افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 29 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

برنامه ریزی حکومت برای جلوگیری از قاچاق افغانها به خارج از کشور

وزارت خارجه امریکا گزارش تازه یی را در مورد قاچاق انسان از کشور های مختلف جهان به دست نشر سپرده است که در این گزارش از افغانستان بیشتر کودکان و نوجوانان قربانیان این پدیده را تشکیل می دهند.

 

نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان روز گذشته گفت که بخاطر جلوگیری از قاچاق افغانها به خصوص جوانان و نوجوانان تدابیر شدید را در مرز های کشور روی دست دارند:

 

” ما در مرز های افغانستان تدابیر سختگیرانه را روی دست داریم که تمام جوانان و نوجوانان و اطفال که از مرز افغانستان عبور می کنند اینها باید شناسایی شوند و اگر اعضای خانواده آنها باشند ما مشکل نداریم، در برخی موارد مانع رفتن جوانان و نوجوانان می شویم.”

 

 

در گزارش وزارت خارجه امریکا که به تاریخ 27 ماه جاری میلادی به نشر رسیده، آمده است که پدیده قاچاق انسان در افغانستان بیشتر در داخل کشور صورت می گیرد.

 

در این گزارش گفته شده است که از کودکان و نوجوانان قاچاق شده بیشتر در انتقال مواد مخدر، کار های شاقه، اهداف جنسی و دیگر مسایل استفاده می شود.

 

در گزارش هم چنان آمده است که برخی از زنان و دختران قاچاق شده در هند و پاکستان جبراً مورد استفاده های جنسی قرار می گیرند هم چنان یک تعداد زنان و دختران از کشور های همسایه و برخی کشور های دیگر چون فلیپین و سریلانکا بخاطر همین اهداف به افغانستان قاچاق می شوند.

 

در گزارش وزارت خارجه امریکا گفته شده است که در افغانستان در برخی موارد خانواده ها آگاهانه فرزندان شان را بخاطر فحشاء و بچه بازی به فروش رسانده اند.

 

در این گزارش هم چنان از تلاش های حکومت افغانستان بخاطر جلوگیری از قاچاق انسانها ستایش شده است، اما این تلاش ها جهت مجازات قاچاقبران و محافظت قربانیان ناکافی خوانده شده است.

 

در عین حال کمیسیون حقوق بشر افغانستان موضوع قاچاق انسان را نگران کننده می خواند.

 

رفیع الله بیدار سخنگوی این کمیسیون روز گذشته این را تایید کرد که بیشتر قربانیان این پدیده را در افغانستان کودکان تشکیل می دهند.

 

” اطفال زیرسن جز همین قاچاق است و اطفال از این لحاظ خیلی آسیب پذیر استند چون از جایکه حرکت می کنند تا به نقطه که می رسند آنها در طول راه با بزرگسالان سفر می کنند، خطر این موجود است که مورد تجاوز قرار گیرند.”

 

فعالان حقوق بشر می گویند: تا زمانیکه در افغانستان ناامنی ها برقرار باشد و دولت بر تمامی مناطق کشور تسلط نداشته باشد، پس سلسله قاچاق افغان ها به منظور اهداف نادرست هم چنان ادامه خواهد داشت.

 

آنان می گویند که حکومت بخاطر جلوگیری از قاچاق افغان ها به خارج باید به گونه جدی از سرحدات کشور نظارت کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار