افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, حوادث -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

برفکوچ در بدخشان/ قصه دردناک هرساله مردم…

 

بگفته سخنگوی والی بدخشان، براثر برفکوچ اخیر که در قریه ی وندیان وُلسوالی شهر بزرگ بدخشان رخ داد، 8 نفر کشته و 16 نفر دیگر زخم برداشتند.

وی افزود: مردم و مسئولان وُلسوالی شهر بزرگ بدخشان پس از وقوع رویداد، به محل رسیده و تمام زخمی‌های این رویداد را به شفاخانه انتقال داده‌اند.

 

سخنگوی والی بدخشان همچنین خاطر نشان کرد: وضعیت صحّی اکثر زخمی‌های برفکوچ اخیر وخیم است، اما با این حال انتظار داریم تمام این افراد به سرعت بهبود یابند.

 

 

فروتن با بیان اینکه برفکوچ های کشنده زیادی در این ولایت رخ داده گفت: برخی از این برفکوچ ها مرگ بدخشانی‌ها را بدنبال داشته است.

 

وی افزود: تنها در جریان سال جاری در وُلسوالی‌های کوهستان، یاوان، شغنان و شنکی 15 نفر در نتیجه برفکوچ کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده‌اند.

 

سخنگوی والی بدخشان همچنین تصریح کرد: پس از اتمام ریزش برفکوچ ها، هیئت‌هایی از مرکز ولایت و مراکز وُلسوالی‌ها به محل رویداد رفته و در کنار بازدید از زخمی‌ها، کمک‌های لازم را نیز انجام داده‌اند.

 

 

احمدنوید فروتن در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در جریان سال جاری در بدخشان نسبت به سال‌های گذشته برف بیشتری باریده است، گفت: در نتیجه این بارش‌های سنگین برف راه 12 وُلسوالی به شهر فیض‌آباد به روی تردد موترهابسته شده بود.

 

وی با تأکید بر اینکه اکنون برخی شاهراه‌ها به روی تردد موترها باز شده گفت: اما اکثر شاهراه‌ها همچنین بسته بوده و ساکنان آن قادر به آمدن به مرکز ولایت نیستند.

 

فروتن با اشاره به حجم برف‌های موجود در شاهراه‌ها، تأکید کرد: این شاهراه‌ها تا ماه دوم سال آینده به روی تردد خودروها بسته خواهد ماند.

 

 

این مقام محلی بدخشان در مورد اینکه ساکنان این وُلسوالی‌ها چگونه اجناس مورد نیاز خود را تهیه می‌کنند، گفت: آنها به این وضعیت عادت کرده و پیش از فرا رسیدن زمستان تمام اجناس مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند.

 

وی توضیح داد: فقر و تنگدستی دامن‌گیر اکثر بدخشانی‌ها بوده، به همین دلیل مواد غذایی اکثر ساکنان وُلسوالی‌های که راه‌های آن بسته می‌شود، تمام شده و با مشکلات زیادی زنده می‌مانند.

 

فروتن با اشاره به مرگ برخی بدخشانی‌ها به دلیل گرسنگی، گفت: بدخشانی‌های زیادی در نتیجه گرسنگی زمین‌گیر و مریض شده و زمانیکه به سمت شفاخانه حرکت می‌کنند به دلیل دوری راه پیش از رسیدن به شفاخانه جان خود را از دست داده‌اند.

 

وی با بیان اینکه آمار افرادی که از گرسنگی در بدخشان کشته شده‌اند تاکنون مشخص نشده گفت: این افراد بیشتر از وُلسوالی‌های یاوان و پامیر بوده‌اند.

 

بدخشان یکی از ولایت‌های سردسیر و کوهستانی افغانستان است که همه ساله در نتیجه وقوع برفکوچ ده‌ها نفر جان‌های خود را در آنجا از دست می‌دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار