افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 4 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری جلسۀ شورای عالی اقتصادی در ارگ

ارگ

 

جلسۀ شورای عالی اقتصادی به‌ریاست اشرف غنی در ارگ برگزار شد.

 

در این جلسه موضوع تعدیل قرارداد حوزۀ رسوبی افغان – تاجک به‌بحث گرفته شد.

 

این جلسه که روز گذشته در ارگ دایر گردید، ابتدا سرپرست وزارت معادن و پترولیم ابعاد مختلف قرارداد “اکتشاف و تقسیم تولید هایدروکاربن‌های حوزۀ نفتی افغان- تاجک” را تشریح کرد.

 

سرپرست وزارت معادن و پترولیم گفت که کنسرسیوم کمپنی‌های قراردادکننده (دراگن آیل امارات متحدۀ عربی، ترکیش پترولیم ترکیه و غضنفر گروپ افغانستان) خواهان تعدیل این قرارداد می‌باشند.

 

حوزۀ رسوبی افغان – تاجک در شمال و شمال‌شرق کشور موقعیت دارد که به‌ دوازده بلاک تقسیم شده‌است، و در حدود ۳۶۰کیلومتر سرحد مشترک با کشورهای ازبکستان و تاجکستان دارد. این منطقه از طریق داوطلبی آزاد بین‌المللی فی مابین وزارت معادن و پترولیم و کنسرسیوم کمپنی‌های متذکره در سال ۲۰۱۳ عقد قرارداد گردیده‌بود.

 

دراین جلسه، معاون اول ریاست اجرائیه، وزیر مالیه، وزیر انرژی و آب، وزیر امورشهرسازی، وزیر زراعت و مالداری، مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور زیربنایی، مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور روابط عامه و استراتیژیک، معاون اتاق تجارت و رئیس‌کمیسیون تدارکات ملی در خصوص چگونگی شرایط تعدیل قرارداد مذکور نظریات و پیشنهادات شانرا ارائه کردند.

 

آنان تأکید کردند در صورت تعدیل قراردادهای کمپنی‌های یادشده، باید منافع حکومت و مردم درنظرگرفته شود و این تعدیل وضاحت کامل داشته باشد.

 

اکلیل حکیمی وزیر مالیه پیشنهاد کرد که با توجه به‌اهمیت سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها، هیئتی تشکیل گردد، تا با کمپنی‌های قراردادکننده در خصوص تعدیل قرارداد بحث نموده و راه‌های حل به‌آن جستجو نماید.

 

رئیس‌جمهور کشور گفت که ضرورت است تا تحلیل درست اقتصادی و بررسی تخنیکی از منابع گاز و نفت کشور انجام شود، و نتایج بررسی‌ها به شورای عالی اقتصادی ارائه گردد. او افزود که باید روی تعدیل این قرارداد با وضاحت کامل بحث و تبادل نظر صورت گیرد.

 

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی، نبود تصویر واضح منابع معدنی کشور را به‌انتقاد گرفته افزود که باید بر حسب یک پلان منظم، همه منابع معدنی سروی دقیق گردد، و به‌این منظور کمیتۀ ایجاد شود تا ظرفیت‌های منابع معدنی کشور را سنجش کند.

 

رئیس‌جمهور غنی تأکید کرد که باید نقشۀ واضح برای همه منابع معدنی کشور به‌ویژه منابع نفت و گاز وجود داشته باشد، تا براساس آن اقدامات صورت گرفته و نتایج مثبت و موثر را درپی داشته باشد.

 

رئیس‌جمهور از آمادگی حکومت برای سرمایه‌گذاری‌های بیشتر روی برنامه‌های انکشافی سخن گفته افزود، حکومت بستر مناسب سرمایه‌گذاری را برای سکتور خصوصی در بخش‌های مختلف فراهم کرده‌است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار