افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 7 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

بررسی موضع گیری اخیر دوستم در قبال پاکستان/ مخالفان و موافقان

جنرال دوستم پس از سفر یک ماهه خود از میدان جنگ فاریاب به ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که عامل تمام ناامنی ها در کشور پاکستان است. وی تاکید کرد که افغانستان در جنگ غیر مستقیم با پاکستان قرار دارد. برخی با انتقاد از این واکنش وی گفتند که این نوع واکنش ها و موضع گیری ها روابط تیره افغانستان و پاکستان را تیره تر خواهد کرد. از سویی دیگر تعدادی نیز از این موضع استقبال کردند. با این حال چقدر سخنان معاون اول ریاست جمهوری درست است؟

 

رفیع الله گل افغان عضو پیشین مجلس سنا در برنامه بازنگاه در مورد سخنان جنرال دوستم گفت: انتقادهای جنرال دوستم معاون اول رییس جمهور بر پاکستان سخن تازه ای نیست. در 13 سال گذشته همواره گفته شده است که سیاست پاکستان در قبال کشور نادرست و فریبنده بوده است. گفته معاون اول نیز به جا و جنگ ما جنگ غیر مستقیم با پاکستان است. امروز در سنگرهای خط مقدم جبهه جنازه هایی مشاهده می شود که اسناد افسران پاکستان در جیب آنان است. پاکستانی ها با پنهان کردن مرگ ملاعمر ثابت کردند که نمی خواهند افغانستان سر پای خود بایستد. بر همین اساس تا زمانی که حکومت در سیاست خود با پاکستان قاطعیت و سیاست خارجی درستی نداشته باشد قربانی سیاست های نادرست و فریبنده آنان خواهیم بود. چندی پیش نیز رییس جمهور اعلام کرده بود که لانه های تمویل و تجهیز تروریسم در خاک پاکستان قرار دارد. حال سیاست پاکستان در قبال کشور مشخص شده است، پس باید راه کاری مشخص شود تا به جای هر روز قربانی شدن یک بار قربانی شویم.

 

وی افزود: از لحاظ نیروهای امنیتی نیز آن قدر تجهیز نیستیم که بتوانیم با پاکستان جنگ رو در رو داشته باشیم. آمریکایی ها نیز با وجودی که حضور فعال در افغانستان داشته اند و پیمان امنیتی با ما امضا کرده اند حکومت را فریب داده اند. آن چیزی که برای نیروهای امنیتی ما نیاز بود در دسترس ما قرار نداده اند. ما در گذشته تجهیزات کافی داشتیم اما همه این ها را از ما گرفتند و سلاح ناچیزی در اضای آن به ما دادند. ما توسط خود غربی ها خلع سلاح شدیم و این جفای به ملت است. در اصل غربی ها و در راس آنان آمریکا به دنبال اهداف شوم خود در کشور هستند. آنان با یک دست کمک می کنند و از دست دیگر پس می گیرند. از طرفی سران حکومتی صادق نبوده، مدیریت درست نداشته وهمراه با فساد بودند. بر همین اساس اگر کسانی که خود را دوست ما معرفی می کنند امکانات و تجهیزات در اختیار ما نگذارند، مجبوریم برای از بردن دشمن دست نیاز در برابر کشورهای دوست دراز کنیم.

 

عضو پیشین مجلس سنا در مورد سفر سرتاج عزیز به کشور گفت: در روزهای گذشته دیپلومات های بسیار قوی آمریکایی در ارتباط با افغانستان به پاکستان سفر کردند. مقام های پاکستانی نیز پس از این سفر خواستار سفر به کشور شدند. در نتیجه بازهم حرف آمریکا پیش رفت. پاکستان تنها وسیله ای است که پروژه آمریکایی ها را در افغانستان و آسیای میانه تطبیق می کند. با توجه به اسناد موجود طالبان در پاکستان تمویل و تجهیز می شوند و آمریکایی ها امروز به این باور رسیده اند که انتقادهای افغانستان واقعیت داشته است.

 

رفیع الله گل افغان در پایان گفت: حکومت همیشه در قبال پاکستانی ها، نرمش نشان داده است و با بلند شدن صدای جنرال دوستم وضعیت مشخص شد اما در داخل رهبران به زد و بندهای خود مصروف هستند و تاکنون حتی کابینه تکمیل شده نداریم. از سویی برخی کسانی که از پاکستان آب می خورند و برای پاکستان جاسوسی می کنند به مسایل قومی دامن می زنند. ما باید یک ملت واحد شویم و در سیاست خود در قبال پاکستان جدی باشیم. رییس جمهور و رییس اجراییه با شعارهای و وعده هایی که داده اند رای گرفتند. حرف زیاد زده اند ولی در عمل کاری صورت نگرفته است. ما هر روز قربانی سخنانی هستیم که در آن عمل وجود ندارد. و تا زمانی که وحدت نداشته باشیم به جایی نمی رسیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار