افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 3 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری سومین جلسۀ شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساد

%d8%ac%d9%84%d8%b3%d9%87

 

روز گذشته سومین جلسۀ شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساد به‌ریاست اشرف غنی ، در مقر مرکز عدلی و قضایی برگزار شد.

 

در این جلسه که محمدسرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، قاضی‌القضات، لوی‌څارنوال، وزیر عدلیه، رئیس کمیسیون حقوق بشر، رئیس کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، رئیس ادارۀ عالی مبارزه با فساد اداری و سایر مسوولان عدلی و قضایی، نماینده‌های ملل متحد، اتحادیۀ اروپا و سفیر بریتانیا برای افغانستان نیز حضور داشتند، مسوولان مرکز عدلی و قضایی گزارش اجراات این مرکز را به رئیس جمهور ارائه کردند.

 

مسوولان مرکز عدلی و قضایی گفتند که ازآغاز به کاراین مرکز، روی ۱۶ قضیۀ فساد اداری که مربوط به ادارات و ارگان‌های مختلف دولتی می‌شود، کار صورت گرفته‌است. آنان تأکید کردند که این قضایا از مرحلۀ بررسی به‌مرحلۀ تحقیق رسیده و روی هر قضیه برای رسیدن به‌فیصلۀ نهایی کار به‌گونۀ جداگانه و به‌شدت جریان دارد.

 

مرکز عدلی و قضایی بررسی دوسیه‌ها را از مقامات و مسوولان حکومت وحدت ملی آغاز کرده‌است، که در آخرین اقدام یک جنرال وزارت امور داخله به‌اتهام اخذ رشوه از سوی این مرکز (بخش جرایم سنگین  وزارت امور داخله، څارنوالی و قضا) باالفعل بازداشت گردیده که دوسیۀ وی تحت بررسی قرار دارد.

 

مسوولان مرکز عدلی و قضایی پس از ارائه گزارش این مرکز، به شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساد اطمینان سپردند که با تمام توان و با استقلال کامل، در راستای مبارزه علیه فساد اداری کار می‌کنند تا کشور را از این پدیدۀ منفور نجات دهند.

 

در ادامه، عبدالبصیر انور وزیر عدلیه طرح مسودۀ قانون مبارزه علیه فساد اداری را به جلسه مطرح کرد و خاطر نشان گردید، که افغانستان عضویت کنوانسیون‌های بین‌المللی را در زمینه دارد و الی تصویب این مسوده از طرزالعمل‌ها و قوانین موجود استفاده خواهد کرد.

 

همچنان در جلسه، پلان‌های مبارزه با فساداداری پنج وزارت‌خانه نیز مطرح گردید و تأکید شد که موفقیت ادارات در این راستا متکی به‌افزایش میزان عواید این ادارات می‌باشد و باید به‌گونۀ جدی در عملی نمودن پلان‌های مبارزه با فساد اقدامات صورت گیرد.

 

شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساد، یکبار دیگر بر مبارزه جدی با فساد اداری تأکید ورزیده، از جامعه جهانی خواست تا در هماهنگی با حکومت افغانستان در زمینۀ  برگشت متهمین فساداداری از کشورهای دیگر همکاری نمایند.

 

جلسه فیصله کرد که به‌منظور تسریع بخشیدن به‌روند مبارزه علیه فساد اداری، کمیتۀ عدلی و قضایی در هفته یکبار و شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساد در ماه و یا حسب ضرورت جلسات منظم را دایر خواهند کرد.

 

در اخیر، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان از بخش‌های مختلف اداری مرکز عدلی و قضایی که اخیراً ایجاد شده‌است، دیدن کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار