افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 7 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

برگزاری نشست کلان صلح درکابل

براساس راپورات رسیده قرار است کابل تا سه ماه دیگر میزبان نشست کلان صلح باشد.

حکومت افغانستان می‎گوید که برای میزبانی یک نشست کلان دربارۀ صلح با طالبان آماده‎گی می‎گیرد و قرار است این نشست تا سه ماه دیگر برگزار شود.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه می‎گوید که این نشست، با حضور نماینده گان جامعۀ جهانی برای چگونگی ترسیم نقشه راه و برداشتن گام‎های عملی برای گفت وگوها با طالبان برگزار می‎شود.

آقای حکیمی می‎افزاید: سر یک نقشه راه، ما به توافق برسیم که چه کارها را ما انجام داده می‎توانیم، تا به مخالفان مسلح خود این اطمینان را بدهیم؛ مثلی که با حزب اسلامی این کار صورت گرفت.

این در حالی است که قرار است نشست دوره ای گروه تماس دربارۀ افغانستان با حضور نماینده گان بیش از پنجاه کشور و سازمان جهانی برای گفت وگو دربارۀ روند صلح افغانستان، به روز یازدهم ماه اکتوبر در مسکو برگزار شود.

 

تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژۀ سرمنشی سازمان ملل در افغانستان در این باره بیان داشت: روسیه یک همکار و یک بازی گر بسیار مهم در تلاش‎های صلح به سطح جهانی است. یقینأ ما انتظار داریم تا روسیه یک نقش بسیار سازنده را بازی کند، آن‎ها می‎توانند نقش سازنده را بازی نمایند و آن‌ها این قصد را دارند، ما آرزو داریم که تلاش‎های صلح بسیار بسیار مفید باشند.

مسکو پیش از این نیز میزبان نشست‎های دربارۀ صلح افغانستان بوده است، اما هیچ یک از آن نشست ‏ها نتوانست طالبان را به گفت وگو با حکومت افغانستان متقاعد سازد.

اما، اکنون که به گفتۀ رییس جمهور غنی با اعلام راهبرد تازۀ واشینگتن اوضاع در منطقه دگرگون شده است، آیا این نشست می‎تواند کشورهای منطقه خاصتاً روسیه، چین و پاکستان را که بر طالبان نفوذ دارند، در بارۀ صلح افغانستان حشر نماید؟

سید احمد احمدی، آگاه امور سیاسی اظهار داشت: ما آرزو داریم که دربارۀ صلح یک گام مثبت باشد ولی اگر مدیریتش به افغان‏ها باشد و رهبری‎اش به افغان‎ها باشد و صلح بین الافغانی باشد، این صلح نتیجه می‎دهد در غیر آن زیاد امیدوار نیستم به این نشست.

با این هم، قرار است رییس جمهور غنی به پاکستان برود. رسانه‏ های پاکستانی راپور داده اند که لوی درستیز اردوی پاکستان در سفر اخیرش به کابل، رییس جمهور غنی را به پاکستان دعوت کرده است و رییس جمهور این دعوت را پذیرفته است.

اما، روشن نیست که رییس جمهور غنی پیش از برگزاری نشست گروه تماس در مسکو به پاکستان خواهد رفت یا پس از این نشست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار