افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 22 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

بررسی قضیه فساد اداری در وزارت معارف در هفته آینده

نادر خان کتوازی رئیس هیئت به هدف بررسی فساد اداری در وزارت معارف میگوید، برای بررسی موارد فساد در وزارت معارف برای آنان یک ماه وقت داده شده اما به علت رخصتی عید سعید فطر تا حالا نشست این هیئت برگزار نشده است.

 

آقای کتوازی میگوید که اولین نشست آنها روز شنبه هفته آینده راه اندازی و به کارش شان به گونه منظم ادامه خواهد داد.

 

وی گفت تلاش می ورزند که تمام اتهامات فساد در وزارت معارف را بررسی و گزارش شان را در اختیار ریاست جمهوری قرار دهند:

 

” از بعضی مقرری ها خبر شدیم که حتی از رییس جمهور حکم دریافت نکرده، که آن صلاحیت یک وزیر نیست، اینطور مقرری ها هم شده. ما از وزارت میخواهیم و روی آن بحث میکنیم و از همه مهمتر اینست که مساله مکاتب بسته را ما در وزارت حل کرده نمیتوانیم و آن به ولایات تعلق می گیرد، و امکان دارد که هیئت تعین شود و سفر ها به ولایات صورت بگیرد تا معلوم شود که این راست است یا دروغ ؟”

 

به اساس گزارش نشر شده سیگار یا اداره سر مفتش امریکا برای باز سازی افغانستان و اظهارات وزیر جدید معارف مقامات پیشین این وزارت میلیون ها دالر را اختلاس کرده اند.

 

ریاست جمهوری پس از نشر این گزارش هیئتی 9 نفری را توظیف نمود تا در ظرف یک ماه در این مورد تحقیق نماید.

 

برخی از اعضای شورای ملی، نماینده های جامعه مدنی، لوی سارنوالی و ریاست امنیت مشمول این هیئت هستند اما برخی افراد میگویند، بهتر بود تا بخاطر شفافیت در ترکیب این هیئت نماینده از کمک کننده ها نیز شامل می بود.

 

شکرالله مشکور عضو شبکه افغانی مبارزه علیه فساد گفت، توظیف یک هیئت بخاطر بررسی قضیه فساد از سوی رییس جمهور یک اقدام نیک بوده اما این هیئت باید کارش را در زمان تعین شده به پایان رساند:

 

” عجله در مورد بررسی این موضوع در وقت بسیار کم نگرانی ما را بیشتر می کند بخاطریکه این موضوع بسیار تخریشی است توقع ما اینست که این موضوع باید مرحله به مرحله به ملت افشا شود. ”

 

با این حال گفته می شود که شکایات از موجودیت فساد در بخش های تشکیلاتی و ساختمانی وزارت معارف زیاد بوده و برای حقیقت یابی هیئت موظف باید به ولایات نیز سفر کرده و کارش را درست و همه جانبه به پیش ببرد.

 

هرچند حکومت وحدت ملی بخصوص رییس جمهور غنی بارها گفته است که مبارزه با فساد از اولویت های کاری او می باشد اما مردم می گویند که در کار مبارزه با فساد باید بگونه جدی و مطابق خواست آنان مبارزه صورت گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار