افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 3 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری جلسه توجیهی علما در آستانه محرم الحرام

%d8%ac%d9%84%d8%b3%d9%87-%d8%aa%d9%88%d8%ac%db%8c%d9%87%db%8c

 

در آستانه محرم الحرام و دهه عاشورا جلسه توجیهی علمای اعلام و خطبا وائمه مساجد و حسینیه ها و شخصیت های سیاسی و علمی برگزار شد.

 

مکان برگزاری این جلسه  در اقامتگاه استاد حاجی محمد محقق معاون ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان بود.

 

در این جلسه صدها تن از علما، خطبای حسینیه ها، ائمه مساجد، طلاب و شخصیت های علمی و سیاسی کشور شرکت کرده بودند. نخست استاد مبلغ ناهوری به ایراد سخن پرداخت و تجمع علمای اعلام و شخصیت های سیاسی و علمی و مشوره آنان را پیرامون چگونه برگزار شدن مراسم عاشورای حسینی مهم و مفید ارزیابی نمود. آقای مبلغ ناهوری گفت که قیام امام حسین (ع) پیام عدالت خواهی، امنیت طلبی، خودسازی و عبادی دارد. استاد مبلغ ناهوری افزود که شورای ائمه مساجد و خطبای حسینیه ها چندی پیش طی جلسه ای، قطعنامه نه ماده ای را برای بهتر برگزار شدن مراسم عاشورای حسینی صادر نموده است از حکومت نیز خواست تا در راستای تطبیق این قطعنامه این شورای را همکاری نماید.

 

پس از آن حضرت آیت الله واعظ زاده بهسودی به ایراد سخن پرداخت و سنگر منبر و محراب را از مهمترین سنگرهای مبارزه و تبلیغ یاد نمود. آیت الله واعظ زاده بهسودی گفت که خطبای حسینیه ها در ایام محرم الحرام و دهه عاشورا باید اسلام را در بستر عاشورا به گونه ای که از آسمان نازل شده است تبلیغ نمایند. اقای واعظ زاده از علما و خطبا خواست تا چهره انسانی اسلام را بیشتر و بیشتر هویدا سازند و نیز قیام عاشورای حسینی را که قیام اسلامی، انسانی و اصلاحی است لحاظ نمایند.

 

آیت الله واعظ زاده بهسودی تاکید کرد که قیام حسینی نباید به گونه جدا از سایر قیام ها و نهضت های اسلامی بررسی گردد چون به گفته او قیام حسینی جدا از قیام ها و حرکت های اصلاحی چون قیام حسنی و حرکت اصلاحی علوی و قیام صادقین نیست. به باور آقای واعظ زاده تمام قیام ها و حرکت های اصلاحی نهضت های اسلامی مجموعه به هم پیوسته ای است که سیاست اسلام را که هدف آن تربیت و تکامل انسانها و رشد و تعالی جبهات انسانی و اصلاحی می باشد به نمایش می گذارد.

 

آیت الله واعظ زاده بهسودی قیام حسینی را نهایی ترین مرحله حرکت اصلاحی و حرکت انسانی عنوان کرده و از خطبا خواست که این مجموعه از حرکت های اصلاحی را نباید به گونه مطرح نمایند که یکی از قیام ها، دیگری را تحت سوال قرار دهد.

 

اقای واعظ زاده از علما و خطبا خواست تا عاشورا را در افغانستان با یونیفورم افغانستان تجلیل و مطرح کنند. آیت الله واعظ زاده بهسودی گفت که مطرح کردن دین، اسلام و عاشورا در هر کشوری با یونیفورم همان کشور، به سود اسلام و عاشورا است و در غیر آن مردم از اسلام و عاشورا فاصله خواهند گرفت. اقای واعظ زاده ماهیت اسلام و عاشورا را واحد دانسته و مطرح کردن اسلام و عاشورا را با یونیفورم هر منطقه و کشور برای پایداری اسلام مفید عنوان کرد. آیت الله واعظ زاده از خطبا خواست تا که قیام عاشورا را از جبهه حسین مطرح نموده و محسنات قیام عاشورا، اهلبیت و دین اسلام را بر شمارند. همچنین اقای واعظ زاده از علما و خطبا خواست که ایجابات دین اسلام و عاشورا، عبرت ها، درس ها و جهت های الگویی و اسوه ای قیام عاشورا را مطرح نموده و از نفرت پراکنی پرهیز نمایند. آیت الله واعظ زاده بهسودی قمه زنی را یکی از نمونه های نفرت پراکنی عنوان نموده و از عزاداران حسینی خواست که نباید با قمه زدن، چهره خشن و زشت از دین اسلام و مذهب شیعه به نمایش بگذارند و زمینه را برای کارایی تبلیغ دشمنان مهیا سازند.

 

سپس استاد حاجی محمد محقق معاون ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان به ایراد سخن پرداخت و از حضور شکوهمند مبلغان و واعظان اسلامی در آستانه ماه محرم الحرام قدردانی کرد. استاد محقق گفت که برگزاری کلاس های اسلام شناسی برای جامعه اسلامی هزینه هنگفتی را تحمیل خواهد کرد اما امام حسین (ع) تریبیونی تبلیغ دین مقدس اسلام را به گونه رایگان، در اختیار جامعه اسلامی قرار داده است. معاون ریاست اجرائیه گفت که در ایام عاشورا علما در سراسر جهان از اسلام می گویند و به بهانه گرامی داشت از قیام امام حسین (ع) در حسینیه ها و منبرها از ابعاد دین مقدس اسلام و احکام اسلام سخن می زنند.

 

معاون ریاست اجرائیه از علما خواست تا ابعاد مختلف قیام امام حسین (ع) را برای مردم مطرح نمایند و بعد سیاسی قیام عاشورا و دیگر نهضت های اسلامی را در حال حاضر برای مسلمانان در افغانستان و جهان حائز اهمیت دانست. استاد فرمودند که اهداف تبلیغ ما باید مشخص باشد و نیز باید بدانیم که دراین برهه از زمان در کشورهای اسلامی چگونه باید تبلیغ نماییم. استاد نهضت های اسلامی را از آغاز ظهور اسلام تا کنون به بررسی گرفته و اسلام را به عنوان مکتب نجات بخش در سطح جهان مطرح کردند.

 

معاون ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان گفت که از چهار دهه به این سو به یمن تلاشهای مبارزان اسلامی حکومت های اسلامی در برخی از کشورها روی کار آمد و در افغانستان نیز یک حکومت اسلامی به پیروزی رسید. استاد محقق گروه های افراطی و تکفیری را دست ساخته های سازمانهای جاسوسی دانسته تاکید کرد که این گروه های افراطی و تکفیری پیشمرگان دشمنان دین مقدس اسلام اند. استاد محقق گفت که دشمنان اسلام با بوجود آوردن این گروه ها در تلاش مصروف ساختن مسلمانان و افزایش دشمنی ها میان مسلمانان و نیز به نمایش گذاشتن چهره خشن از اسلام و ترویج اسلام هراسی در جهان است.

 

معاون ریاست اجرائیه رسالت علما را معرفی چهره اصلی و واقعی اسلام که همانا چهره صلح خواهی است دانسته و از علما خواست تا دعوت پیامبر اسلام را دعوتی مبتنی بر منطق و مطابق با علم و دانش برای جهان معرفی کند. استاد محقق گفت که مذاهب اسلامی شاخه های از یک درخت تنومند به نام اسلام است و از علما و خطبا خواست تا با رسمیت شناختن مذاهب اسلامی در زمینه تبلیغ و بوجود آوردن اتحاد و یکپارچی میان مسلمانان تلاش نمایند. استاد فرمودند که اعمال گروه های تکفیری در هیچ یک از مذاهب اسلامی جای ندارد و از علما و خطبا خواست تا چهره های این گروه های افراطی و تکفیری را بشناسند و برای جهانیان بشناسانند.

 

معاون ریاست اجرائیه در بخش دیگری از سخنانش گفت که حکومت وحدت ملی، ممکن که حکومت مطلوب همه طرفها نباشد اما این حکومتی است که همه به آن التزام داریم . استاد افزود که این حکومت براساس یک انتخابات و توافق ملی و بین المللی تشکیل گردیده و در راستای تحقق وعده های که برای شهروندان داده است تلاش خواهد کرد. استاد محقق فرمودند که در نتیجه تلاشهای مشترک من و استاد دانش، رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری طی فرمان رسمی شهید وحدت ملی اعلام گردید و نیز در زمینه انکشاف و توسعه مناطق هزاره جات اقداماتی صورت گرفته است. استاد گفت پس از رویکار آمدن حکومت وحدت ملی برخی از پروژه های انکشافی در مناطق هزاره جات و سایر مناطق کشور تطبیق گردیده، برخی هم در حال تطبیق شدن و برخی دیگر نیز در مرحله تدارکات است.

 

معاون ریاست اجرائیه تمدید لین برق 220 کیلو ولت از دوشی الی بامیان را برای مردم مناطق مرکزی یک دستاورد عنوان کرده و گامی برای انکشاف این مناطق دانست. استاد محقق گفت که واحد های اداری در کشور غیر عادلانه است و برای تحقق این خواست مردم نیز تلاش خواهد کرد. استاد افزودند که مشارکت مردم ما در ساختار سیاسی نیز قابل پذیرش نیست و از مردم خواست تا با حفظ اتحاد و یکپارچگی و دوری از خودزنی، حکومت وحدت ملی را در راستای تحقق این داعیه های برحق شان کمک و همکاری نمایند.

 

سرانجام این جلسه توجیهی با روضه خوانی و دعائیه حجت الاسلام و المسملین جناب آقای محمد رضا مظفر به پایان رسید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار