افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

برگزاری مذاکرات طالبان با دولت کابل به میزبانی دوبی

منابع دپلوماتیک پاکستان گزارش دادند که مذاکرات تازه برای برقراری صلح در افغانستان به زودی در دوبی برگزار می‌شود.

سید اکبر آغا از رهبران سابق طالبان با تأیید آغاز دور تازه مذاکرات صلح در دوبی گفت: هنوز تاریخ دقیق و موضوعات مورد بحث در این دور از مذاکرات مشخص نشده است.

قرار است هیأتی به نماینده گی از دولت افغانستان هفته آینده با طالبان در دوبی گفتگو کند.

سید اکبر آغا، عضو هیات مذاکره کننده گفت: پیدا کردن علت های جنگ و چگونه رسیدن به صلح از اهداف اصلی این نشست است.

به راپور دیلی اکسپرس، در مذاکرات قبلی که در مسقط پایتخت عمان برگزار شد اعضای اشتراک کننده به پاکستان فشار آوردند که باید طالبان را به پای میز مذاکره بکشاند.

به گفته کارشناسان اعضای شورای عالی صلح افغانستان اقدامات جدی برای برقراری امنیت انجام نداده‌اند و دولت مجبور است برای قانع کردن طالبان برای مذاکره به دنبال راهکارهای دیگری باشد.

قرار است یک سازمان بین‌المللی، که نامش هنوز فاش نشده است، نشستی را میان چهره‌های سیاسی افغانستان و طالبان در دوبی میزبانی کند.

در این نشست به نماینده گی از دفتر طالبان در قطر هشت تن از سران این گروه اشتراک می‌کنند.

شماری گفته‌اند که انتظار دارند این نشست زمینه ساز گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و گروه طالبان شود. چندین نشست پیش از این که میان چهر‌ه‌‎های سیاسی و نماینده گان طالبان در کشورهای مختلف برگزار شده است، نتیجه‌ای نداشته است.

ضیاالحق امرخیل، یکی از اشتراک کننده گان این نشست گفت: طالبان خواهان تعدیل برخی از ماده‌های قانون اساسی، روند برگزاری انتخابات و دادن ضمانت برای بیرون رفتن نیروهای خارجی از افغانستان هستند.

به گفته وی، این نشست زمینه ساز گفت‌وگوی مستقیم حکومت افغانستان و گروه طالبان خواهد شد.

در این هیات که از افغانستان به دوبی می رود عمدتن چهره های سرشناس سیاسی اند و انتظار مردم افغانستان هم این است که عکس نشست های قبلی را هیات صلح تجربه نکرده با دست پر از دوبی به کابل آیند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار