افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 28 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری جلسه مدیریت مالی عامه در ارگ

ارگ

 

روز گذشته جلسه مدیریت مالی عامه به ریاست رئیس جمهور در ارگ برگزار شد.

 

ابتدا اکلیل حکیمی وزیر مالیه در مورد تیم کاری وزارت مالیه آسترالیا که از چند ماه بدینسو با وزارت مالیه افغانستان در زمینۀ بررسی مدیریت مالی عامه به گونۀ مشترک کار می نماید، معلومات ارائه کرد.

 

حکیمی گفت که تیم کاری وزارت مالیه آسترالیا بررسی سیستم مدیریت مالی عامه را سال گذشته انجام داده بود که بر اساس آن پلان قابل تجدید پنج ساله برای وزارت مالیه، اداره ملی تدارکات و برنامه شفافیت صنایع استخراجی افغانستان در شروع سال مالی ترتیب گردید.

 

وزیر مالیه گفت: پروسۀ ارزیابی مدیریت مالی عامه را تیم آسترالیایی تنها تسهیل نمودند ولی برنامه ریزی و تعین اهداف را ریاست های وزارت مالیه انجام دادند.

 

وی افزود: بررسی وسط سال، نقاط قوت و ضعف وزارت مالیه افغانستان را تشخیص کرده است که بر اساس آن اصلاحات لازم در آن وزارت تطبیق می گردد.

 

اکلیل حکیمی گفت: این یک پروسۀ موثر می باشد، چون بر اساس آن در بخش مدیریت مالی عامه وزارت مالیه بهبود و موثریت رونما گردیده است. وی اضافه کرد که بر اساس موثریت این برنامه و هدایت رئیس جمهور، در وزارت ها و ادارات دیگر نیز این پروسه و پلان های قابل تجدید پنج ساله در سال مالی آینده تطبیق میگردد.

 

سپس رئیس جمهور غنی از وزیر مالیه تشکری کرد که تیم وزارت مالیه آسترالیا را که در این بخش دارای تجارب موثر می باشد به خاطر ارتقای ظرفیت مدیریت مالی عامه دعوت نموده است.  وی اضافه کرد که گزارش وسط سال پلان های قابل تجدید پنج ساله وزارت مالیه، اداره ملی تدارکات و برنامه شفافیت صنایع استخراجی افغانستان را مطالعه نموده که در آن این موضوع واضح شده است که در بخش مدیریت مالی عامه ضرورت به کار بیشتر و پلان پنج ساله می باشد.

 

رئیس جمهور کشور گفت که تیم وزارت مالیه آسترالیا نقش بررسی کننده را ندارد، بلکه آنان به گونه بی طرفانه تنها مشکلات موجود در بخش مدیریت مالی عامه را تشخیص و پروسۀ طرح  پلان های قابل تجدید پنج ساله را تسهیل نموده و در زمینه ارتقای ظرفیت همکاری می کند.

 

رئیس جمهور گفت که آسترالیا، زیلاند جدید، کانادا و امریکا در بخش مدیرت مالی عامه تجارب خوبی دارند و ما کوشش می کنیم که با استفاده از این سیستم ها و تجارب موفق بین المللی مشکلات موجود خویش را تشخیص و به صورت اساسی حل نمائیم.

 

محمد اشرف غنی گفت که افغانستان از جمله صد کشور جهان است که بودجه سالانه خویش را به گونه معقول به مصرف رسانیده نمی تواند، اما در زمینه مدیریت مالی عامه در روشنایی بررسی های تیم وزارت مالیه آسترالیا توانایی های مصرف معقول بودجه در وزارت خانه ها و ادارات دولتی ما افزایش خواهد یافت و آنها خواهند توانست که برای مردم خدمات خوب و موثر را ارائه نمایند.

 

رئیس جمهور گفت که مدیریت مالی عامه ابتدا بالای وزارت های زراعت، امور داخله، دفاع ملی، اداره عالی تفتیش، احصایه مرکزی و ارگان های محلی تمرکز می کند تا در وزارت خانه ها و ادارات مذکور مشکلات موجود از ناحیه عدم مصرف بودجه حل گردد.

 

رئیس جمهور غنی گفت که تمام ادارات در این پروسه و در زمینه ارزیابی همکاری نمایند، تا نقاط ضعف و قوت ادارات مذکور تشخیص گردد. وی افزود: هدف ما ایجاد سیستم موثر حسابدهی و مدیریت مالی عامه است زیرا این مسئله هم به نفع مردم و هم خواست آنان می باشد.

کار ساخت تعمیر لیلیه اناث پوهنتون بامیان آغاز شد

 

روز گذشته طی محفلی لیلیه اناث پوهنتون بامیان توسط والی این ولایت در مرکز بامیان تهداب گذاری شد.

 

به گفته مقامات محلی بامیان این لیلیه یکی از مجهزترین لیلیه‎های کشور خواهد بود که با بهترین امکانات برای محصلین اناث پوهنتون بامیان ساخته خواهد شد. بودجه این پروژه حدود ۹۵ میلیون افغانی است که از طرف وزرات تحصیلات عالی پرداخت شده و در مدت ۲ سال کار ساخت آن تکمیل خواهد شد.

 

طاهر زهیر والی بامیان در مورد این پروژه گفت:

 

” لیلیه که امروز شما شاهد افتتاح آن هستید بر اساس سعی و تلاش حکومت محلی و حمایت رئیس جمهور تهداب گذاری می‎شود. این یکی از معیاری ترین و خوبترین لیلیه‎ها است که با معیار بالا ساخته می‎شود. سال گذشته وقتی که بامیان آمده بودم یکی از مشکلات جدی تحصیلات عالی در بامیان مشکل نبود لیلیه‎ها بود که مردم، متنفذین و مقامات بامیان درخواست کرده بودند که این مشکل بسیار جدی است و باید هرچه زودتر رفع شود.”

 

این لیلیه دارای ۶۱ اتاق بوده و در چهار منزل ساخته خواهد شد که ظرفیت ۲۸۰ محصل اناث را خواهد داشت. همینطور در پهلوی این لیلیه کار ساخت یک ساختمان لیلیه دیگر نیز با بودجه حدوداً ۵۰۰ هزار دالر آغاز شده که ظرفیت ۱۵۰ محصل طبقه اناث را دارد.

 

صمد رویش معاون علمی پوهنتون بامیان در مورد فواید ساخت این لیلیه‎ها در جمع خبرنگاران گفت:

 

“ما نمی‎توانیم بگوییم که این لیلیه‎ها بتواند صد فیصد مشکل محصلین طبقه اناث را مرفوع بسازد اما می‎توانیم بگوییم که با تکمیل شدن کار ساخت آن‎ها پنجاه فیصد از مشکل لیلیه محصلین اناث رفع می‎شود. در حال حاضر تنها یک لیلیه با ظرفیت ۱۵۰ تن برای محصلین اناث در آخر میدان هوایی بامیان وجود دارد که آن به دلیل دور بودن از پوهنتون فعلا تنها در حدود ۱۰ تن از محصلین اناث در آن‎جا حضور دارند.”

 

در حال حاضر۱۳۰۰ محصل اناث در پوهنتون بامیان مشغول تعلیم می‎باشند که این محصلین با مشکل جدی کمبود لیله روبرو هستند و به همین دلیل بسیاری از محصلین پوهنتون بامیان روزانه بیشتر از ۲ ساعت راه پیاده روی می‎کنند تا به درس‎های خود حاضر شوند.

 

رحیمه یکی از محصلین پوهنتون بامیان در این مورد گفت:

 

“دوری راه یکی از مشکلات اساسی ماست. من خودم روزانه دو تا دو و نیم ساعت راه را پیاده با مشکلات زیاد در سرمای صبح به پوهنتون می‎آیم که بیشتر اوقات دیر به صنف خود حاضر می‎شوم. من از مسئولین می‎خواهم تا هر چه زودتر کار ساخت لیلیه‎ها را تکمیل کنند چون مشکل کمبود لیلیه یکی از مشکلات جدی ما است.”

 

همچنین به گفته والی بامیان در حال حاضر کار ساخت دو تعمیر تدریسی برای پوهنتون بامیان در حال جریان است که با تکمیل شدن این تعمیرها و لیلیه‎ها بیش از نیمی از مشکلات کمبود صنف درسی و کمبود لیلیه در بامیان رفع خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار