افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری جلسه روسای ادارات مستقل دولتی تحت ریاست دکتور عبدالله عبدالله

عبدالله

 

جلسه روسای ادارات مستقل دولتی تحت ریاست دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان با اشتراک معاونین ریاست اجرائیه کشور روسای ادارات مستقل دولتی در قصر سپیدار برگزار شد. طبق آجندا در این جلسه کارکردها، پلان ها و طرح های پیشنهادهای این ادارات برای تصویب مورد بررسی قرار گرفت.

 

در ابتدا سرپرست اداره مستقل ارگان های محل گفت: این اداره برای بهبود حکومتداری محلی و تقویت نهادهای محلی یک سلسله تغییرات بنیادی را روی دست گرفته است که می توان از بازنگری و تدوین پالیسی ادارات محلی، بازنگری تشکیل مرکز و ولایات، مقرر نمودن ۸۵ ولسوال که قبلآ خدمتی بوده اند، آغاز برنامه ملی برای حمایت از حکومتداری محلی به هزینه ۲۲۵ میلیون دالر، افزایش ۵۰ فیصد بودجه ولایات و ولسوالی ها در سال ۱۳۹۵ و تدوین طرح برنامه همبستگی شهری یادآوری نمود. همچنان برنامه میثاق شهروندی که در ماه میزان امسال شروع می شود، زمینه ۵۰۰۰ هزار شغل را در ولایات فراهم مي سازد.

 

رئیس اجرائیه کشور بعد از استماع گزارش به این اداره هدایت داد: برای بازنگری و حل مشکلات پالیسی ادارات محلی، این موضوع را با هیئت اداری پارلمان مطرح نماید تا در این باره یک راهکار قانونی پیدا شود. موضوع دیگر اینکه اداره ارگان های محل با وزارت خانه ها که هیئت به ولایات می فرستند، هماهنگی بیشتر داشته باشد. همچنان رئیس اجرائیه کشور به این اداره دستور داد که در باره نامگذاری ولسوالی های جدید شیندند براساس مشوره ی مردم هرات و مسایل تاریخی این ولایت تجدید نظر صورت بگیرد.

 

رئیس اجرائیه کشور در ادامه ابراز کرد: قانون شهرداری، شهرسازی، استملاک و اراضی بعد از دو هفته ارزیابی، مشوره و پیشنهادات نهادهای ذیربط در کابینه حکومت افغانستان تصویب می شود.

 

در ادامه انجنیر وکیل ناصری سرپرست شرکت برشنا در گزارشش تاکید کرد: شرکت برشنا برای حفظ پایه های برق و تاسیسات عام المنفعه در ساحات آسیب پذیر نیازمند همکاری جدی و همه جانبه ی نهادهای امنیتی و مقامات محلی است، تا لین های برق و سبستیشن ها توسط مخالفان مسلح با مشکل مواجه نشود. همچنان آقای ناصری از پیشرفت کار لین برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان و ۲۲۰ کیلو ولت دوشی بامیان نیز خبر داد.

 

رئیس اجرائیه کشور بعد از استماع گزارش شرکت برشنا دستور داد: نهادهای امنیتی مکلف است برای تامین امنیت مسیر لین ها تدابیر لازم را در نظر بگیرند. شرکت برشنا نیز تلاش کند تا زمینه توزیع برق را در مسیر لین ها، برای باشنده گان محل حتی در مناطق ناامن فراهم نماید، لازم است مردم در این پروسه دخیل شوند. رئیس اجرائیه کشور شرکت برشنا را موظف ساخت تا در هماهنگی وزارت های مخابرات، فواید عامه و اداره مستقل ارگان های محل آماده گی بگیرد که موضوع حفاظت پایه های برق و تاسیسات عام المنفعه در جلسه شورای امنیت به بحث گرفته شود.

 

رئیس اداره اراضی کشور در گزارش کاری خود عنوان کرد: اداره اراضی در سال گذشته بالاتر از هدف تعیین شده در زمینه تصیفه و استراداد زمین های دولتی دستاورد دارد. امسال نیز این اداره برنامه های سروی، افزایش عواید، اسکان، تصفیه زمین ها، استرداد زمین های دولتی و ملکی و ایجاد یک انستیتیوت تخنیکی زمینداری را روی دست دارد اما برای بهبودی کار لازم است تا قانون زون بندی زمین و پالیسی ملی نهایی و تصویب شود.

 

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان به اداره اراضی کشور هدایت داد: تا زمین های غصب شده را براساس ارزیابی دقیق و شرایط محل در چند گتگوری تقسیم کند تا با وضاحت بیشتر این موضوع دنبال شود و در باره مشکلات و برنامه های سال جاری این اداره یک گزارش تصویري تهیه گردد. رئیس اجرائیه کشور گفت: قانون زون بندی را در جلسه شورای وزیران به بحث می گیریم تا بعد از پیشنهادات وزارت خانه ها و ادارات مستقل، این قانون در کابینه به تصویب برسد.

 

نقیب الله فایق رئیس اداره نورم و استندرد کشور در این جلسه از نهایی شدن علامت استندرد افغانستان خبر داد و گفت كه این علامت را به رئیس اجرائیه کشور تقدیم مي كند. آقای فایق گفت: علامت استندرد با هماهنگی مشاوران خارجی و متخصصان داخلی ساخته شده است و در آن امکان تقلب و دستبرد وجود ندارد. برعلاوه آن لازم است، برای فرهنگ سازی و نهادینه شدن آن در داخل و خارج کار جدی صورت گیرد تا صادرات و تولیدات کالاهای داخلی افغانستان با این استندرد شناسایی و به بازار عرضه شود.

 

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز خرسندی از نهایی شدن علامت استندرد کشور افزود: استندرد یک معیار برای زندگی مردم شده است که فرهنگ و اقتصاد مردم به آن وابسته می باشد. بنابراین نباید شفافیت در کار و اهمیت علامت استندرد زیر سوال برود، در این مورد اعتماد مردم بسیار مهم می باشد. رئیس اجرائیه کشور به اداره نورم و استندرد هدایت داد تا پلان های خود را براساس زمان و منابع اولویت بندی کند.

 

از سوی دیگر آقاي فايق از رئیس اجرائیه کشور درخواست نمود تا براي دريافت هدايت لازم و مطرح ساختن نظريات و ديدگاه هاي اين اداره، رياست نورم و استندرد عضويت شوراي وزيران را حاصل نمايد. رئيس اجرائيه كشور در خواست اين اداره را پذيرفت وهدايت داد تا بعد از اين اين اداره در جلسات شوراي وزيران اشتراك نمايد.

 

دکتور عبدالحی نظیفی سرپرست کمیسیون عالی انرژی اتمی در گزارش خود تاکید نمود: این کمیسیون تلاش دارد تا براساس طرح های کاربردی زمینه استعمال انرژی هسته ای را به طور صلح آمیز در زمینه صحت، محیط زیست، آب های زیر زمینی و سایر بخش ها فراهم نماید. از طرف دیگر در این مورد سازمان بین المللی انرژی هسته ای آماده هرنوع همکاری است. رئيس اين اداره برخي از مشكلات خودرا مطرح ساخت و خواهان رسيدگي به اين مشكلات گرديد.

 

رئیس اجرائیه کشور در اخیر تاکید کرد: براساس منابع و امکانات موجود برای حل مشکلات این اداره تلاش می کند، چراکه تقویت و رشد این اداره نیازمند تلاش های بیشتر می باشد و همچنان هدايت داد تا برای حل مشکلات این اداره با ادارات ذيربط صحبت گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار