افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 9 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

برگزاری بیست و یکمین نشست کمیتهٔ اجراییه بیجا شده‌گان و عودت کننده‌گان

کمیتهٔ اجرایی بیجا شده‌گان

روزگذشته کمیتۀ اجرایی بیجا شده‌گان و عودت کننده‌گان در قصر سپیدار برگزار شد.

هدف ازکمیتۀ مذکور ارزیابی نتایج گروپ‌های کاری، چگونگی تطبیق برنامه‌های اجراییه و پیشنهادات مهاجرین افغانستان در کشورهای ایران و پاکستان بوده است.

سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت کننده‌گان گفت که این کمیته در زمینهٔ تدوین پالیسی، برنامه‌های اجرایی و طرزالعمل‌های کاری فعالیت می‌کند تا به مشکلات مهاجرین، عودت کننده‌گان و بیجا شده‌گان به‌صورت شفاف و منظم رسیده‌گی شود.

وزیر مهاجرین و عودت کننده‌گان در باره نتایج دیدار رهبری حکومت وحدت ملی با نماینده‌گان مهاجرین افغانستان در پاکستان گفت که آنان خواسته‌ها و پیشنهادات مشخص شان را با رییس جمهور و رییس اجراییه کشور در میان گذاشتند.

به گفته او، نماینده‌گان مهاجرین افغانستان در پاکستان از حکومت وحدت ملی خواستند که در زمینه تجارت، تحصیلات عالی، معارف، ایجاد سهولت‌های لازم در کشور میزبان، توزیع تذکره، فراهم‌سازی زمینهٔ مناسب برای بازگشت و توزیع زمین به مهاجرین اقدام نمایند.

در این نشست، چگونگی تطبیق تعهدات رهبری حکومت وحدت ملی به نماینده‌گان مهاجرین افغانستان در پاکستان و خواسته‌ها و پیشنهادات آنان به بحث و بررسی گرفته شد.

اعضای گروپ کاری پالیسیِ کمیتهٔ اجراییه بیجا شده‌گان و عودت کننده‌گان گفتند که پیش‌نویس طرزالعمل توزیع زمین به مهاجرین و عودت کننده‌گان نهایی شده است و در حال حاضر این گروپ روی پلان عملیاتی سه ماه آینده کار می‌کند.

آنان در این نشست پیشنهاد کردند که برای پیشبرد بهتر برنامه‌ها باید نقش واحد نظارت و ارزیابی کمیتهٔ اجراییه بیجا شده‌گان و عودت کننده‌گان وضاحت گردد تا براساس آن عمل شود. همچنان در این نشست پلان تطبیق پلان عملیاتی نیز به بحث گرفته شد.

وزرات مهاجرین و عودت کننده‌گان در باره آخرین آمار بیجا شده‌گان و عودت کننده‌گان در ماه جولای گفت که در این ماه به تعداد ۷۲۰۰۰ بیجا شده درخواست کمک کرده؛ اما ۴۰ هزار آن از سوی این وزارت تثبیت گردیده است.

او افزود: از این میان به ۱۵۰۰۰ هزار تن کمک صورت گرفته است.

آقای بلخی علاوه کرد که در ماه جولای امسال تعداد ۱۶۵۸۳ تن دارای مدرک و فاقد مدرک از پاکستان و ۳۵۷۵۸ تن دیگر از ایران به کشور بازگشت کردند.

در اخیر کمیتهٔ اجراییه بیجا شده‌گان و عودت کننده‌گان فیصله کرد که طرزالعمل توزیع زمین به مهاجرین و عودت کننده‌گان در یک نشست اختصاصی در هفته آینده به بحث گرفته شود و نقش واحد نظارت و ارزیابی نیز وضاحت گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار