افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 9 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری جلسه نوبتی شورای وزیران تحت ریاست دکتور عبدالله عبدالله

عبدالله عبدالله

 

جلسه نوبتی شورای وزیران تحت ریاست دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه ج.ا.ا برگزار شد.

 

جلسه نوبتی شورای وزیران روز گذشته تحت ریاست جلالتمآب دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان با تلاوت آیاتی از قرآنکریم در قصرسپیدار دایرگردید.

 

رئیس اجرائیه کشور در صحبتهای مقدماتی خویش از آمادگیها برای رفتن به نشست بروکسل خبردادو گفت: آمادگیها از سوی حکومت وحدت ملی برای اشتراک موفقانه در کنفرانس بروکسل ادامه ادامه دارد و نشستهای منظمی در این رابطه تحت ریاست رئيس جمهور و به اشتراک مسوولین عالی رتبه حکومت به صورت منظم دایر میگردد. رئیس اجرائیه در صحبتهای خویش تاکید نمود: در حالیکه افغانستان خواهان ادامه و تجدید همکاریهای جامعه جهانی با این کشور است٬ به تعهدات خویش برای جامعه جهانی برای اصلاحات همه جانبه و مبارزه با فساد نیز پابند است.

 

رئیس اجرائیه کشور در بخش دیگری از صبحتهای خویش در باره اصلاح نظام انتخاباتی افزود: کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی نظرخویش را در مورد استفسارحکومت که آیا قانون تشکیل و صلاحیتها جزء از قانون انتخابات است یا خیر٬ ارایه کرد٬ و آن را جزء از قانون انتخابات دانست. به اینصورت راه برای حکومت بعد از رفع این اشکال قانونی جهت عملی ساختن اصلاحات نظام انتخاباتی بازگردیده است و حکومت برنامه اصلاحات را در این عرصه بعد از یک انتظار طولانی عملی میسازد.

 

بعد از صحبتهای مقدماتی رئيس اجرائیه دستورکار شورای وزیران را چنین برشمرد:

 

گزارش امنیتی٬ گزارش کارکردهای سال ۱۳۹۴ و برنامه کاری سال ۱۳۹۵ وزارت صحت عامه٬ گزارش کارکردهای سال ۱۳۹۴ و برنامه کاری سال ۱۳۹۵ وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی٬ گزارش کارکردهای سال ۱۳۹۴ و برنامه کاری سال ۱۳۹۵ وزارت زراعت٬ آبیاری و مالداری٬ معافیت مالیاتی شماری از پروژههای زیربنایی و زارت انرژی و آب که از جانب کشور آلمان تمویل میگردد٬ انتقال بخش صدور جواز سرمایه گذاری اداره حمایت سرمایهگذاری افغانستان (آیسا) به وزارت تجارت و صنایع٬ مسوده برنامه عملیاتی مشترک دولت جمهوری اسلامی افغانستان و همکاران بین المللی برای رسیدگی عاجل به حالت اضطراری ناشی از بازگشت کتلوی مهاجرین٬ گزارش اداره نورم و استندرد پیرامون بررسی ذخایر نفت و گاز در غرب و شمال کابل٬ گزارش پروژههای کوچک انکشافی (SDP) و گزارش پیشرفت کار اهداف انکشافی پایدار افغانستان (۲۲ سرطان تا ۱۸ اسد).

 

طبق دستورکار شورای وزیران٬ وزیر امورداخله و معاون وزارت دفاع ملی در باره آخرین تحولات امنیتی به تفصیل به شورای وزیران گزارش دادند.

 

آنان در گزارش خویش گفتند: دشمن در بیش از ۲۳ ولایت افغانستان دست به عملیات هجومی زده است. بیشترین تمرکز این عملیاتها در ولایتهای هلمند٬ فاریاب٬ غزنی٬ کندز٬ ارزگان٬ قندهار و بدخشان بود. ولی به فضل خداوند و همت قوای مسلح شجاع و دلیر کشور این عملیاتها به شکست مواجه گردیدهاست. در بیشتر این ولایتها قوای مسلح کشور دست به ضد حمله زدهاند و عملیات تصفیه ادامه دارد. وزیر امورداخله به شورای وزیران اطمئنان داد که وضعیت در ولایتهای هلمند و کندز رو به بهبود است و قوای مسلح کشور برای تامین امنیت در سراسر کشور آماده جانفشانی و طرد دشمن اند.

 

رئيس اجرائیه با تمجید و تقدیر از جانفشانیهای قوای مسلح و اتحاف دعا به روح شهدای نبردهای اخیر به مسوولین امنیتی هدایت داد تا در اکمالات و رسیدگی به قوای مسلح به خصوص به افسران و سربازانی که در خط اول نبرد قراردارند و همچنان در طرد و دفع حملات طالبان از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نورزند.

 

سپس وزیر صحت عامه به تفصیل در باره دستاوردهای این وزارت در سال ۱۳۹۴ و برنامههای آن برای سال ۱۳۹۵ صحبت نمود.

 

وزیر صحت عامه در گزارش خویش ابراز داشت: وزارت صحت عامه مسوولیت عرضه خدمات صحی با کیفیت و متوازن را عهده دار است و در راستای توسعه زیر بنای صحت و تقویه وضع صحی و تغذی مردم به شکل عادلانه و اساسی فعالیت میکند. وزارت صحت عامه وظیفه دارد برای تاسیس و توسعه مراکز صحی برای همه اتباع این سرزمین از هیچگونه تلاش دریغ نورزد.

 

وزیرصحت عامه از بلندرفتن کیفیت خدمات صحی با نهایی سازی پالیسی ملی صحت برای سالهای ۲۱۰۶ تا ۲۰۲۰ و فعال سازی شورای طبی٬ ایجاد مراکز مدیریت استراتیژیک پولیو در مرکز و حوزههای معروض به خطر٬ ایجاد آسایشگاه و مرکزتداوی معتادین در کمپ فینکس٬ فعال سازی بخش پولی کلینک شفاخانه وزیرمحمداکبرخان٬ بازسازی و تجهیز بخش پولی کلینک و بخش عاجل شفاخانه صحت طفل اندراگاندی٬ بلندبردن سطح آگاهی مردم در موارد ضروری٬ تصویب و تعدیل قانون صحت٬ تهدابگذاری شفاخانه ۱۰۰۰ بستر حوزهوی ننگرهار٬ تهداب گذاری شفاخانههای ولایتی در پروان٬ نورستان٬ ننگرهار٬ فراه٬ کاپیسا٬ هرات و دایکندی و تهداب گذاری مکتب قابلگی در ولایتهای ننگرهار و پکتیا به عنوان برخی از دستاوردهای این وزارت در سال ۱۳۹۴ نام برد.

 

وزیرصحت عامه در باره برنامههای عمده سال ۱۳۹۵ به شورای وزیران گفت: توسعه استراتیژی ملی٬ نهایی سازی سند تفاهمنامه همکاری میان وزارت صحت عامه و ۱۳ شفاخانه هندوستان برای ایجاد سهولت جهت تداوی مریضان٬ تکمیل کار ساختمانی ۱۸ باب مرکزصحی و مراکز صحی در ولایتها و ولسوالیها و تاسیس شیوه آگاهی دهی عامه در سطح ولسوالیها از برنامههای عمده کاری این وزارت در سال ۱۳۹۵ میباشد.

 

وزیرصحت از نامساعد بودن وضع امنیتی٬ نبود وجوه کافی مالی٬ فقر و بیسوادی٬ مشکلات راههای مواصلاتی و کمبود ظرفیت به عنوان چالشهای عمده فرا راه فعالیتهای این وزارت نام برد.

 

رئيس اجرائیه با قدردانی از تلاشها و زحمات وزیرصحت عامه و همکاران ایشان بر بالابردن کیفیت خدمات صحی برای مردم و تاسیس و اکمال شفاخانهها در سطح ولایتها و اطراف تاکید کرد.

 

بعد از آن وزیرمخابرات گزارش مفصلی از فعالیتهای این وزارت در سال ۱۳۹۴ و برنامههای آن برای سال ۱۳۹۵ به شورای وزیران ارایه کرد.

 

وزیر امورمخابرات و تکنالوژی معلوماتی توسعه و بهبود ظرفیت فایبرنوری٬ توسعه خدمات تلفونی٬ اقدامات عملی برای افزایش شفافیت و نظارت در امورمالی٬ طرح قوانین و مقررات و پالیسیها٬ آموزش و ارتقای ظرفیت٬ دستاوردهای ارتباطات منطقهای و تبدیل کردن افغانستان به یک منبع عایداتی را از دستاوردهای عمده این وزارت در سال ۱۲۹۴ نامید.

 

وزیرمخابرات همچنان برنامههای ذیل را از عمدهترین کارهایی این وزرات در سال ۱۳۹۵ نامید:

 

رشد و تقویت چارچوب قانونی سکتور ICT و رقابتی کردن هرچه بیشتر مارکیت٬ توسعه و استفاده موثر از زیربناهای مخابراتی و تکنالوژی معلوماتی٬ نهادینه سازی سیستمهای جدید در ساحات مدیریت امورمالی برای تحکیم شفافیت و حسابدهی٬ توسعه سرمایه بشری در سکتور ICT٬ ترویج و توسعه حکومتداری الکترونیک و موبایل به صورت مصئون و مطمئن٬ توسعه و عصری سازی خدمات پستی و طرح و تطبیق برنامه دیجیتالی کاسا.

 

وزیر مخابرات در ادامه صحبتهای خویش ناامنی٬ کندی در اجرآت٬ پیچیدگی در استخدام و کمبود منابع مالی را از عمده ترین چالشها درعملی ساختن برنامههای وزارت خواند.

 

رئيس اجرائیه از تلاشها و زحمات وزارت مخابرات تقدیر نمود و هدایت داد تا در عرصه خدمات مخابراتی و انترنیتی و همچنان تامین امنیت این خدمات برای شهرندان کشور تلاشهای بیشتری صورت گیرد.

 

سپس طبق دستورالعمل مجلس وزیر زراعت٬ آبیاری و مالداری درباره دستاوردهای سال ۱۳۹۴ و برنامههای سال ۱۳۹۵ این وزارت به شورای وزیران گزارش داد.

 

وزیر زراعت از توسعه آبیاری٬ مصئونیت غذایی٬ گندم و ذخایر استراتیژیک٬ توسعه باغداری و نباتات صنعتی٬ رشد مالداری و صحت حیوانی٬ تنظیم بهتر منابع طبیعی٬ حمایت و رشد سکتور خصوصی و اصلاحات نهادی به عنوان دستاوردهای این وزارت در سال مالی ۱۳۹۴ یادکرد.

 

وزیر زراعت همچنان گزارش مفصل و مشرحی از برنامههای توسعهای این وزارت به تفکیک ولایت٬ ولسوالی و ساحه تطبیق به شورای وزیران ارایه نمود.

 

رئيس اجرائيه با تمجید از کارها و تلاشهای وزیر زراعت و همکاران ایشان٬ به توجه جدی به زراعت٬ مبارزه با آفات و خودکفایی کشور از نگاه زراعتی تاکید نمود.

 

سپس معاون وزارت انرژی و آب طبق دستورکار مجلس در باره معافیت مالیاتی شماری از پروژههای زیربنایی و زارت انرژی و آب که از جانب کشور آلمان تمویل میگردد به شورای وزیران گزارش داد و پیشنهادات این وزارت را مبنی بر رفع مالیات از این پروژهها برای تطبیق هرچه عاجلتر آنها مطرح ساخت. پیشنهاد این وزارت از سوی شورای وزیران در اصل مورد تایید قرارگرفت و فیصله گردید تا موضوع در اولین نشست کابینه مطرح گردد تا در این مورد تصمیم نهایی اتخاذ گردد.

 

طبق دستورکار شورای وزیران وزیرعدلیه گزارش کمیته موظف پیرامون انتقال صدور جواز سرمایهگذاری از دفتر حمایت سرمایهگذاری افغانستان (آیسا) به وزارت تجارت و صنایع و همچنان انتقال بخش جوازنامهها به واحد خدمات آسان وزارت تجارت را به شورای وزیران ارایه کرد. وزیرعدلیه کشور گفت: نظر کمیته این است که اگر صدور جوازنامهها به واحد خدمات آسان وزارت تجارت انتقال کند مانعی وجود ندارد ولی اگر بحث ادغام آن از آیسا به وزارت تجارت مطرح باشد در این صورت باید ماده ششم قانون سرمایهگذاری تعدیل گردد.

 

شورای وزیران فیصله نمود تا موضوع مهاجرین و برگشت آنان از پاکستان و ایران به خاطر اهمیت فوق العاده موضوع در شورای امنیت ملی افغانستان مورد بحث قرارگیرد و تصامیم لازم در این مورد اتخاذ کردد.

 

طبق دستورکار شورای وزیران رئيس اداره ملی نورم و استندرد گزارش این اداره را پیرامون ذخایر نفت و گاز در غرب و شمال کابل به شورای وزیران ارایه کرد.

 

رئیس اداره ملی نورم و استندرد گفت که گزارش در سه بخش عمده به صورت ذیل ترتیب گردیده است: تاسیسات نفتی دولتی٬ پمپ استیشنهای خصوصی و سرای تیل فروشی. رئيس این اداره گفت: گزارش بعد از مطالعات دقیق میرساند که این تاسیسات به صورت معیاری درست نشدهاند و از این ناحیه تهدیدهای جدیی متوجه شهر و شهروندان است.

 

رئيس اجرائیه بعد از استماع گزارش هدایت داد تا جلسهای تحت ریاست معاون اول ریاست اجرائیه به اشتراک اداره ملی نورم و استندرد٬ محیط زیست٬ وزارت شهرسازی٬ اتاقهای تجارت٬ وزارت داخله و نماینده اصناف دایرگردد و قضیه را مورد غور و بررسی قراردهد. رئیس اجرايیه در صحبتهای خویش تاکید نمود که در این کمیته دونوع اقدام در نظر گرفته شود: اقدامات عاجل و کوتاه مدت و اقدامات درازمدت تا خطرات ناشی از این تاسیسات دفع گردد و همچنان به کمیته هدایت داد تا روی تدوین طرزالعملی برای مدیریت و سامان بخشی این نوع فعالیتها کار نمایند.

 

طبق دستورکار مجلس٬ وزیر اقتصاد در باره پروژههای کوچک توسعهای (SDP) و پیشرفت کار اهداف توسعه پایدار افغانستان به شورای وزیران گزارش داد و خواستها و طرحهای خویش را در این زمینه ارایه کرد.

 

رئیس اجرائیه بعد از استماع گزارش هدایت داد تا وزارتخانهها در باره پروژههای انکشافی کوچک طرح و توضیح مکتوب خویش را تا نشست بعدی ارایه نمایند.

 

در باره پیشرفت کار اهداف توسعه پایدار افغانستان رئیس اجرائیه هدایت داد تا نشست جداگانهای دایرگردد و موضوع را به تفصیل مورد بحث قراردهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار