- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

برهان الدین ربانی از شورای جنگ تا شورای صلح!

آمریکا به شهید ربانی اجازه نداد تا به مردم افغانستان اعتراف کند که این چند سال غربیها وی را فریب داده اند. وقتی استاد ربانی فهمید که تا به حال کورکورانه از آمریکا حمایت می کرده و واشنگتن از وی به عنوان یک مهره استفاده سیاسی می نموده است، او را به شهادت رساندند تا نتواند این ندا را به گوش دیگران برساند.

سه سال پیش در بعدازظهر روز بیست و نهم سنبله سال 1390، افغانستان شاهد شهادت یکی دیگر از سران جهادی خود یعنی استاد برهان الدین ربانی بود که به واسطه پشت نمودن به اهداف و خواسته های آمریکا، جان خود را از دست داد.

لذا مختصرا به شرح حال زندگی استاد مرحوم می پردازیم:

پروفیسور برهان‌الدین ربانی در ۲۹ سنبله ۱۳۱۹ در شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان افغانستان متولد شد. ایشان در سال ۱۳۳۶ در دانشگاه شرعیات کابل همراه‌ با تنی چند از دوستان خود ، نهضت جوانان مسلمان را تاسیس کرد که‌ بعداً این نهضت با استعفای غلام محمد نیازی از رهبری آن در سال ۱۳۵۱ توسط آقای ربانی به‌ جمعیت اسلامی افغانستان تغییر نام داد.

با کودتای محمد داوود خان در سال ۱۳۵۲ اعضا و هواداران جمعیت اسلامی افغانستان، تحت تعقیب حکومت داود خان قرار گرفتند، پس از آن بود که‌ آقای ربانی و عده‌ای دیگر از فعالان اسلامگرا از افغانستان خارج شده و به پاکستان فرار کردند.

در آنجا احزاب اسلامگرا و حکومت وقت پاکستان به‌ ریاست ذوالفقار علی بوتو که روابط سردی با دولت افغانستان به خاطر مساله پشتونستان داشت از آنها پذیرایی کرده‌ و با مسلح کردن جمعیت اسلامی افغانستان آنها را برای جنگ با حکومت داوود خان آماده‌ کرد. اما عده‌ای از رهبران نهضت اسلامی از جمله ربانی مخالف جنگ مسلحانه علیه حکومت داوود بوده‌اند، به‌ همین دلیل کشور پاکستان را ترک کرده‌ و راهی عربستان سعودی میشوند.

پروفیسور ربانی پس از چندی به‌ کشور مصر رفت و در سال ۱۹۶۸ از دانشگاه معتبر الازهر، در رشته فلسفه اسلامی درجه فوق لیسانس گرفت. وی همواره خواهان خروج نیروهای شوروی سابق از کشور و سپردن حکومت به مجاهدین بود تا در سال 1992 و پس از پیروزی مجاهدین و شکست دولت نجیب الله احمدزی به‌ عنوان رئیس جمهور موقت افغانستان انتخاب شد.

پس از آن شورای حل و عقد نیز در ۳۰ دسامبر سال ۱۹۹۲ برهان الدین ربانی را به عنوان نخستین رییس جمهور رسمی حکومت مجاهدین در افغانستان انتخاب کرد. هنوز چند سالی نگذشته‌ بود که‌ جنگ های داخلی افغانستان حکومت ربانی را تضعیف کرد و بالاخره‌ در ۲۶ سپتامبر ۱۹۹۶ کابل که زیر حملات شدید مخالفان داخلی قرار داشت به طالبان واگذار شد.

پروفیسور ربانی که مقر حکومت را به مزار شریف انتقال داده بود. پس از به قدرت رسیدن طالبان در سال ۱۹۹۶، آقای ربانی به زادگاه خود، شهر فیض آباد ولایت بدخشان بازگشت و فعالیت های ضد طالبان خود را آغاز کرد. در پی فروپاشی رژیم طالبان در حملات آمریکا در ۲۰۰۱ میلادی، ربانی که تا آن زمان به عنوان رییس جمهور افغانستان شناخته می شد،طی مراسمی در اجلاس بن قدرت را رسما به حامد کرزی، رییس اداره موقت افغانستان تحویل داد.

پروفیسور ربانی بعدها در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از حامد کرزی حمایت کرد و خود نیز در انتخابات پارلمانی شرکت نمود و به‌عنوان اولین نماینده مردم ولایت بدخشان با بیشترین آراء به‌ عضویت پارلمان کشور در آمد. بعدها و درپی ایجاد شورای عالی صلح توسط رییس جمهور کرزی آقای ربانی رییس این شورا را بر عهده گرفت.

ایشان یک هفته قبل از شهادتش در کانفرانس بیداری اسلامی که در تهران برگزار می شد با طرح صلح آمریکا مخالفت نمود و طالبان را تروریستان پرورش یافته پاکستان و غرب معرفی کرد، از همان لحظه بسیاری متوجه این موضوع شدند که باید ایشان با سمت ریاست شورای صلح به دلیل مخالفت با آمریکا، خداحافظی کند. اما نمی دانستند که آمریکا اینقدر بی رحم است که مخالفین خود را که روزی حامی آنان بوده اند، اینگونه از سر راه خود بدون هیچ مجالی بر می دارد.

استاد شهید شد تا این مطلب به اثبات برسد که آمریکایی ها دوست ندارند کسی از عملکردشان انتقاد کند، چه رسد به اینکه غربیها را به دورنگی و دورویی با دولت افغانستان متهم نماید و با مخالفان کاخ سفید متحد گردد.

محترم برهان الدین ربانی در این کانفرانس ضمن انتقاد شدید از لشکر کشی آمریکا به افغانستان، از جنبش های ضد آمریکا منطقه بخصوص جنبش فلسطین و حزب الله لبنان حمایت کرد. همین باعث شد تا آمریکا که طاقت نداشت کسی را که حساب جداگانه ای برای وی باز کرده بود، از حمایت آمریکا دست بکشد را برای همیشه ترک کند و بگوید: دیگی که برای ما نجوشید، بهتر است برای هیچ کسی نجوشد.

بدین ترتیب آمریکا به شهید ربانی اجازه نداد تا به مردم افغانستان اعتراف کند که این چند سال غربیها وی را فریب داده اند. وقتی استاد ربانی فهمید که تا به حال کورکورانه از آمریکا حمایت می کرده و واشنگتن از وی به عنوان یک مهره استفاده سیاسی می نموده است، او را به شهادت رساندند تا نتواند این ندا را به گوش دیگران برساند.

افسوس زمانی محترم ربانی متوجه شد که حمایتش از روند صلح که یک طرح آمریکایی الاصل می باشد، غلط بوده که آمریکاییها به وی اجازه ابراز نظر ندادند و با هماهنگی پاکستان با ارسال یک انتحاری ، ایشان را برای همیشه از صحنه سیاسی افغانستان برداشته و درسی برای کسانی دادند که هنوز دلخوش به وعده های کاخ سفیدنشینان هستند.

روحش شاد.