افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری اجلاس سه جانبه افغانستان، پاکستان و کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در پاکستان

اجلاس

بیست و هفتمین اجلاس سه جانبه افغانستان، پاکستان و کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR) روز گذشته به میزبانی دفتر UNHCR مقیم پاکستان در شهر بوربن آنکشور دایر شد که عودت داوطلبانه مهاجرین افغان اساسی ترین بحث های مطرح شده این اجلاس را تشکیل میدهد.

سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان در رأس یک هیئت، خانم مایا به نمایندگی از دفتر UHNCR در کابل، قادر بلوچ وزیر سفران دولت پاکستان و اندریکا رتواتی به نمایندگی از دفتر UHNCR در اسلام آباد اشتراک کنندگان اجلاس روز سه شنبه بودند.

در این جلسه طرفهای سه گانه تعهد شان را در ارتباط به استراتیژی راه حل ها منحیث یک چارچوب منطقوی به منظور تشخیص و تطبیق راه حل ها برای 5. 1 میلیون پناهنده افغان ثبت و راجستر شده در پاکستان وعودت داوطلبانه پناهندگان افغان در شرایط مصون، و با عزت و تلاش بر ضرورت ایجاد فضای مناسب به این منظور و ادغام مجدد پایدار به شمول بهبود دسترسی به خدمات، افزایش فرصت های امرار معیشت و اصلاح روند توزیع زمین تاکید نمودند.

دولت افغانستان و UNHCR از سخاوت و حسن نیت دولت و مردم پاکستان برای میزبانی میلیونها پناهنده افغانستان در طول سه دهه ای گذشته و فیصله آن دولت مبنی بر تمدید کارت های مهاجرین الی اخیر سال 2016 و به خاطر فراهم آوری دسترسی اطفال و جوانان مهاجر به تحصیل در پاکستان به عنوان فاکتور های مهمی که باعث تقویت دورنما ها جهت عودت داوطلبانه و ادغام مجدد می گردد، قدر دانی نموده و از پاکستان خواستند تا تمدید طولانی مدت کارت های مهاجرین، برای حمایت از عودت داوطلبانه شان را مد نظر قرار داده و به رفتار مسالمت آمیز و بدون آزار و اذیت با مهاجرین افغان تاکید نماید.

دولت های جمهوری اسلامی افغانستان و پاکستان از UNHCR بخاطر افزایش پول نقد از 200 دالر امریکایی به 400 دالر که برای عودت کنندگان داوطلب پرداخت می شود قدردانی نموده است.

دولت جمهوری اسلامی پاکستان، تعهد پایدار دولت وحدت ملی افغانستان جهت یافتن راه حل های پایدار برای موضوعات طولانی ترین بیجا شدگی، ستایش نموده از گام های برداشته شده برای تحقق این عزم، مانند کمیسون عالی امور مهاجرت تحت ریاست رئیس جمهور و تایید استراتیژی جامع عودت داوطلبانه و ادغام مجدد، استقبال نمود.

طرفهای جلسه تاکید نمودند تا وضعیت پناهندگی به حیث یک موضوع بشری نگرسته شده و تحت تاثیر مسایل سیاسی و امنیتی قرار نگیرد.

عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی افغانستان، معلومات جدید را در مورد ابتکارات اخیر حکومت وحدت ملی که به منظور حصول تامین عودت داوطلبانه و ادغام مجدد پایدار و پلان عمل ملی پنج ساله برای عودت کنندگان داوطلب ارایه نمود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار