افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 14 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

برگزاری نشست بین‌المللی گفت‌وگوهای امنیتی هرات با هدف تفاهم و تداوم گفت‌وگو بین کشورهای منطقه و جهان

گفت‌وگوهای امنیتی هرات

ششمین نشست بین‌المللی گفت‌وگوهای امنیتی هرات روز گذشته با اشتراک نماینده گان ۱۷ کشور و دو سازمان بین‌المللی در این شهر هرات شد.

ایجاد تفاهم و تداوم گفت‌وگو بین کشورهای منطقه و جهان هدف اصلی این کنفرانس است.

این نشست با الهام از گفت‌وگوهای امنیتی مونیخ همه ساله در قلعه اختیارالدین که قرن‌ها سنگری برای جنگ بود، برگزار می‌شود.

این بار، آینده دولت‌های ملی، موضوع اصلی کنفرانس شده است. اشتراک کننده گان این نشست هرچند اذعان دارند که آینده روشن نیست اما نسبت به تغییر اوضاع خوشبین به نظر می‌رسند.

علاوه بر نماینده گان سازمان‌های ملل متحد و ناتو، کارشناسان و مسئولان سفارتخانه‌های هفده کشور به شمول ایران، امریکا، هند، فرانسه و بریتانیا برای اشتراک در این نشست به هرات آمده‌اند.

داود مرادیان، میزبان کنفرانس و رییس انستیوی مطالعات استراتیژیک افغانستان می‌گوید با برگزاری چنین نشستی گام نخست برای ایجاد تفاهم بین کشورهای منطقه برداشته می‌شود.

آقای مرادیان با اشاره با اینکه گویا صد سال است کشورهای منطقه با هم گفت‌وگوی جدی نداشته‌اند، گفت: ما با دوستان ایرانی ما که همسایه ما هستند در دو دنیای مختلف زنده گی می‌کنیم. با ترکمنستان که همسایه ماست در دو دنیای مختلف زنده گی می‌کنیم. پس هنوز ما گفت‌وگوی جدی را شروع نکرده‌ایم چه برسد به اینکه تفاهم ایجاد کنیم.

ویس برمک، سرپرست وزارت داخله، ایجاد یک اجماع بین‌المللی در باره افغانستان را امیدوارکننده خوانده و گفته است که جامعه بین‌اللملی دیگر این کشور را از دید بی‌ثباتی نخواهد دید.

آقای برمک تأکید کرد که افغانستان باید من‌حیث یک کشور باثبات در منطقه ظهور کند و کشورهایی که در همسایگی و در ماورای همسایگی هستند، همه به یک باور برسند که یک افغانستان با ثبات هم به نفع منطقه است و هم به نفع کشورهای ماورای منطقه و بالاخره هم به نفع سیاست‌های جهانی.

کنفرانس گفت‌وگوهای امنیتی هرات همه ساله با این نظر برگزار می‌شود که زمینه‌سازی برای صلح تنها کار دولت‌ها نیست، بلکه نهادهای اکادمیک هم می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار