افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 6 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری نشست نوبتی شورای وزیران در کاخ سپیدار

عبدالله عبدالله

 

در ابتدای این نشست، رئیس اجرائیه به روح شهید جنرال محی الدین غوری و دگرمن عبدالواسع که در ولایت بادغیس به شهادت رسیدند، دعا نمود و این مصیبت را به خانواده‌های آنان تسلیت گفت.

 

رئیس اجرائیه کشورگفت که در هفتۀ گذشته، نیروهای امنیتی افغان، دست‌آوردهای زیادی داشتندکه تصفیۀ کامل ولسوالی گیزاب از لوث مخالفان مسلح، انجام عملیات در ولسوالی برگ متال ولایت نورستان که سبب باز شدن جاده و رفع نگرانی‌ مردم گردیده است و هم‌چنان اکمال قطعات و جزوتام‌های نیروهای مسلح کشور در ولایت نورستان، مشمول آن بود.

 

همچنان رئیس اجرائیه کشور از درهم کوبیده شدن شماری از باندهای قاچاق مواد مخدر و گروه‌های بمب گذار خبر دادکه در عملیات‌های ویژه نیروهای امنیتی افغان در جریان هفته گذشته صورت گرفته است.

 

داکتر عبدالله عبدالله علاوه کردکه نیروهای امنیتی کشور مسوول استخبارات شبکۀ حقانی در ولایت میدان وردگ را به هلاکت رسانیدند که در واکنش به آن، طالب‌ها در یک عمل وحشیانه و جنایت‌بار، یک محصل بی‌گناه دانشگاه پولیتخنیک کابل را به شهادت رسانیدندکه برای این شهید بهشت فردوس وبه خانواده اش صبر جمیل استدعا می‌نماییم.

 

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در ادامۀ سخنانش گفت که شورای امنیت ملی به قوای مسلح در سراسر کشور هدایت داده است که در گام نخست، شهدایی را که به خاطر دفاع از تمامیت ارضی و منافع علیای دینی و ملی خویش جان می‌بازند به خانواده‌های شان تسلیم و به وضعیت زخمی‌ها رسیدگی نمایند و در قدم دوم؛ در راستای جذب افراد جدید در چوکات نیروهای امنیتی کشور همت گماشته و از این طریق به شرارت‌های دشمن نقطۀ پایان بگذارند.

 

رئیس اجرائیه کشور همچنان از تدویر ششمین کنفرانس قلب آسیا که در هند صورت گرفت یاد نمود و افزود: توقع می‌رودکه این کنفرانس، زمینه‌های مناسب را برای همکاری‌های اقتصادی هموار و هماهنگی‌های لازم برای مبارزه مشترک در مقابل تروریزم را ایجاد نماید.

 

داکتر عبدالله همچنان گفت که افغانستان مصروف راه اندازی کمپاین شانزده روزۀ منع خشونت علیه زنان است و بر همین اساس، تمام شهروندان کشور، حکومت، پارلمان، علمای دینی، نهادهای جامعه مدنی و رسانه‌های همگانی مسوولیت دارندکه برای از بین بردن این پدیده، رسالت و وظیفه دینی خویش را انجام دهند.

 

وی با این بیان که من برای از بین بردن خشونت علیه بانوان تجدید عهد می‌نمایم؛ تصمیم جمعی مردم، ارادۀ قاطع وعزم راسخ آنان را مهمترین شیوه برای از بین بردن چالش‌های موجود در این عرصه عنوان نمود.

 

رئیس اجرائیه به دوام سخنانش از ایجاد پارلمان جوانان استقبال کرد و افزود، با توجه به این‌که، جوانانی فعال و با احساس به صورت داوطلبانه و رضاکارانه در این پارلمان جمع شده اند، انتظار می‌رودکه به صورت پل ارتباطی میان مردم و حکومت عمل نموده و مسوولیت خویش در قبال کشور و مردم شان را ادا نمایند.

 

وی به وزرا و والی‌ها هدایت داد تا با اعضای این پارلمان همکاری نموده و طرح‌ها و پیشهادات آنان را تحت غور قرار داده و در رفع مشکلات و چالش‌های آنان و سایر جوانان اقدام نمایند.

 

سپس رئیس اجرائیه کشور دستور کار جلسه روز دوشنبه شورای وزیران را این‌گونه برشمرد:

 

گزارش‌های امنیتی توسط مسوولان وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله، ارائه گزارشی در بارۀ بند سلمای ولایت هرات، گزارش وزارت انرژی و آب در مورد کانال شاهی ولایت لغمان، طرح عملی برای جلب و جذب سرمایه گذاری در کشور، گزارش وزارت امور زنان در بارۀ وضعیت زنان ولایت بدخشان و گزارش اداره عالی تفتیش در مورد قطعیه.

 

سپس و مطابق دستورکار، مسوولان وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله، گزارش‌های امنیتی از سراسر کشور را ارائه نموده وگفتندکه در هفتۀ گذشته، به دشمن ضربات شدیدی وارد گردیده و توطئه‌های شان در همه‌جا با شکست رو به رو شده است.

 

افضل امان رئیس ارکان ستاد ارتش کشور گفت که هماهنگی خوبی میان نهادهای امنیتی کشور ایجاد شده و در جریان یک هفتۀ گذشته، مخالفان مسلح 389 حمله را انجام دادندکه توسط نیروهای امنیتی کشور دفع و دشمن متحمل تلفات و خسارات زیاد گردید.

 

وی علاوه کردکه در هفته گذشته و در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و مخالفان مسلح، 64 تن از منسوبان ارتش ملی شهید و 121 تن دیگر زخمی گردیدند. با این‌حال و در جریان این نبردها، 274 تن از مخالفان مسلح هلاک گردیده و 119 تن دیگر زخمی شدند و مشمول سرگروپ‌های مهم، 25 مخالف بازداشت گردیدند. وی عملیات‌های اخیر را همراه با دست‌آوردهای بزرگ برای نیروهای امنیتی کشور عنوان نمود.

 

درهمین‌حال، عبدالرحمان رحمان معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله گفت که نیروهای مسلح افغان در برابر مخالفان، از برتری خاصی برخوردار هستند و همین باعث گردیده است که دشمن در تطبیق تمام توطئه‌های شان ناکام گردند و خوشبختانه روند موفقیت‌آمیز قوای مسلح افغانستان بر دشمنان همچنان ادامه دارد.

 

وی در ادامۀ صحبت‌هایش گفت که نیروهای امنیتی کشور در پایان عملیاتی که در ولسوالی دواب ولایت نورستان انجام دادند، محاصرۀ دشمن را شکستاندند و راه این ولسوالی به روی ترافیک باز گردید.

 

رئیس اجرائیه کشور با قدردانی و امتنان از تلاش‌ها و دست‌آوردهای نیروهای امنیتی گفت که هم اکنون قوای امنیتی افغان با روحیه عالی مصروف نبرد با دشمن هستند.

 

معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله در همین حال به ارائه گزارشی در مورد وضعیت امنیتی بند سلمای ولایت هرات پرداخت و گفت که برای تامین امنیت این بند، تمام تدابیر لازم و اقدامات مربوطه گرفته شده و در این بخش هیچ‌گونه نگرانی یی وجود ندارد.

 

درهمین حال وزارت انرژی و آب، خواستار رسیدگی به چالش‌های موجود در بخش ترانسپورت هوایی کشور گردید.

 

سپس وزیر انرژی و آب در بارۀ بازسازی کانال شاهی لغمان و تکمیل سروی کانال آب‌رسانی به دشت بابا صاحب ولایت لغمان معلومات مفصل ارائه نمود.

 

بر مبنای نتایج این سروی که نشان می‌دهد، مشکلات و چالش‌های فرا راه این پروژه بسیار زیاد است و تکمیل نمودن آن را ناممکن ارزیابی کرده است، این پروژه از سوی شورای وزیران رد گردید.

 

رئیس اجرائیه کشور گفت که به باشندگان ولایت لغمان در مورد این پروژه باید قناعت داده شود. زیرا اقدامات لازم برای ساختن بند برق کله گوش در ولایت لغمان رویدست است و در عین‌حال، پروژه‌های کوچک توسعه‌ای نیز در این ولایت عملی گردیده است.

 

درهمین‌حال، وزارت اقتصاد به ارائه گزارشی پیرامون جلب و جذب سرمایه‌گذاری در کشور پرداخت که مورد قبول شورای وزیران قرار گرفت و رئیس اجرائیه کشور هدایت دادکه برای جلب اعتماد سکتور خصوصی توجه جدی صورت گیرد.

 

در پایان نشست روز دوشنبه شورای وزیران، معاون اداره عالی تفتیش در بارۀ بودیجه قطعیه معلومات داد و در نتیجه، رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان، به تمام ادارات هدایت دادکه مشکلات در قطعیه را جدی بگیرند و دلایل خویش برای مصرف نکردن بودیجه خویش را به صورت واضح و مکتوب به اداره عالی تفتیش وزارت مالیه تسلیم نمایند.

 

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان همچنان به تمام وزارت‌ها هدایت دادکه تمام معلومات و داشته‌های شان در مورد پروسه تدارکات، قطعیه و سرمایه گذاری در کشور را تدوین و در نشست فوق العاده کمیته اقتصادی شورای وزیران ارائه نمایند تا در همایشی که در باره قطعیه، پروسه تدارکات و شیوه‌های جذب سرمایه گذاری در کشور برگزار می‌شود، مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار