افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, تحلیلی, حوادث, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

بررسی علل وقوع حمله روز گذشته کابل

انفجار

وحید مژده کارشناس مسایل سیاسی کشورمان در مورد چرایی این حمله اظهار داشت: در این خصوص، حرف و حدیث‌هایی مانند اختلافات اخیر بین امریکا و جرمنی که ناشی از امتناع جرمنی برای اعزام نیروی بیشتر به افغانستان بود، وجود دارد.

افراد وابسته به گروه داعش روز گذشته (چهارشنبه) چهارراهی ذنبق در منطقه وزیراکبرخان را با انفجار تانکر مملو از مواد انفجاری هدف قرار دادند که در نتیجه آن حدود 600 نفر کشته و زخمی شده و بیش از 10 ملیون دالر به شرکت‌های خصوصی ضرر مالی وارد شد.

این نخستین حمله افراد داعش نبوده و آخرین آن نیز نیست، اما با توجه به اینکه حمله در منطقه کاملاً محافظت شده رخ داده پرسش برانگیز است.

وحید مژده کارشناس سیاسی نظامی افغانستان بیان اینکه برخی‌ها معتقدند که در رویداد روز گذشته تانکری وجود نداشته، گفت: در مقابل برخی‌های دیگر معتقدند که کابل روزگذشته هدف بم یک طیاره قرار گرفته است.

وی افزود: تا زمان انجام تحقیقات، رویداد روزگذشته می‌تواند ناشی از هر نوع حمله‌ای بوده باشد، ضمن اینکه نتیجه آن کشته و زخمی شدن صدها باشنده و تحمل ضررهای مالی است.

این کارشناس مسایل سیاسی در مورد چرایی این حمله اظهار داشت: در این خصوص، حرف و حدیث‌هایی مانند اختلافات اخیر بین امریکا و جرمنی که ناشی از امتناع جرمنی برای اعزام نیروی بیشتر به افغانستان بود، وجود دارد.

وی افزود: اما حمله در منطقه ای صورت گرفته که در آنجا نمی‌شود هدف خاصی را دنبال کرد، اگر هدف آن را سفارت جرمنی بدانیم با دیوارهای بلند سنگی که دارد چنین حملاتی نمی‌تواند به تعمیر آن ضربه رسانده و دیپلومات‌های آن را بکشد.

مژده توضیح داد: در نزدیکی رویداد شبکه مخابراتی روشن و برخی شرکت‌ها و موسسات کوچکی نیز وجود دارد، به هر حال اگر رویداد روزگذشته یک حمله انتحاری بوده بدون شک، حامل مواد منفجره بدون هدف حمله را انجام داده و کشتار ملکیان تنها هدف وی بوده است.

وحید مژده تصریح کرد: ما متأسفانه در عراق و سوریه شاهد هستیم که ماین‌گذاران و عاملان انتحاری خود را در مکان‌هایی منفجر می‌کنند که بیشترین کشته و زخمی را به دنبال داشته باشد که متأسفانه ما نیز اکنون به آن سمت در حرکتی هستیم.

وی خاطر نشان کرد: قرارداد امنیتی کابل – واشینگتن نیز برای تأمین امنیت افغانستان کارساز واقع نشده و نتوانست مشکل کشور را حل کند، بلکه این قرارداد سبب وخامت اوضاع نیز شد، تا زمانیکه فکر کنیم خارجی‌ها حلال مشکلات ما هستند، وضعیت به همین صورت در حالت وخیم شدن خواهد بود.

وحید مژده در پاسخ به این پرسش که تروریست‌ها چگونه قادر به انتقال مواد منفجره شدند، گفت: در این خصوص نیز ابهاماتی وجود دارد، برخی‌ها گفته‌اند که این موتر کارت ورود به منطقه را از سوی یک سفارت خارجی دریافته کرده، اما از سفارت خارجی نیز نام برده نمی‌شود که خود گرم‌کننده بازار شایعات و بدنامی دولت است.

وی تأکید کرد: پرسش اساسی در مورد روزگذشته این است که اگر این حادثه ناشی از انفجار یک تانکر بوده پس چرا هیچ اثری از آن وجود ندارد، انفجار روزگذشته مانند رویداد تروریستی شاه شهید که همه فکر می‌کنند ناشی از اصابت یک راکت بود، است، زیرا در هر دو مورد مکان اصلی رویداد تا 4 متر حفر شده است.

مژده در مورد اینکه چرا دولت نتیجه تحقیقات کمسیون‌ها در خصوص چنین رویدادهایی را اعلام نمی‌کند، گفت: این کمسیون‌ها در حقیقت برای فریب مردم است، آنچیزی که اتفاق می‌افتد دولت نمی‌خواهد ملت از آن اطلاع یابد، زیرا در صورت اعلام نتیجه تحقیقات اگر برخی مسئولان دولتی به صورت مستقیم دست نداشته باشند، برخی مسئولان به تعلل وظیفه‌ای متهم می‌شوند.

وی همچنین گفت: به همین دلیل، دولت معتقد است که رویداد بوقوع پیوسته و افرادی زیادی نیز کشته شده، اما با پیگیری این موضوع چرا برای خود دردسر ایجاد کنیم.

این کارشناس مسایل سیاسی نظامی کشور با بیان اینکه دولت باید در خصوص رویداد روز گذشته روشنگری کند، گفت: با وجودیکه طالبان مسئولیت حمله دیروز را رد و داعش آن را به عهده گرفت، اما از آن لحظه تاکنون رسانه‌های داخلی از طالبان نام می‌برد که خود زمینه‌ساز تقویت داعش است.

وی در پایان سخنان خود خاطر نشان ساخت: اکنون بین گروه‌های داعش و طالبان رقابت تنگاتنگی وجود داشته و در اکثر مناطق جنگ‌های شدیدی بین طرفین رخ می‌دهد، موضع دولت کابل بیانگر همسویی با داعش بوده و در صورت ادامه این رویکرد، افغانستان با خطر کلان از سوی داعش تهدید می‌شود.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار