افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 25 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

بررسی گزارش اخیر اداره سیگار در به حیف و میل و هدر رفتن کمک های آمریکا با افغانستان

اداره سیگار طبق تازه ترین گزارشی به حیف و میل و هدر رفتن کمک های آمریکا در بخش معارف افغانستان پرداخته است و فاروق وردک را بانی مکتب های واهی و ارواح که وجود عینی ندارند معرفی کرده است.

 

اداره سیگار که در حقیقت اداره تفتیش آمریکا برای بازسازی و کمک های آمریکا در افغانستان می باشد. در این گزارش به عملکرد وزارت معارف افغانستان در دوره فاروق وردک پرداخته از مکاتب معاش دار وبرخی موارد دیگر پرده برداشته است.

 

شکی نیست که در کمک های آمریکا از طرق مختلف به خصوص از سوی بخشی از نهادهای حکومتی افغانستان در پخش و مصرف سالم و شفاف کمک ها، همیشه و پیوسته تخطی هایی وجود داشته و دزدی های بی شماری نیز صورت گرفته و کاملا روشن است که فساد بسیار گسترده در کمک های آمریکا رخنه کرده است که این موضوع به طور شفاف هم در نهادهای متعلق به دولت آمریکا و هم در نهادهای حکومتی افغانستان دیده می شود.

 

تازه ترین گزارشی که سیگار نسبت به موجودیت فساد در وزارت معارف افغانستان منتشر کرده است می تواند در چند مورد قابل بحث، نگران کننده و محتمل بر آورندگی نگرانی های جدی در سطح کلان سیاسی در افغانستان باشد که در ذیل مختصرا به آنان پرداخته می شود.

 

1- بی تردید در عرض و طول 14 سال حضور مجامع بین المللی و سرازیر شدن پول های هنگفت و بی شمار در افغانستان، ما شاهد سیاه سازی های زیادی چه در حوزه پولی و چه در سایر بخش ها بوده ایم که هر کدام وابسته بر عوامل خاص خودش در بخش داخلی و خارجی می باشد اما نباید از یاد برد که سرمایه گذاری غرب بالای چهره های عصر بحران، در اختیار قرار دادن دو رکن عمده ی چون سیاست و قدرت به افراد خاص، حمایت کشورهای مختلف از چهره های مختلف، تقسیم وزارت و ولایت بر بنیاد قوم و مذهب و حتی احزاب تک قومی، مصلحت اندیشی در دروه حکومت مصلحتی رییس جمهور کرزی، هر کدام می تواند جز عوامل عمده گسترده شدن دامنه فساد در شیرازه ها و گوشت و پست جامعه افغانستان قلمداد شود.

 

2- حضور فعال القاعده و طالب، نارضایتی مردم از ارایه خدمات دولتی، فقر و بیکاری، افزایش کشت بازارهای کوکنار، حضور تندرو ترین نیرو افراطی (داعش) در خاورمیانه که شاخ و برگ هایش در جنوب شرق کشور رسیده است، جز جدی ترین مشکلات مردم افغانستان بر شمرده می شوند اما نباید از یاد برد که تزلزل نظام سیاسی، امری دیگری است که مستقیما متاثر از گستردگی افزایش فساد اداری، دزدی و غارت در افغانستان می باشد. طوری که امروزه ما شاهد آن هستیم.

 

3- هرگاه بعد داخلی فساد، دزدی و غارت را در این 14 سال در افغانستان در نظر گیریم، تنها نتیجه که می توانیم از آن بگیریم، همانا شریک بودن اکثر چهره ها و شخصیت های شریک در قدرت و نظام سیاسی به رهبری آقای کرزی می باشد زیرا هیج وزیر و والی نمی تواند ادعا کند که از پول های سیل آورده غرب به شهرک ها و بلاک های کابلی و اماراتی نرسیده باشند. از فساد پولی و کمک های امریکا هم که بگذریم، غصب زمین، باج گیری های مالی از تجاران و ده ها مورد دیگر جز کارنامه های 14 ساله اکثر چهره های مطرح این جغرافیا بوده که اگر چنانچه سیگار مایل به افشا سازی هست، باید در یک فراینده کاملا شفاف کارنامه وزرای 14 ساله حکومت رییس جمهور کرزی را بگونه عادلانه و شفاف در اختیار متحدان بین المللی و مردم افغانستان قرار دهد. در غیر این صورت هر گونه ارایه گزارش که بجای اصلاح امور در خدمت تفرقه و نفاق قرار گیرد خود عملی است شبیه رویکرد تروریسیتی که بگونه خاموش در حال انجام است.

 

4- اداره سیگار با نشر تازه ترین گزارش اش، موجب بروز سه مشکل عمده در افغانستان شد که هر کدام در جای خودش قابل نگرانی و همچنان مشهود است.

الف- اداره سیگار در حالی این گزارش را نشر کرد که حنیف بلخی وزیر حمایتی آقای عطا یک هفته قبل چنین ادعای را در مجلس افغانستان نمود، انتشار این گزارش از سوی سیگار به هر شکل ممکن نوعی رابطه خودش را با گفته های وزیر معارف کشور پیدا کرده و این امر موجب تنش روابطه میان آقای وردک و عطا محمد نور شده است که خود امر معقول و مناسب در شرایط کنونی نیست.

 

ب- به دنبال انتشار این گزارش، آقای فاروق وردک در جهت دفاع از خود گام برداشت و با موضع گیری هایش در رسانه هاف فاز دیگری از تنش را میان دولت مردان کنونی و سیاسیون در کشور باز نمود که این خود می تواند مایه نگرانی مردم افغانستان باشد. آقای وردک در یک اقدام تلافی جویانه از یک طرف عطا محمد نور را نشانه رفت و از طرف دیگر، سوژه جدید سیاسی مبنی بر رشوه دادن 70 میلیون دالر از سوی پاکستان به سه مقام افغانستان به منظور امضای تفاهمنامه امنیتی میان دو کشور را وارد مباحث رسانه و مردمی ساخت.

 

اینکه فاش شدن 70 میلیون دالر آی اس آی چقدر می تواند به نفع افغانستان باشد یا نباشد بحث جدا است اما افشاگری های انتقام جویانه خود منجر به تضعیف حکومت و در عین حال ایجاد درز و نوع رویکرد انتقام جویانه در میان سران سیاسی خواهد شد که به هیج عنوان به نفع افغانستان امروزی نیست زیرا دوام این گونه اقدامات چه از آدرس سیگار و یا هر اداره دیگر، از یک طرف سودی برای مردم افغانستان نخواهد داشت و از طرف دیگر چهر های دولت کرزی را وا می دارد تا در یک جبهه اعلام نا شده بر علیه حکومت نیم بند کنونی افغانستان بیاستد که این خود به سود ما نیست. هر چند که همه با افشا سازی و اثبات فساد و معرفی مفسد در هر سطحی که باشند، حمایت می کند اما طوریکه در یک فراینده ملی از همه مسوولان دست اول حکومت 14 ساله به شمول عبدالله، غنی، وردک و عطا پرسیده شود که شهرک ها، ملک و املاک، تجارت جهانی، کاخ ها و قصرهای فرعونی میراث پدران یا دست مایه حضور 14 ساله آمریکا است.

 

ح – با توجه بر آنچه که تا اینجا گفتیم و آمدیم، اداره سیگار با نشر و پخش گزارشاتی از این دست، نه تنها که موجب نفاق و تفرقه در داخل افغانستان و میان چهر های سیاسی می شود، بلکه، با این تنش آفرینی ها، جایگاه آمریکا را نیز در افغانستان و حتی در نزد رهبران سیاسی افغانستان با علامت سوال مواجه می سازد. امروزه تحلیل در بخشی از جامعه افغانستان بر این است که آمریکا مشمول نهاد های زیر مجموعه اش در تلاش بدنام سازی چهره های سیاسی زمان آقای کرزی است و اگر چنانچه این سناریو و فراینده دور از واقعیت نباشد، نباید توقع داشت که ما تنش زدایی کنیم و از آشوب های خاموش که توسط حلقات چون سیگار دامن زده می شود جلو گیری کرد.

 

بنابراین، اداره سیگار وظیفه خود را به درستی پیش نبرده است. اداره سیگار باید به جای گل آلود کردن آب، بدنبال برنامه های واقع گرایانه خود باشد و با سرک کشیدن های نا مطلوب بیشتر از این منحیث طالب و القاعده با جامه آراسته به کار و فعالیت نپردازد. سیگار که می خواهد از دزدی و فساد جلوگیری کند و موجب شود تا مفسدان به پنجه قانون سپرده شوند، تنها راه ها اش شکل دادن یک فراینده ملی افغانستانی است که به منظور بازپرسی و بازرسی وزرا و والیان قدرتمند 14 سال حکومت کرزی ایجاد گردد تا سیاه و سفید را از هم جدا کرده باشیم. ورنه همان آش خواهند ماند و همان کاسه و گزارش های موج سوارانه اداره چون سیگار

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار