افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

برگزاری جلسۀ شورای عالی اقتصاد تحت ریاست محمداشرف غنی

جلسه

جلسۀ شورای عالی اقتصاد تحت ریاست محمداشرف غنی رئیس‎جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته در ارگ، روی اجراآت وزارت خانه‌ها پیرامون مصؤبات شورای عالی اقتصاد، سرمایه‌گذاری بالای صنعت قالین، توانمندسازی اقتصاد زنان، تثبیت مکان مناسب برای تجارت میوه خشک و برنامۀ آموزشی سنگاپور برای کارمندان دولت بحث نمود.

 

ابتدا، گزارش فیصدی از اجراآت وزارت خانه‎ها و ادارات ذیربط در رابطه به مصؤبات و فیصله‌های شورای عالی اقتصاد به جلسه مطرح شد.

 

رئیس‎جمهور کشور در این زمینه به همه وزارت‎ها هدایت داد تا طی یک هفته، گزارش کامل از اجراآت وزارت خانه‌های مربوطۀ شانرا پیرامون مصوبات و فیصله‎های شورای عالی اقتصاد، ارائه نمایند.

 

در بخش دوم جلسه، طرح ایجاد فابریکۀ قالین دست‌بافت افغانستان و سرمایه‎گذاری در این راستا از سوی انجينر سيد عباس  یک تن از سرمایه‌گذران، ارائه گردید. او گفت، تبدیل‌ نمودن شیوۀ سنتی ساخت قالین به مدرن، اشتغال‌زایی، افزایش تولیدات، افزایش صادرات قالین افغانی و آموزش کارگران جدید در حوزۀ هنر بافت قالین از اهداف عمدۀ این طرح می‎باشد.

 

انجينر سيد عباس علاوه کرد که با فعالیت این فابریکه ۶۰۰۰ شغل مستقیم برای زنان ایجاد خواهد شد و در این فابریکه بیشتر از ۲۱۰۰ پایۀ کارگاه قالین افغانی نصب می‎گردد.

 

او هم‏چنان افزود که مرکز فرش و قالین افغانستان قصد دارد با سرمایه‎گذاری حدود سه میلیون دالر امریکایی در این عرصه، فابریکه قالین دست‎بافت برای استندرد سازی قالین را با نصب ماشین آلات جدید و از قبل خریداری شده، در محوطۀ ۳۲ جریب زمین واقع پارک‎های صنعتی کابل فعال نماید.

 

داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، سرمایه‎گذاری‌های بیشتر در بخش قالین افغانی را حایز اهمیت دانسته، گفت که حکومت از این طرح حمایت می‎کند و خوب است که در بخش محیط زیست هم توجه صورت گیرد.

 

انجنیر محمدخان معاون اول ریاست اجرائیه در رابطه با ایجاد نمایشگاه و مارکیت قالین گفت، باید توجه جدی در این عرصه صورت گیرد و وزارت‎های خارجه و تجارت می‎توانند در هماهنگی مشترکاً کار نمایند.

 

عبیدالله رامین عضو ولسی‎جرگه گفت، حمایت از صنعت قالین سبب می‎شود که زمینه‎های اشتغال‌زایی برای مردم فراهم گردد. همایون رسا وزیر تجارت در این مورد گفت، وزارت تجارت از نزدیک با کمپنی متذکره که می‎خواهد در این راستا سرمایه‌گذاری کند کار کرده‌است.

 

او پیشنهاد کرد که ۱۵۰۰ نمونه قالین افغانی خریداری شود و به‏خاطر جلب بازار صادرات قالین به نمایش گذاشته شود. وزیر تجارت افزود که هدف اساسی ما، سرمایه‌گذاری و حمایت از چنین طرح‎ها به‎منظور نهادینه ساختن صنعت قالین افغانی می‎باشد.

 

قدرت‎الله دلاوری رئیس دافغانستان برشنا شرکت گفت، شهرت قالین افغانی به دست‌بافت بودن آن می‎باشد و دستگاه‎های صنعتی نباید هویت اصیل این صنعت را از بین ببرند.

 

سیروس علاف مشاور رئیس‎جمهور در امور تجارتی گفت که در کنار همه مسایل توجه در به‎کار گیری رنگ اصیل قالین‎ها مهم می‎باشد و برای تولید قالین افغانی باید این موضوع درنظر گرفته شود.

 

نقیب‎الله فایق رئیس ادارۀ نورم و استندرد گفت، روی ایجاد نمایندگی‎های کمپنی قالین افغانی در ولایات مختلف نیز باید توجه شود تا این صنعت رشد قابل ملاحظۀ پیدا کند.

 

رئیس‎جمهور کشور با اشاره به اهمیت قالین افغانی و سرمایه‌گذاری در این بخش گفت که به‏خاطر جلب توجه، نمونه‌های از قالین افغانی خریداری شود و در یکی از برج‎های ارگ ریاست جمهوری در معرض دید مهمان داخلی و خارجی قرار گیرد.

 

رئیس‎جمهورغنی گفت: به ادارۀ امور ریاست جمهوری هدایت می‎دهم تا نیازمندی‎های ادارات دولتی را از طریق خریداری قالین‎های افغانی تکمیل نماید. وی افزود که با سفارت‎خانه‎ها صحبت شود تا فرصت‎های سرمایه‎گذاری و راه اندازی نمایشگاه‎های قالین افغانی را جستجو و فراهم نمایند.

 

رئیس‏جمهورمحمداشرف غنی خاطرنشان کرد که باید روی مرکز شستشوی قالین‌های افغانی توجه شود و نیز رنگ‏های که برای ساخت قالین‌های افغانی به کار گرفته می‎شوند مشخص و انحصار افغانستان باشد. او تأکید کرد که از کودکان نباید در کار صنعت قالین استفاده شود و راه حل دراین زمینه جستجو گردد.

 

رئیس‎جمهورغنی تصریح نمود که دولت در بازاریابی در این عرصه از توانایی‎های لازم برخوردار نمی‎باشد و خوب است که سکتور خصوصی در این راستا همکاری‎های همه‌جانبه داشته باشد.

 

در ادامه، طرح برنامۀ ملی توانمندسازی اقتصادی زنان- برنامه ملی دارای اولویت از سوی وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین به جلسه مطرح گردید.

 

نسرین اوریاخیل وزیر کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین گفت، این برنامه براساس پروگرام موثر دولت برای زنان ساخته شده است که هدف آن ایجاد سقف واحد برای کار به زنان می‎باشد. او خاطر نشان کرد، با تطبیق این طرح، هماهنگی میان وزارت‎ها و ادارات به ویژه در تطبیق برنامه‎های زنان بیشتر می‎گردد.

 

وی علاوه کرد که برخی برنامه‌ها در گذشته کوتاه‌مدت بوده اما اکنون از استمرار خوب برخوردار می‎باشند که به زودی نتایج ملموسی را پی خواهد داشت. اوریاخیل افزود که هدف این برنامه تقویت موقف زنان و هم‌چنان خودکفایی و رفاه آنان بوده که از طریق توسعه دسترسی زنان به منابع اقتصادی به‎دست می‌‎آید.

 

در طرح متذکره تصریح شده است که تسهیلات در افزایش آمار احصایوی، از بین‌بردن موانع حقوقی و اشتراک زنان در فعالیت‌های اقتصادی، سوادآموزی، مدیریت تجارت و مهارت‏های کاری، دسترسی به منابع مالی، بهبود وضعیت زراعتی، دسترسی به بازار و هم‎چنان دسترسی زنان به بازارهای اقتصادی خلاق فراهم گردیده‌است.

 

عبیدالله رامین عضو ولسی‏جرگه گفت که مشکل اساسی در ادارات و وزارت‌خانه‌ها تداخل وظیفوی می‎باشد که باید از بین برود.

 

احمدنادر نادری مشاور ارشد رئیس‏جمهور در امور روابط عامه و ستراتیژیک گفت، طرح ارائه شده یک طرح عالی بوده و روی ظرفیت‌افزایی برای زنان پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته‌است.

 

محمدسرور دانش معاون دوم رئیس‎جمهور گفت، برخی طرح‌ها در ادارات و وزارت‌ها تکراری می‎باشند و باید از تطبیق و روی‌دست گرفتن طرح‌های مشابه جلوگیری گردد، برای نمونه برخی طرح‎های مشابه را وزارت زنان نیز تطبیق می‎نماید.

 

سیروس علاف مشاور رئیس‏جمهور در امور تجارتی گفت، در بخش تجارت و اقتصاد، زنان از توانایی و استعداد خوبی برخوردار اند و لازم است این توانمندی آنان مدیریت شود.

 

عبدالستار مراد وزیر اقتصاد در این زمینه گفت که زنان دارای معلولیت باید شامل برنامه متذکره گردند و روی آگاهی حقوق زنان نیز برنامه‌های مؤثر روی‌دست گرفته شود.

 

رئیس‏جمهور محمداشرف غنی گفت که این برنامه یک برنامه ملی است و لازم است انسجام بیشتر پیدا کند. او بر تقسیم کار واضح بین ادارات تأکید کرده گفت، باید مشخص گردد که کدام اداره چه کاری را در عرصۀ زنان انجام می‎دهد.

 

وی اظهار داشت که فرهنگ حکومت‎داری در رابطه با زنان باید تغییر کند و زنان برای دسترسی به حقوق شان نیاز به سندهای تولد، ازدواج، میراث و طلاق دارند و از این طریق می‎توانند حساب‎های بانکی نیز باز نمایند. طرح متذکره در پرنسیپ از سوی جلسه تأیید گردید.

 

در این جلسه، خواست کتبی شماری از تاجران میوۀ خشک در بخش ایجاد مکان مناسب جهت تجارت و سرمایه‎گذاری میوۀ خشک مطرح گردید.

 

رئیس‎جمهور کشور گفت، یک طرح واضح دراین بخش تهیه گردد تا براساس آن ساحۀ مشخص به‎خاطر تجارت و سرمایه‌گذاری میوۀ خشک درنظرگرفته شود.

 

هم‎چنان در ادامه، روی برنامۀ آموزشی که قرار است در سنگاپور به هزینۀ دولت آن کشور برای کارمندان دولتی افغانستان برگزار گردد، بحث شد.

 

رئیس‎جمهورغنی در این زمینه گفت، سنگاپور ظرفیت‎های مناسب به‎خصوص در عرصۀ حکومت‎داری خوب دارد و کدرهای که به این دوره‎های آموزشی معرفی می‎شوند باید ظرفیت جذب مهارت‎ها را داشته باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار