افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 26 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری مراسم روزجهانی دختر در کابل

%d8%b1%d9%88%d8%b2%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%af%d8%ae%d8%aa%d8%b1

روزگذشته مراسم روزجهانی دختر در باغ بابر کابل برگزار شد.

در این مراسم، افتتاح نخستین آهنگ ترانه دختر نیز به همت موسسه موسیقی افغانستان با همکاری موسسه حمایت از اطفال برگزار گردید.

سخنرانان این مراسم با تأکید بر اینکه دولت برای حمایت از دختران و زنان تلاش کند، گفتند: وزارت معارف، معاون ریاست معارف ولایت‌های کشور را از بین زنان تعین کرده است.

زنان مدیران مکاتب دخترانه می‌شوند

اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف در این مراسم با بیان اینکه دختران افغان مظلوم نیستند، گفت: برخی دختران و زنان افغانستان هنوز هم در مناطق دور دست کشور مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

بلخی افزود: عدم آگاهی از فرهنگ دینی و ملی کشور سبب آزار و اذیت زنان می‌شود که تعداد زیادی از مردم افغانستان به آن در تعامل هستند.

وی تصریح کرد: وزارت معارف، معاون ریاست معارف ولایت‌های کشور را از بین زنان تعین کرده است.

وزیر معارف از تعین مدیران زن در مکاتب دخترانه خبر داد و اظهار داشت: تعداد زیادی از زنان و دختران افغانستان با آغاز این روند تشویق به مکتب رفتن شده‌اند.

اسدالله حنیف بلخی در پایان سخنان خود گفت: وزارت معارف متعهد است تا از حقوق دختران حمایت کرده و آنها را به سمت آموزش و تحصیل سوق دهد.

در زنده گی دختران تغییر ایجاد شود

در همین حال مژگان مصطفوی معاون نشریات وزارت اطلاعات و فرهنگ در این محفل با تأکید بر اینکه با سواد‌سازی دختران با ارزش‌تر از سایر ارزش‌ها است، گفت: وزارت معارف و دولت افغانستان باید تلاش کنند تا تغییر در زنده گی دختران و زنان ایجاد کند.

مصطفوی با بیان اینکه زنان قشر آسیب‌پذیر جامعه هستند، افزود: ما زمانی به جامعه سالم دست می‌یابیم که زنان و حقوق آنها مورد احترام قرار گیرد.

وی در پایان از دولت وحدت ملی خواست تا زمینه‌های شغلی و تحصیلی را برای دختران افغان آماده کند.

50 فیصد تشکیلات انستیتوت موسیقی افغانستان را دختران تشکیل خواهد داد

احمد سرمست رییس موسسه موسیقی افغانستان نیز در این محفل گفت: 3 دهه جنگ در افغانستان زنان را بیشتر در مظلومیت قرار داده است.

سرمست افزود: در شرایط کنونی نیز زنان با چالش‌های متعددی مواجه هستند و با خشونت‌های جنسی و سایر موارد دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی در پایان سخنان خود گفت: به زودی 50 فیصد تشکیلات موسسه موسیقی افغانستان را زنان تشکیل خواهد داد.

57 فیصد دختران پیش از 18 سالگی ازدواج می‌کنند

همچنین آنا مریکل لامکین رییس موسسه حمایت از اطفال در این محفل با بیان اینکه 57 فیصد دختران افغانستان پیش از سن 18 سالگی ازدواج می‌کنند، گفت: دشوار‌ترین مشکلات فرا روی زنان و دختران افغانستان قرار دارد.

لامکین با بیان اینکه ازدواج‌های پیش از وقت سبب مشکلات زیادی برای دختران کشور شده، ابراز داشت: بیشتر دختران افغانستان به شکل اجباری ازدواج می‌کنند.

در پایان این محفل سرود‌های زیبای افغانی و موسیقی نیز اجرا شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار