افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 14 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری جلسۀ شورای عالی توسعۀ شهری در ارگ ریاست جمهوری

ارگ

 

دومین جلسۀ شورای عالی توسعۀ شهری بعد از ظهر روز گذشته تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و با اشتراک اعضای این شورا در ارگ دایر گردید.

 

ابتدا سید سعادت منصور نادری وزیر امور شهرسازی و مسکن، در خصوص چگونگی پیشبرد پلان‌های کاری، نقش اعضای این شورا و راه‍‌های رسیدن به اهداف شورای مذکور به جلسه معلومات داد.

 

او افزود که در هر جلسه یک تن از شاروال‌های ولایات بزرگ کشور دعوت شود تا در مورد پلان کاری‌اش به جلسه معلومات داده، به خاطر عملی سازی پلان‌ها، همکاری تمام ارگان‌های حکومتی را دریافت کند.

 

سپس عبدالباقی پوپل، معین ادارۀ مستقل ارگان‌های محل، بخش نخست برنامۀ ملی اولویت شهری را تشریح کرده و در خصوص نقش این اداره در شورای مذکور به جلسه معلومات داد. او افزود که اکنون تصویر درست از تمام شاروالی‌های کشور به دست آمده است که در زمینۀ پلان‌گذاری و توسعۀ شهری، تمام ارگان‌های دخیل در این شورا را کمک خواهد کرد.

 

امیرالدین سالک معین وزارت امورشهرسازی و مسکن، نیز بخش دوم این برنامه را معرفی کرده و در مورد اهمیت پلان‌گذاری درست و دقیق شهری معلومات ارائه نمود. او گفت که نفوس افغانستان در حال افزایش است و در هرگونه طرح توسعه‌یی، باید افزایش نفوس همراه با اهمیت شهرنشینی و روستا‌نشینی آن در نظر گرفته شود.

 

الهام عمر هوتکی رئیس ادارۀ انکشاف زون پایتخت، بخش سوم برنامۀ ملی اولویت شهری را مطرح نموده، گفت که تحرک اصلی اقتصاد افغانستان به توسعۀ شهری بستگی دارد. او همچنان افزود که کار روی بانک معلوماتی (دیتابیس) برای ثبت تمام املاک دولتی جریان دارد، که با تکمیل شدن آن در استفادۀ اعظمی از منابع و امکانات دولتی کمک خواهد کرد. وی پیشنهاد نمود که نقش بخش‌های شهری و روستایی در پلان‌گذاری‌ها مشخص گردد.

 

سپس عبدالله حبیب‌زی سرپرست شاروالی کابل، پالیسی ملی ترانسپورت سبز شهری را – که بخشی از برنامۀ ملی اولویت شهری است – به جلسه معرفی نمود. او گفت که هدف از تدوین این پالیسی زمینه‌سازی برای ارایۀ خدمات حمل و نقل با درنظرداشت قیمت مناسب، ازدیاد عواید دولتی و حفاظت از محیط زیست با استفاده از تکنالوژی عصری در هماهنگی با سایر نهادهای دولتی می‌باشد.

 

آقای حبیب‌زی و هیأت شاروالی کابل برنامۀ اخذ مجوز ساختمان سازی را نیز به جلسه توضیح دادند، که بر اساس آن تمام خدمات در این عرصه در یک مکان واحد ارائه می‌گردد و مدت زمان اخذ جواز را بگونۀ قابل ملاحظه کوتاه خواهد ساخت. همچنان این برنامه در افزایش شفافیت و جلوگیری از فساد اداری حین گرفتن جواز ساختمان سازی نیز کمک خواهد کرد.

 

در جلسه سید ضیا حسینی مشاور وزارت امور شهرسازی و مسکن، طرزالعمل نظام انجنیری ساختمان را پیشکش کرد. بر اساس این طرزالعمل، مقرره‌های ملی ساختمان سازی در هماهنگی با سایر ادارات (مانند ادارۀ نورم و استندرد) ساخته شده تا از اعمار ساختمان‌های خودسرانه و غیرقانونی جلوگیری به عمل آید. همچنان این طرزالعمل معیارهای را مشخص می‌سازد که یک انجنیر ساختمانی به کدام شرایط و با کدام مدارک می‌تواند چگونه ساختمان‌ها را طراحی و دیزاین کند.

 

در جمع‌بندی جلسه، داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، ضمن قدردانی از تلاش‌ها و فعالیت‌های اعضای جلسه، گفت که راه اندازی پروژه‌های بزرگ و طویل‌المدت باید همزمان با پروژه‌های کوتاه و میان مدت صورت گیرد.

 

در جلسه همچنان فیصله شد که باید نظام ساختمان‌سازی کشور معیاری گردد، تا مردم در اعمار ساختمان‌ها بدون سرگردانی از معیارهای لازم استفاده کنند. همچنان سکتور ساختمانی باید در مورد مٌدل ساختمان‌سازی و انجنیری به یک نتیجۀ مشخص برسد و نیز به خاطر عملی شدن معیارهای تعین شده، تمام قرارداد‌های دولتی به افراد و شرکت‌های داده شوند که قابلیت انجام و آمادگی تطبیق معیارها را داشته باشند.

 

همچنان فیصله گردید که پیش از حضور یافتن هر شاروال در جلسات این شورا، دارالانشا و اعضای شورای متذکره آمادگی کامل داشته باشند، تا شاروال‌های دعوت شده را در زمینۀ تطبیق برنامه‌های شان همکاری نمایند.

 

رئیس جمهور کشور گفت، جای خوشی است که امروز این شورا به گونۀ منظم جلسه برگزار می‌کند و راه‌های عملی را برای تحقق برنامه‌های بزرگ حکومت – به هدف تأمین رفاه زندگی شهروندان کشور – پیشنهاد می‌نماید.

 

رئیس جمهور اهداف کلیدی ایجاد شورای عالی توسعۀ شهری را بر شمرده، گفت که تمرکز باید بالای حکومتداری خوب، دسترسی مردم به مسکن و ارایۀ خدمات توسط دولت باشد.

 

رئیس جمهور غنی افزود که در طرح‌های پیشنهادی باید محدودیت‌ها واقع‌بینانه‌تر در نظر گرفته شود، تا حکومت تمام تعهدات خود را در زمان معین آن عملی کرده بتواند، زیرا مردم نمی‌خواهند که کار پروژه‌های خانه‌سازی به تأخیر افتد.

 

رئیس جمهور کشور تأکید ورزید که برای تحقق برنامه‌های حکومت، نیاز به ظرفیت سازی بیشتر در ادارات دولتی می‌باشد و به این منظور زمینه باید برای جذب کدرها از داخل افغانستان فراهم گردد. او تأکید کرد که تمرکز کاری این شورا روی انتقال برنامه‌های کاری به ساختارها و نهادها می‌باشد.

 

رئیس جمهور افزود که پول کافی نزد دولت موجود است و هر نهادی که پروژه را پیشنهاد می‌کند، باید آمادگی کامل برای تطبیق آن نیز داشته باشد، تا کار پروژه به دقت و در زمان معین آن آغاز و ختم گردد.

 

رئیس جمهور از طرح‌های اعضای شورای عالی توسعۀ شهری حمایت کرده، و از تلاش‌های آنان در این زمینه سپاسگزاری نمود. وی تأکید ورزید که طرح‌های این شورا با معیارهای روز همخوانی دارد و اکنون نیاز است که ظرفیت‌های کاری دولت نیز به این سطح عیار گردد، تا وظیفۀ اصلی ما که خدمت به مردم است، را به گونۀ درست و شفاف آن انجام دهیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار