افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 13 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

برق رسانی به بخش های عمده ولسوالی ده سبز کابل

برق

 

در پروژه انتقال برق به ولسوالی ده سبز کابل روستاهای تره خیل، قلعه زرین، ده یحیی و قریه آقا محمد خان با ظرفیت 4.6 میگاوات برق تحت پوشش قرار می دهد، که 2500 فامیل از برق مستفید می شوند.

در محفلی که به همین مناسبت در روستای تره خیل ولسوالی ده سبز کابل برگزارشد محترم انجنیر علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب کشور، محترم انجنیر امان الله غالب معین انرژی وزارت انرژی و آب، مسوولان شرکت برشنا، مسوولان شرکت ساختمانی الاهاشم، نماینده شرکت ICE ولسوال ده سبز، و دیگر بزرگان این ولسوالی اشتراک داشتند.

در آغاز محفل محترم محمد عارف خان یک تن از بزرگان روستای تره خیل روی اهمیت ارتباطات در میان افراد صحبت کرد .او برقراری ارتباطات موثر در میان افراد را عامل پیشرفت و توسعه محیط های جغرافیایی خواند. او در ادامه روی تفاوت انسان ها در عملکرد شان صحبت کرده و گفت: رهبری وزارت انرژی وآّب و تیم کاری شان در عملکرد یکساله خود ثابت کردند که نسبت به دیگر ارگان های دولتی متفاوت اند او در ادامه از توجه وزارت انرژی وآب بخاطر به ثمررساندن پروژه برق رسانی ولسوالی ده سبز ابراز خرسندی کرد.

سپس محترم انجنیر علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب کشور به سخنرانی پرداخت و روی اهداف اساسی وزارت صحبت کرد و گفت: رساندن برق به تک تک قریه ها، شهر ها و دورترین نقاط افغانستان وظیفه اصلی وزارت انرژی و آب را تشکیل میدهد. وی ادامه داده و گفت: وزارت انرژی و آب از سال گذشته پلان های متعددی را در بخش برق رسانی و مهار آب ها در سرتاسر کشور روی دست گرفته است. او اشاره به بسته ای 21 بند و تعدادی دیگر از بندهای زیرکار وزارت انرژی و آب داشت وگفت: بند های که حدود چهاردهه قبل برنامه ریزی شده بود ولی بدلیل مشکلات تطبیق نشد، اکنون کار آن ها روی دست گرفته شده است. آقای عثمانی افزود: از میان این بند ها نخستین بند، سلما است که به بهره برداری سپرده شد. وی همچنان از بند کمال خان یاد کرده و گفت: کار ساخت فاز دوم بند کمال خان تمام شد وفاز سوم آن بزودی قرار داد می شود. او در ادامه از تفاهم نامه بند کجکی یاد کرده و افزود: تفاهم نامه بند کجکی با یکی از شرکت های بین المللی امضاه شده و تا چند ماه آینده قرار داد نهایی آن به امضا می رسد.

در ادامه محترم عثمانی در یک رویکرد کلی از پروژه های وزارت انرژی و آب در سرتاسر افغانستان یاد آور شد وگفت: پروژ های زیادی برق رسانی در ولایات مختلف روی دست داریم وی ادامه داده وگفت: می توانیم به جرات ادعا کنیم که بخش های زیادی از کشور در سال های آینده از نیروی برق بهره مند خواهد شد. محترم عثمانی در بخش دیگر از سخنان خود رابطه وزارت انرژی و آّب با سکتور خصوصی داخلی وبین المللی را، رابطه نزدیک و هماهنگ تلقی کرد و گفت: شرکت های بین المللی که قرار است سرمایه گذاری روی برق داشته باشند در ماه های گذشته با استفاده از زمینه و اعتمادی که بوجود آمده علاقه مندی زیادی برای سرمایه گذاری در بخش سکتور انرژی دارند که بند کجکی از جمله این پروژه ها است که از طریق سکتور خصوصی سرمایه گذاری می شود.

محترم عثمانی در اخیر سخنان اش از بهره برداری پروژه برق رسانی ولسوالی ده سبز اظهار خرسندی کرد و از مردم این ولسوالی خواستار حمایت و حفظ و مراقبت تاسیسات این پروژه شد.

درادامه برنامه محترم انجنیر حمیدالله حبیبی معاون شرکت الهاشم در مورد پروژه برق رسانی چهار قریه ولسوالی ده سبز کابل معلومات ارایه کرد و گفت: شرکت ساختمانی الهاشم و شرکت تولیدی ملزومات برق ایران TMB)) پروژه برق رسانی چهار قریه تره خیل، قلعه زرین، ده یحیی و قریه اغا محمد خان ولسوالی ده سبر کابل را با ظرفیت 4.6 میگاوات برق کار تکمیل کردند. او گفت این پروژه حدود 2500 فامیل را از نور برق بهره مند می سازد.  دراخیر برنامه ولسوال ولسوالی ده سبز کابل به صحبت پرداخت و گشایش پروژه برق رسانی چهار قریه ولسوالی ده سبز را به مردمان این قریه مژده گانی داد. او در ادامه از کارکرد های وزارت انرژی و آّب به نیکی یاد کرده و گفت: با گذشت سه سال این دومین پروژه است که از اثر توجه وتلاش وزارت انرژی و آب در این ولسوالی به بهره برداری میرسد.

پروژه برق رسانی چهار قریه تره خیل، قلعه زرین، ده یحیی و قریه آقا محمد خان در ولسوالی ده سبز ولایت کابل موقعیت دارد که کار ساخت آن در 7 جنوری سال 2012 آغاز گردید و این پروژه توسط کمپنی TMB کشور ایران و شرکت ساختمانی الهاشم تطبیق گردیده است قیمت ابتدایی این پروژه 3.3 میلیون دالر و قیمت نهایی آن 4.3 میلیون دالراست که توسط حکومت افغانستان تمویل شده است.

در این پروژه به تعداد 19 ترانسفارمر با ظرفیت های مختلف 400، 315، 250، 160، 100 و 639 کیلو ولت امپیر که ظرفیت مجموعی آن به 4.6 میگاوات برق می رسد بکار رفته است.

طول شبکه ولتاژ متوسط این پروژه 6.28 کیلومتربا کیبل دبل سرکت زمینی و هوایی و حدود 17 کیلو متر لین هوایی سنگل سرکت میرسد و طول شبکه ولتاژ پایینی حدود 35 کیلومتر است.

تعداد پایه های این پروژه با نوعیت MV و LV به تعداد 1040 پایه کانکریتی که طول متراژ آن به 9 متر و 12 متر میرسد. از این پروژه برق رسانی در حدود 2500 فامیل از برق آن بهره مند می گردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار