افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 13 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

برگزاری انتخابات شورای محلی در دور افتاده ترین منطقه ولایت هلمند

ساکنان یکی از دور افتاده ترین مناطق ولایت هلمند در ولسوالی گرشک، برای تمثیل دموکراسی گرد هم آمدند.
این افراد برای انتخابات شورای محلی این ولسوالی، برای دومین بار، در جنوب کشور صورت گرفته است.
در این گردهم آیی، بیش از چهارهزار مرد و در حدود یک هزاروپنجصد زن، از بخش های مختلف ولسوالی گرشک، برای انتخاب 35 عضوی شورای محلی به پای صندوق های رای می روند.

قرار است پنج زن نیز در ترکیب شورای محلی این ولسوالی ، توسط رای مستقیم زنان به این نهاد محلی راه پیدا کنند.
شماری از شرکت کنندگان در این گردهم آیی، برداشت های گوناگونی در رابطه به انتخابات و تعیین نماینده برای شورای محلی ارایه کردند.
عبدالولی بلوچ، یک باشنده ولسوالی گرشک در ولایت هلمند می گوید که او برای برگزیدن یک نماینده که درراستای  حل مشکلات مردم کار کند به این انتخابات شرکت کرده است.
عبدالولی به خبرگزاری بخدی گفت: ” ما به کسی رای می دهیم که خدمت گذار ملت باشد نه کسی که در فکر منافع شخصی خود است”.
شمار دیگری از باشندگان این ولسوالی، برداشت های متفاوت تری نسبت به انتخابات از خودنشان دادند.
یک خانم پنجاه ساله که دراین انتخابات شرکت کرده به خبرگزاری بخدی گفت که او می خواهد رای بدهد  ولی نمی داند که هدفش از رای دادن چیست و این پروسه چی مفهومی دارد.؟
تمرین دموکراسی
حضور بیش از یک هزار زن در یکی از خطرناک ترین و دور افتاده ترین مناطق هلمند، باعث واکنش شماری از نهادهای فعال در امور زنان این ولایت شده است.
راضیه یک فعال حقوق زنان در این منطقه گفت: ” ما می خواهیم با این اقدام ثابت کنیم که زنان نیز در آبادانی کشور همگام با مردان می توانند سهم بگیرند و به این صورت،  زنان به توانایی شان باورمند شوند”.

این دومین دور انتخابات شورای محلی در ولسوالی گرشک است، سه سال پیش برای اولین بار چند نماینده زن از طریق انتخابات به این شورا راه پیدا کرد.
هادیه حمیدی یکی از زنانی است که تجربه یک دوره وکالت را در شورای محلی دارد.
خانم حمیدی به خبرگزاری بخدی گفت:”وقتی من به شورا راه یافتم تمام مردم از من نفرت می کردند و می گفتند نباید با این زن یک جا کار کرد. اما خوشبختانه من توانستم به مردم خدمت کنم و راه برای استقرار دموکراسی را برای خواهران خود باز کردم.”
شورای اجتماعی یک نهاد محلی در سطح ولسوالی ها است که برای رفع مشکلات مردم با نهادهای دولتی یک جا کار می کند.
این شورا متشکل از سه کمیته است که شامل کمتیه عدلی برای حل منازعات حقوقی مردم ، کمیته انکشافی برای تعیین اولویت پروژه های بازسازی و کمیته امنیتی برای تامین امنیت با نهادهای امنیتی همکاری می کنند.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار