افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

برگزاری مراسم امضای قرارداد پروژۀ ساخت سرک هرات – چشت شریف در ارگ ریاست جمهوری

قرارداد

اکلیل حکیمی وزیر مالیه و روبرتو کانتون سفیر ایتالیا مقیم کابل، قرارداد ساخت “سرک هرات – چشت شریف” کوریدور شرق – غرب را به طول ۱۵۵ کیلو متر، در حضورداشت محمداشرف غنی رئیس‎جمهوری اسلامی افغانستان به امضا رساندند.

 

در مراسم امضای قرارداد پروژۀ مذکور که عصر روزگذشته در ارگ انجام شد، ابتدا محمود بلیغ وزیر فواید عامه درخصوص این کوریدوربه ویژه با اشاره به اهمیت اقتصادی سرک هرات – چشت گفت، این سرک از سمت ولسوالی اوبه ۱۵۵ کیلومتر طول دارد و در مسیر بند سلما و معدن سنگ مرمر ولسوالی چشت شریف واقع گردیده است که از منظر اقتصادی و ترانسپورتی به مردم این مناطق و نیز به ولایت غور تسهیلات توسعه‌یی را فراهم می‎سازد.

 

وزیر فواید عامه افزود، این سرک بخشی از کوریدور شرق و غرب می‎باشد که ولایت هرات را از طریق ولایات مرکزی به کابل وصل می‎سازد. وی علاوه کرد که کار سروی و دیزاین سرک متذکره عملاً آغاز گردیده که پس از اتمام آن، در پنج بخش هر کدام ۳۰کیلومتر به کمپنی‎های جداگانه به قرارداد سپرده خواهد شد.

 

آقای روبرتو کانتون سفیر ایتالیا در افغانستان، از امضای قرارداد این پروژۀ مهم ابراز خرسندی کرده گفت، این سرک به همکاری کشورش با هزینۀ ۹۲میلیون یورو احداث می‏گردد و در پیشرفت افغانستان نقش مهمی را دارا می‎باشد. او اضافه کرد که با تطبیق این پروژه، ایتالیا یک‎باردیگر متعهد است که به‎منظور اتصال منطقوی، افغانستان را در کار عملی شدن پروژه‌های بزرگ همکاری نماید.

 

روبرتو به نمایندگی از کشورش بر حمایت از حکومت افغانستان اطمینان داده گفت، کشورش آماده است که در زمینۀ اعمار ترمینل جدید ولایت هرات نیز همکاری کند.

 

در این مراسم، محمدآصف رحیمی والی هرات به نمایندگی از مردم این ولایت از رئیس‎جمهورکشور تشکری کرد که به علمی کردن تعهدات خود در قبال مردم هرات متعهد می‎باشد. او گفت، امروز شاهد تطبیق یکی از تعهدات حکومت هستیم، از سال ۱۳۹۰بدینسو همه ساله برای احداث این سرک وعده داده می‎شد که مردم هرات را ناامید ساخته بود، اما امروز این امیدواری احیای مجدد گردید.

 

قابل ذکر است که احداث دهلیز شرق – غرب به طول ۷۲۰ کیلومتر طول، احداث خواهد شد که یکی از اولویت‎های دولت افغانستان می‎باشد. پروژۀ متذکره روی کاهش فقر، اتصال بهتر و رشد اقتصادی کشور تأثیر مستقیم دارد. کار ساختمان سرک مذکور، سه سال را دربر خواهد گرفت که مطالعات مقدماتی آن ختم گردیده، کار دیزان و سروی آن درجریان بوده و مراحل تدارکاتی آن نیز درحال تکمیل‌شدن است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار