افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری مراسم تحلیف کمیشنران جدید کمیسیون های انتخاباتی در ارگ ریاست جمهوری

ارگ

کمیشنران جدید کمیسیون‎های انتخاباتی بعد از ظهر روز گذشته مراسم تحلیف را در حضور محمد اشرف غنی  رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، بجا آوردند.

این مراسم که در ارگ برگزار گردید، در آن داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، سید یوسف حلیم قاضی القضات و رئیس ستره محکمه، فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه، شماری از اعضای کابینه و تعداد دیگری از مقامات عالی رتبۀ دولتی حضور داشتند.

نجیب الله احمدزی، عبدالقادر قریشی، ملیحه حسن، وسیمه بادغیسی، معاذالله دولتی، رفیع الله بیدار و گلاجان عبدالبدیع صیاد کمیشنران جدید کمیسیون مستقل انتخابات و غلام دستگیر هدایت، عبدالبصیر فایز، علی رضا روحانی، حمیرا حقمل و عبدالعزیز آریایی کمیشنران جدید کمیسیون شکایات انتخاباتی، حلف وفاداری یاد نمودند.

پس از مراسم تحلیف، رئیس جمهور غنی ضمن اتحاف دعا به روح آن عده از هموطنان ما که در حادثۀ تروریستی اخیر جام شهادت نوشیدند، گفت: داعش و دیگر گروه‌های خون آشام تروریستی می‌کوشند با هدف قرار دادن مساجد و اماکن مذهبی و حملۀ وحشیانه به جان بی‌گناهان به وحدت و انسجام درونی جامعۀ ما آسیب برسانند و از این راه تخم نفاق و اختلاف را در میان مردم مسلمان ما بپاشند. ولی ما با اطمینان می‌گوییم که وحدت مردم ما استوارتر از آن است که دستخوش این نیت‏های شوم و دسیسه‌های شیطانی گردد.

رئیس جمهور گفت: ما پس از تلاش‏های دوامدار توانستیم کمیشنران کمیسیون‎‏های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی را در یک پروسه شفاف انتخاب کنیم و با این کار یک گام مهم را بسوی انتخابات برداریم.

محمد اشرف غنی، انتخابات را روح و روان یک نظام مردم سالار دانسته، گفت: برای انتقال قدرت انتخابات وسیله بسیار خوب بیرون شدن از دایرۀ خبیثه خشونت و خونریزی می‏باشد، تا مردم به زور شمشیر و تفنگ نه، بل‎که از طریق رای خویش حکومت را انتخاب کنند.

وی افزود: طوریکه انتخابات برای زمان محدود مسئولین و نمایندگان مردم را تعیین می‎کند، پس جلو ظلم و استبداد صاحبان قدرت گرفته می‏شود. مسئولین و نمایندگان مردم این را فراموش نمی‎توانند که فردا قدرت ندارند و فرار شان از حساب و کتاب بسیار دشوار است. این انتخابات است که رئیس جمهور و سایر افراد منتخب را به باداران نه بل‎که به خادمان مبدل می‏سازد.

رئیس جمهور گفت: ما برای داشتن حکومت عادل، برای احترام واقعی به فکر و نظر مردم و ترقی و ثبات کشور خویش بجز انتخابات راه دیگری نداریم، اما انتخابات باید طوری انجام شود که مردم به شفافیت آن باور نمایند و تمام مردم بدون تبعیض در تعیین مقامات و مسئولین خود را شریک بدانند.

رئیس جمهور غنی خاطر نشان کرد: پس از کسب تجارب مختلف از انتخابات‏های دوازده سال گذشتۀ ریاست جمهوری، شورای ملی و شورا‎های ولایتی، امسال توانستیم که یک قانون تازه انتخابات داشته باشیم و خوش‎بختانه امروز در روشنایی همین قانون مراسم تحلیف کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی انجام می‏شود.

رئیس جمهور کشور گفت: یکی از اقداماتی که صورت گرفت تعدیل قانون انتخابات بود که بعد از بحث‌ها و مشوره‌ها تهیه و به شورای ملی فرستاده شد و پس از تعویقی که بیش از یک سال طول کشید، در نهایت با فرمان تقنینی به مرحلۀ تصویب رسید. در ادامۀ آن کمیتۀ گزینش ایجاد شد و ضمن تدوین قانون انتخابات به تعدیلات لازم در آن دست زد.

وی افزود: این کمیته در بیشتر از یک ماه کار مداوم، طی پروسه‌ای شفاف توانست درخواستی و اسناد بیش از هفت‎صد نفر را دریافت و بررسی کند، و سپس با تعیین معیارهای قانونی و تخصصی و در ارزیابی و گزینش چند مرحله‌ای، سرانجام ۲۱ نفر را برای کمیسیون انتخابات و ۱۵ نفر را برای کمیسیون شکایات انتخاباتی برگزیند تا کمیشنران و اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی از میان شان تعیین شوند.

رئیس جمهور ضمن تشکری از تلاش و پشت کار کمیتۀ گزینش، گفت: برای تعیین کاندیدان از میان لست پیشنهاد شده، با آن‌که از نظر قانونی صلاحیت آن به رئیس جمهور داده شده است، اما من ترجیح دادم که این مسئولیت را با همکارانم شریک گردانم تا جمعاً ارزیابی و مصاحبه را انجام داده و شخصیت‎های شایسته را برای این وظیفه برگزینیم.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد: با آن‎که لست پیشنهادی شامل افرادی شایسته و توانا بود و همۀ آنان دارای دیدگاه‌های واضحی برای این کار بودند، اما معیاری که ما برای انتخاب کمیشنران داشتیم این بود که علاوه بر لیاقت، تجربه، بی‌طرفی و تخصص، سهم جغرافیایی، قومی، مذهبی و جنسیتی نیز تا حد امکان مراعات شود تا همۀ مردم افغانستان خود را در آیینۀ این کمیسیون ببینند.

وی گفت: مکلفیتی که بر عهدۀ مسئولین جدید این کمیسیون قرار دارد این است که امور داخلی کمیسیون را از نو و با دیدگاه بلند مدت سر و سامان دهند، مکانیزم‏هایی را که سبب افزایش شفافیت در کار شان می‏شود ایجاد کنند؛ و با اصلاح دفاتر ولایتی رابطه مستقل و سالمی را با مسئولین ادارات محلی برقرار کنند؛ رابطۀ خود را با جامعۀ مدنی و قشر سیاسی به گونه‌ای تنظیم کنند که از نظرات و پیشنهادهای شان همواره مستفید شوند تا کیفیت کار روز به روز بهتر شود، بسیج مردم برای مشارکت در انتخابات در سطح کشور صورت بگیرد، و اطلاع رسانی شان به مردم و رسانه‌ها به صورت شفاف انجام شود تا ابهامی در کارشان باقی نماند.

رئیس جمهور افزود: من امیدوارم که کمیسیون در تنظیم بهتر امور و افزایش شفافیت از تکنالوژی جدید به خوبی کار بگیرد، و در این راستا لازم است به مشکل صدور تذکره‌های الکترونیک که هم به شفافیت انتخابات کمک می‌کند و هم به دیگر نیازهای مردم پاسخ می‌دهد، بر اساس نص قانون اساسی اقدام نمائیم.

محمد اشرف غنی گفت: حکومت مکلفیت خود می‎داند که از کمیسیون و فعالیت‌هایش با تمام توان حمایت کند، امنیت آن را در همۀ سطوح تامین کند، استقلال آن را به تمام معنا پاس بدارد، و چنان‎که اکنون نهادهای عدلی و قضایی ما، هم ستره محکمه و هم لوی څارنوالی، با استقلال تمام کار خود را به پیش می‌برند، نهادهای انتخاباتی نیز از هر مداخله‌ای به دور باشند، هم مداخلۀ حکومت و هم مداخلۀ طرف‌های دیگر. تخلفات انتخاباتی که از سوی قانون به عنوان جرایم انتخاباتی شناخته شده است از سوی مراجع قانونی جدی گرفته شده و متخلفان به عنوان مجرم مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: امروز که شما برای شروع این وظیفه سوگند یاد کردید مسئولیت سنگین شما آغاز می‏یابد و از هم اکنون باید آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی روی دست گرفته شده و تقویم آن تهیه شود. به یاد داشته باشید که کارتان به این خلاصه نشده بل‎که همزمان باید دیدگاه میان مدت و دراز مدت نیز برای این نهادها وجود داشته باشد و تعقیب شود، تا نهادهای انتخاباتی ما با ستندردهای معتبر بین المللی برابر شود. ما می‎خواهیم که انتخابات آیندۀ ما، چه انتخابات پارلمانی و چه انتخابات ریاست جمهوری، به شفاف‌ترین وجه ممکن برگزار شود که مورد اعتماد کامل مردم ما قرار بگیرد.

رئیس جمهور گفت: در حالی‎که شما را به وظیفه جدید تان مبارکی می‎گویم، این را باید بگویم که امروز بار بزرگ از مسئولیت بر شانه‎های شما گذاشته شد. شما مسئولیت دارید که وظایف تانرا به استقلالیت کامل، صداقت و بی طرفی، در مطابقت به ارزش‎های قانون اساسی و قانون انتخابات انجام دهید. توقع مردم افغانستان از شما این است که در امور خویش به هیچ کسی اجازه مداخله غیر قانونی را ندهید و وظایف تانرا در روشنایی احکام قانون طوری انجام دهید که نزد خدا، ملت و تاریخ سرخ روی باشید.

رئیس جمهور کشور در اخیر سخنانش گفت که شما نه تنها انتخابات شورای ملی و شورا‎های ولسوالی را در پیش دارید، بل‎که در سال‏های آینده انتخابات دیگری را نیز در پیشرو دارید و توقع میرود که به گونه ای انجام شود که انتخابات افغانستان به نمونه خوب شفافیت در تمام منطقه مبدل شود.

سپس داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه ضمن غم‎شریکی به خانواده‎های قربانیان حادثه تروریستی روز دوشنبه گفت: ایجاد جنگ‎های فرقه‎ای یکی از توطئه‎های دشمنان است، الحمدالله مردم و ملت ما بیدار هستند و در برابر این توطئه با حفظ وحدت و با همدردی خود، جوابی قاطع داده اند و می‎دهند.

وی به کمیشنران کمیسیون‎های انتخاباتی سمت های شانرا تبریک گفت و خاطر نشان نمود: همه مردم افغانستان و همکاران بین المللی از ما توقوع دارند که با وحدت، با همکاری و با همدستی و همیاری برنامه‎ها را به پیش ببریم و چالش‎های را که ملت ما به آن روبرو است، مقابله کنیم و از فرصت‎ها استفاده بهتر و بهینه صورت بگیرد.

داکتر عبدالله عبدالله افزود: کار کمیته گزینش و تعیین کمیشنر‎های انتخاباتی یکی از نمونه‎های بسیار خوب و برجسته کار باهمی، مشورت و کاری که خداوند امر کرده، یک نمونه خوبی بوده است.

رئیس اجرئیه گفت: مردم افغانستان در این شرایط تنها صدای وحدت را انتظار دارند، آنان از همه ما توقوع دارند تا آنچه در توان ما است، در راه خیر و مصلحت مردم و استحکام پایه‎های حکومت وحدت ملی و تقویت سرزمین ما و استحکام وحدت در میان مردم ما دریغ نکنیم.

داکتر عبدالله عبدالله گفت که کمیشنران تهدابی را برای سلامت کشور می‎گذارند، و اطمینان دارم که به همکاری مردم افغانستان این کمیسیون‎ها در استقلال رای و تصمیم خود و هم‎چنان در پابندی و حاکمیت قانون موفق خواهند بود.

وی در اخیر سخنانش گفت که مردم افغانستان از کمیشنران انتخاباتی توقوع دارند که متعلق به همه آن‎ها باشند و در مطابقت به قانون وظایف شانرا انجام دهند.

بعداً استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور صحبت کرد و ضمن ابراز تسلیت به خانواده شهدای افغانستان بخصوص شهدای حادثه دیروزی، گفت: این حمله آن هم در یک مسجد و مراسم دینی نشان داد که دشمنان مردم افغانستان هیچ نوع احترامی به اسلام و آموزه‎های دینی و ارزش‎های انسان قایل نیستند. این حادثه بدون تردید یک عمل ضد انسانی و از مصادیق جنایت علیه بشریت است.

استاد دانش گفت: انتخابات در دنیای امروز یک عامل مهم و اساسی و یک رکن اصلی برای تقویت مردم سالاری، ایجاد مشروعیت، ثبات، صلح و هم‎پذیری است.

وی تاکید کرد که هرگونه بی توجهی در این مورد و تعلل در برگزاری انتخابات همه دستآورد‎های ما را در معرض خطر قرار می‎دهد.

معاون دوم رئیس جمهور گفت که خوشبختانه در ماه‎های اخیر با تلاش‎های رهبری حکومت وحدت ملی این بن بست شکستانده شد و در جلساتی که با رئیس جمهور داشتیم، ایشان تاکید می‎کردند که انتخابات یک ضرورت حیاتی و ملی برای کشور است و به هر ترتیب ممکن باید راهی پیدا کنید که این بن بست بشکند و آمادگی‎ها برای انتخابات گرفته شود و با استفاده از تجربیات گذشته، اصلاحات انتخاباتی هم در این مرحله عملی گردد.

وی گفت که از اوایل سال گذشته مسئولیت پیدا کردم که این موضوع را تعقیب و نظارت کنم و در مدت یک‎سال و هشت ما این کار به مرحله کنونی رسید.

استاد دانش افزود: از امروز به بعد وظیفه کمیسیون‎های انتخاباتی است که با تعهد وجدانی و احساس مسئولیت ملی در مقابل ملت بزرگ افغانستان و با حفظ استقلال و بی طرفی کامل کار خود را آغاز نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار