افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

بروز اختلافات داخلی در پاکستان

پاکستان

 

فعالیت گروه‎های مسلح در پاکستان و انزوای جهانی، موجب بروز اختلافات داخلی میان مقام‎های این کشور شده است.

 

این سناتوران و آگاهان افغان پس از مناقشه میان مقام‎های ملکی و نظامی پاکستان بالای گروه‎های مسلح می‎گویند، این کشور دیگر نمی‎تواند سیاست دوگانه و حمایت اش از تروریزم را پنهان کند.

 

این موضوع در حالی مطرح می‎شود که براساس گزارش‎های اخیراً میان حکومت ملکی و مقام‎های نظامی پاکستان بالای برخی گروه‎های مسلح مشاجره لفظی شده‎است.

 

گزارش‎ها می رساند که نوازشریف صدراعظم پاکستان بر کمبود اقدامات نظامی علیه گروه‎های مسلح ابراز نگرانی کرده و علل آن‎را وابستگی این گروه‎ها با استخبارات آن کشور خوانده‎است.

 

سناتور فیصل سمیع این مسئله را ثبوت حمایت آشکار پاکستان از گروه‎های تروریستی می‎خواند.

 

او افزود:

 

“در این اواخر اسناد و مدارک بسیار زیادی مبنی بر موجودیت پایگاه‎های تروریزم در داخل خاک پاکستان، نزد دولت افغانستان، سازمان‎های استخباراتی جهان، سازمان ملل متحد، سایر نهادهای معتبر بین المللی و کشورها وجود دارد و پاکستان دیگر نمی‎تواند از اعمال زشت و نا بخشودنی اش پرده اندازد.”

 

سیریل آلمیدا یکی از خبرنگاران مشهور پاکستان این موضوع را به نقل از برخی منبع که از آنان نام نبرده بود در یکی از مقاله هایش، در ششم ماه اکتوبر نشر کرد.

 

آقای آلمیدا نوشته است، صدراعظم نوازشریف به مقام‎های نظامی آن کشور هشدار داده‎است که آنان کشورش را با انزوای جهانی روبرو کرده‎است.

 

این خبرنگار پاکستانی می‎گوید، پس از نشر این گزارش وی ممنوع الخروج اعلام شده‎است.

 

دفتر صدراعظم پاکستان با آن‎که این اختلافات را رد نموده است، پیش از این نیز مشکلات میان حکومت و نظامیان پاکستان وجود داشته‎است.

 

از سوی دیگر احمد سعیدی دیپلومات اسبق افغان و آگاه مسایل سیاسی می‎گوید، حکومت ملکی پاکستان از ترس انزوای جهانی می‎خواهد با دور کردن رضوان اختر رئیس آی، اس، آی که به گفته آنان از گروههای مسلح حمایت می‎کند خود را پاک جلوه دهد.

 

او افزود:

 

“گروه‎های که در پاکستان ترورستان را حمایت می‎کنند علاقمندی داشتند تا راحیل شریف را به تقاعد سوق دهد تا رضوان اختر رئیس آی، اس، آی لوی درستیز شود، اما نوازشریف بخاطر تقرر مجدد راحیل شریف که گویا با تروریزم مبارزه می‎کند اصرار کرد و زمینه سازی شد که گویا رضوان اختر به نحوی با گروه‎های تروریستی دست دارد.”

 

حکومت پاکستان بخصوص استخبارات این کشور به حمایت از گروه‎های مسلح در منطقه متهم است.

 

این مسئله حتی امریکا را وادار ساخت تا کمک‎های سالانه اش با پاکستان را کاهش دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار