- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

برگزاری جلسه شورای امنیت ملی در ارگ ریاست جمهوری

ارگ

 

جلسه شورای امنیت ملی تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر روز گذشته در ارگ دایر گردید.

 

شورای امنیت ملی سفر هیئت بین الوزارتی جمهوری اسلامی افغانستان به کشور پاکستان به هدف مذاکره با مقامات آن کشور برای رفع نگرانی های دو طرف در پیوند با تنش های اخیر در تورخم را مورد ارزیابی قرار داد و با اشاره با تخطی های اخیر کشور پاکستان، یکبار دیگر حملات نظامی آنکشور را بالای قریه جات افغانستان خلاف اصول و قواعد بین المللی  و غیر قابل قبول خواند و حل اختلافات یادشده را با استفاده از روش های دیپلماتیک، سازنده و معقول دانست و بر نهایی سازی میکانیزم مؤثر برای مشوره و هماهنگی مسائل مورد نگرانی و علاقه مشترک دو کشور تأکید ورزید.

 

دربخش دیگر جلسه وزاری سکتور دفاعی و امنیتی با ارایه گزارش از وضعیت امنیتی ولایات هلمند، ارزگان، قندهار، کندز، سرپل، فاریاب، سمنگان، بغلان و غور، از همت گماشتن و تلاش های خستگی ناپذیر نیروهای دلیر دفاعی و امنیتی کشور در راستای حفظ و حراست از تمامیت ارضی و ارمغان آرامش و امنیت سپاسگزاری ویژه بعمل آمد و با تأکید بر تداوم تلاش ها و مجاهدت خستگی ناپذیر این نیروها، به ارگانهای دفاعی و امنیتی هدایات لازم جهت دفع تهدیدات امنیتی و تأمین هرچه بهتر امنیت در سراسر کشور، صادر شد.

 

سپس گزارش امنیتی ولایت هلمند از جانب والی آن ولایت در جلسه ارایه گردید. والی ولایت هلمند با ابراز خرسندی از ایجاد هماهنگی های بی پیشینه میان نیروهای ملی دفاعی و امنیتی در آن ولایت، خاطر نشان ساخت که نیروهای امنیتی با انگیزه قوی شان با دستاورد های چشم گیر دشمن را با شکست مواجه ساخته اند.  شورای امنیت ملی بعد از بررسی همه جانبه گزارش امنیتی آن ولایت، با ابراز سپاس از والی آن ولایت، هدایات سازنده در جهت توجه به جلوگیری از بروز تهدیدات امنیتی در آن ولایت صادر نمود.

 

سپس جلسه با استماع گزارش هیئت مؤظف انقسام ولسوالی گیزاب، با ابراز امتنان از رئیس و اعضاء هیئت، طرح انقسام آن ولسوالی به دو ولسوالی جداگانه در پرنسیب مورد تأیید قرار داد و به اداره مستقل ارگانهای محلی هدایت داد تا با طرح میکانیزم واضح تطبیقی انقسام آن ولسوالی را جهت تصمیم گیری در جلسه آینده شورای امنیت ملی ارایه نماید.

 

در اخیر، شورای امنیت ملی مشکلات امنیتی معدن تالک ولایت ننگرهار را مورد بررسی قرار داد و هدایات لازم جهت جلوگیری از استخراج غیرقانونی معدن مذکور و استفاده دشمن صادر گردید.