افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 29 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری نخستین جشنواره موسیقی محلی افغانستان

جشنواره موسیقی

 

انستیتوت فرهنگی فرانسه و انستیتوت موسیقی “دف ریکورد” نخستین جشنواره موسیقی محلی افغانستان را برگزار کردند.

 

تارنواز های موسیقی محلی افغانستان اینجا فضای سکوت غمناکی را شکسته که درست دو سال پیش دروازه انستیتوت مرکز فرهنگی فرانسه را بست!

 

“دَف” نام نخستین جشنواره موسیقی محلی افغانستان که پای نوازنده گان نُه ولایت کشور را به کابل کشانده است.

 

آغاز برپایی این جشنواره با نواختن موسیقی عارفانه آغاز می گردد و رفته رفته با موسیقی محلی ازبیکی، پشتو و هراتی ادامه می یابد.

 

رفیع بهروزیان مسئول مرکز “دف ریکورد” می گوید، پیام این جشنواره زنده نگهداشتن موسیقی محلی افغانستان است.

 

وی گفت:

 

“در باره برپایی آنی جشنواره اگر بگویم هدف آن زنده نگهداشتن موسیقی محلی افغانی ما بود زیرا کمتر مرکز دولتی و یا شخصی پرداخته به موسیقی محلی افغانستان ما تاحال نشده کسی بگوید که این موسیقی محلی هراتی، بدخشانی،ازبیکی و یا ترکمنی، اما ما می خواهیم پس از این بارها این جشنواره را برگزار کنیم تا موسیقی محلی مان جایگاهش را به موسیقی بیرونی خالی نسازد.”

 

سید گل یکی از نوازنده گان ۷۰ سال دارد و ۵۰ سال است که انگشتانش موسیقی محلی افغانستان را می نوازد. وی اکنون در افغان موزیک برای ده ها جوان دلبسته موسیقی محلی افغانی مصروف آموزش دهی است.

 

سید گل که سرنده نوازی را آموزش می دهد، می گوید که موسیقی محلی باید زنده نگهداشته شود:

 

“موسیقی غربی موسیقی ما را در حالِ از بین بردن است، اما ما تلاش می ورزیم موسیقی محلی ما را از دست ندهیم.”

 

مرکز فرهنگی فرانسه و سالون نمایش آن در لیسه استقلال از سالها بدینسو فعالیت دارد. این سالون مرکز اصلی برگزاری نمایشگاه های عکس، نقاشی و اجرای نمایش تیاتر می باشد. سال گذشته حمله مرگبار در داخل این سالون سبب شد تا دروازه آن بروی تماشاگران و فرهنگ دوستان بسته گردد.

 

حملۀ که در آن یک تن کشته و چندین تن دیگر زخم برداشتند.

 

اما اکنون لورانس مسئول انستیتوت موسیقی فرانسه در کابل می گوید برنامه های مختلف فرهنگی در این انستیتوت دوباره آغاز می گردد.

 

وی گفت:

 

“متأسف هستیم که در جریان دو سال بروی مردم این انستیتوت بسته بود، اما پس از این با تدابیر بیشتر با برخی از کارهای که گذشتاندیم دوباره تلاش می روزیم تا برنامه های فرهنگی را دریابیم و پس از این نیز فعالیت های مان به پیش خواهد رفت. تلاش می ورزیم برنامه های مان کمتر باشد و شما را در برنامه های بعدی نیز خواهیم داشت.”

 

سالها جنگ و آواره گی در افغانستان در کنار دیگر چالش ها، موسیقی محلی این کشور را نیز صدمه زد و تا اندازه یی به باد فراموشی داد.

 

برپا کننده گان این جشنواره می گویند، جشنواره “دف ” را پس از این بارها برپا می کنند تا باشد که موسیقی محلی افغانستان دوباره جان بگیرد.

 

اما حمایت حکومت بخصوص وزارت اطلاعات و فرهنگ از موسیقی محلی افغانستان بسا مهم پنداشته می شود و بر پا کننده گان این جشنواره انتظار دارند این وزارت در کنار آنان بی ایستد.

 

در این جشنواره در کنار ده ها تن از دلبسته گان موسیقی محلی افغانستان شماری از فرهنگ دوستان و مقام های حکومت نیز اشتراک ورزیده اند و با شور و شوق به موسیقی محلی افغانستان پای تماشا نشسته و گوش فرا داده اند.

 

اسد الله غضنفر مشاور فرهنگی رئیس جمهور در این جشنواره می گوید از موسیقی محلیآواز همدلی دارد حمایت می کند.

 

اسد الله غضنفر مشاور فرهنگی رئیس جمهور افغانستان

 

وی گفت:

 

“برپایی این جشنواره که پیام همدلی دارد اقدام نیک است و از آن حمایت می کنیم. میدانیم نوازنده گان و هنرمندان مان با چه دشواری ها و چالش ها رو به رو اند، اما نباید مأیوس باشید.”

 

در این جشنواره از هر گوشه یی افغانستان دلبسته گان و نوازنده گان موسیقی محلی افغانی اینجا گرد آمده اند تا با نواختن موسیقی محلی افغانستان از یکسو پیام همدلی و همصدایی را به مردمان این مرز و بوم برسانند و از سوی دیگر به اشک، جنگ و کشتار نه بگویند.

 

این جشنواره برای سه روز در انستیتوت موسیقی فرانسه ادامه خواهد داشت جشنوارۀ که به گفته پربا کننده گان، سه ماه را طرح ریزی آن زمان گرفته است.

 

اشتراک کننده گان آن می گویند، شنیدن و تماشای موسیقی محلی لذت دیگری دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار