانه‌ها و ادارات مستقل، گزارش‌های شان را از کارکردها،‌ دست‌آوردها و تأمین حقوق اشخاص دارای معلولیت با سرپرست این وزارت شریک ساخته؛ همکاری همه جانبه خود را در راستای تأمین حقوق اشخاص دارای معلولیت ابراز داشتند.

 

اعضای کمیتهٔ بین الوزارتی؛ کارشیوهٔ ابتدایی عرضهٔ خدمات و تأمین حقوق اشخاص دارای معلولیت را با سرپرست و هیئت رهبری این وزارت با ارایهٔ دیدگاه‌ها و پشنهادات شان شریک نمودند که فیض الله ذکی سرپرست وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین با ابراز سپاس از کارکردهای اعضای این کمیته؛‌ از نمایندگان وزارت خانه‌ها خواست تا نظر به سهمیهٔ اشخاص دارای معلولیت تلاش نمایند تا حقوق اشخاص داری معلولیت در ادارات مربوطه به خوبی تأمین گردد.

 

آقای ذکی همچنان در مورد سهمیهٔ ۳ در صدی حج، بورسیه‌های تحصیلی، سهمیهٔ اشخاص دارای معلولیت در شهرک‌های دولتی، ارایهٔ خدمات و ایجاد سهولت‌ در تعمیرها و محیط‌های کاری نیز صحبت نموده؛ بر حل مشکلات اشخاص دارای معلولیت تأکید نمود.

 

گفتنی‌است که شعار کمیتهٔ بین الوزارتی حقوق اشخاص دارای معلولیت «معلولیت یک حقیقت و جز لاینفک زندگی بشری است؛ بیایید برای خود و دیگران تلاش کنیم تا جامعهٔ حق محور و همه شمول داشته باشیم!» بوده که نشست این کمیته به گونهٔ ماهوار به رهبری وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین با کسانی که در زمینهٔ تأمین حقوق اشخاص دارای معلولیت کار می‌نمایند؛ دایر می‌گردد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار