افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

برگزاری اولین نشست رسمی افغانستان و امریکا در مورد توافقنامه امنیتی

امروز، اکلیل حکیمی سفیر افغانستان در واشنگتن  و جیمز وارلیک معاون نماینده خاص امریکا در امورافغانستان و پاکستان، نخستین نشست رسمی دو کشور در مورد امضاء توافقنامه امنیتی را در کابل برگزار کردند.
حکیمی و وارلیک پس از گفتگو در یک کنفرانس خبری شرکت کردند.

اکلیل حکیمی؛ رییس هیات مذاکره کننده افغانستان گفت:”این مذاکرات برای تمام اعضای هیات مذاکره کننده افغان یک مسئولیت ملی به حساب می آید و اطمینان می دهیم که این هیات مسئولیت (خود) را بر اساس قانون، منافع ملی، استقلال کشور، بر اساس تحقق اهداف اساسی، تامین صلح در کشور، تقویت دموکراسی جوان و نیز تامین امنیت و رفع تهدیدهای خارجی به پیش خواهد برد”.
گفتنی است که هر دو طرف تاکید کرده اند که اصول هدایت کننده اساسی در این مذاکرات مهم عبارتند از: احترام کامل به حاکمیت و منافع افغانستان به شمول تامین صلح و امنیت در سراسر افغانستان، ارتقای ظرفیت و توانایی های قوای امنیتی افغان به گونه ای که آنها بتوانند به طور مستقل امنیت مردم افغانستان را تامین نموده و در برابر تهدیدهای خارجی از کشور شان دفاع کنند و از بین بردن تروریزم فرامرزی که هدف مشترک هر دو کشور می باشد.
اما شماری از تحلیلگران با توجه اختلاف نظرهایی که میان افغانستان و امریکا در خصوص عدم پایبندی امریکا به مفاد پیمان استراتژیک می دانند، در خصوص ضمانت اجرایی پیمان امنیتی نیز ابراز تردید می کنند. پیشتر رییس جمهور کرزی امریکا را به دلیل عدم تجهیز نیروهای امنیتی به سلاح های سنگین، سکوت در برابر حملات راکتی پاکستان و ادامه کشتار غیرنظامیان به شدت مورد انتقاد قرار داده بود.
اما آقای حکیمی می گوید که مذاکرات روی موافقتنامه امنیتی دو جانبه با در نظر داشت سفارشات لویه جرگه عنعنوی ماه عقرب 1390 که در آن همکاری های استراتژیک میان افغانستان و امریکا در توسعه سیاسی، اقتصادی، امنیتی و پیشرفت افغانستان مهم شمرده شد، صورت می گیرد.
این اظهارات وی در حالی صورت می گیرد که شمار زیادی از منتقدان از جمله بخش اعظم نمایندگان مجلسین شورای ملی، لویه جرگه یادشده را فرمایشی و فاقد مبنا و پشتوانه حقوقی ارزیابی کرده و در آن شرکت نکردند.
با این حال اکلیل حکیمی در پایان گفت که این مذاکرات فصل دیگری را در مشارکت قوی موجود میان دو ملت که فداکاری های عظیمی را در راه مبارزه مشترک علیه تروریزم و برای امنیت، ثبات، توسعه و تقویت دموکراسی جوان افغانستان متحمل شده اند، باز می کند.
همچنین، جیمز وارلک؛ معاون نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان و رییس هیات مذاکره کننده امریکایی نیز گفت که این گفتگوها آغاز پروسه ای برای ثبات و امنیت در افغانستان می باشد.
او علاوه کرد:”ما امیدوار هستیم با این توافقنامه به مردم افغانستان اطمینان دهیم که همکاری های امریکا بعد از سال 2014 نیز ادامه خواهد داشت”.
همچنین، هر دو طرف تاکید کردند که این مذاکرات بر تفاهمی استوار است که امریکا به دنبال پایگاه های نظامی در افغانستان و یا حضوری که تهدیدی برای همسایه های افغانستان شناخته شود، نمی باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار