افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 7 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

بررسی روابط ایران و افغانستان در دوره پسا طالبان

روابط ایران و افغانستان در دوره جدید یعنی در دوره پسا طالبان روابطی حسنه، خوب، همراه باعدم مداخله و حسن همجواری استوار بوده است.
رییس اجرایی افغانستان در راس هیاتی به ایران رفت. هدف سفر مبارزه مشترک با تهدیدات امنیتی در منطقه و توسعه مناسبات بارزگانی میان کابل و تهران است. از این پس روابط کابل و تهران چگونه است؟ بررسی چه موضوعاتی در اولویت این سفر قرار دارند؟

داکتر لطیف نظری استاد دانشگاه در برنامه «باخبر» گفت: روابط ایران و افغانستان در دوره جدید یعنی در دوره پسا طالبان روابطی حسنه، خوب، همراه باعدم مداخله و حسن همجواری استوار بوده است. به همین جهت در دوره حامد کرزی روابط خارجی افغانستان و ایران، جزو بهترین روابط در تاریخ تحولات معاصر افغانستان بوده است. در دوره جدید، علی رقم تهدیدهایی که پیرامون ایران شکل گرفته بود، یعنی حضور ناتو و غرب در افغانستان، این کشور هیچگاه متهم به مداخله در افغانستان نشد بلکه همیشه از روند دموکراتیک در افغانستان حمایت کرد.

داکتر نظری در خصوص نوع روابط میان ایران و افغانستان توضیح داد: یکی از اشتباهاتی که افغانستان در ابتدای کار حکومت وحدت ملی انجام داد، این بود که حمایت خود را از عربستان در جنگ یمن اعلام کرد و فراموش کرد عربستان یکی از حامیان افراط گرایی در منطقه است اما با این حال روابط ایران و افغانستان به گونه ای جدی آسیب ندید. دولت افغانستان در این مورد اشتباهاتی را مرتکب شد اما خویشتن داری دولت همسایه ما و درکی که آنها از شرایط پیچیده افغانستان و منطقه داشتند سبب شد که روابط افغانستان و ایران بر بنیاد اصل عدم مداخله و حسن همجواری باقی بماند. فراموش نکنیم که هم اکنون یک تهدید مشترک، به نام داعش برای ایران و افغانستان شکل گرفته است. بنابراین این موضوع، نقطه مشترکی است که در کنار مساله مبارزه با مواد مخدر، موضوع مهاجرین و قرارداد استراتژیکی که قرار است بین افغانستان و ایران به امضا برسد نقطه پیوند دهنده میان روابط ایران و افغانستان ارزیابی شود.

به باور وی، ایران برخلاف برخی همسایه ها و کشورهای دیگر، هیچگاه در امنیت افغانستان اخلالی ایجاد نکرده است. اگر ایران قصد اخلال در روند امنیتی افغانستان را می داشت از نظام مردم سالاری جدید در افغانستان حمایت نمی کرد. چرا که این نظام بخصوص در اوایل، وابستگی شدیدی به غرب، آمریکا و ناتو داشت و از طرفی حضور آنها در کنار مرزهای شرقی ایران می توانست تهدیدی بالقوه برای ایران معرفی شود اما ایرانی ها تلاش کردند که نوع روابط خود را با غرب از نوع روابطی که با افغانستان دارند تفکیک کنند.

استاد دانشگاه ادامه داد: ایران حضور غرب در منطقه را هیچگاه نپذیرفته و آن را مخل امنیت منطقه ارزیابی می کند. خوشبختانه حالا این حضور به حداقل رسیده است و شماری از کشورهای دیگر علاقمند به این هستند که خلا ژیوپولتیک را در افغانستان پر کنند. چرا که چهارده سال حضور غرب در افغانستان نتوانست ثبات پایداری را به وجود بیاورد و در کاهش مواد مخدر نیز نتیجه بخش نبوده است، همچنین در تقویت نیروهای امنیتی نیز نتیجه ای نداشت. به همین دلیل ما مجبور شدیم دست نیاز به سوی هندوستان برای تقویت نیروهای هوایی دراز کنیم و همچنان قرار است روسها در معادلات سیاسی افغانستان نقش برجسته ای ایفا کنند. بنابراین ایران با درک شرایط پیچیده و متغیر منطقه ای و بین المللی هیچگاه روابط خود را تحت تاثیر حضور خارجی ها به خصوص غرب در افغانستان قرار نخواهد داد و حسن روابط و مناسبات نیک خود را با افغانستان بر مبنای تمدنی، فرهنگی، تاریخی و منافع مشترک و تهدید مشترک مورد توجه قرار خواهند داد.

وی در خصوص محتوای تفاهمنامه راهبری میان افغانستان و ایران اظهار کرد: موضوع تفاهمنامه استراتژیک بین افغانستان و ایران می تواند دربرگیرنده منافع ملی دوطرف باشد و مهمترین محتوای این تفاهمنامه باید مسایل امنیتی، سیاسی، مبادلات اطلاعاتی در مبارزه با گروههای تروریستی و همنیطور اقتصادی باشد. علی رقم اینکه ایران، تهدیدهای امنیتی فراوانی در طی چهاردهه، هم ازسوی غرب و هم از سوی کشورهای هم پیمان غرب داشته است تا به حال، نشان داده که در ارتباط با امنیت ملی و تامین ثبات پایدار، توانمندی خاصی دارد. ما می توانیم از این تجربیات ایران استفاده کرده، چالشها را به حداقل برسانیم.

داکتر نظری در پایان گفت: بدون شک آمریکایی ها موافق با امضای تفاهمنامه راهبردی میان کابل و تهران و گسترش روابط میان این دو کشور نیستند اما فراموش نکنیم که آمریکا اعتبار خود را از سالهای 2005 تا کنون از دست داده است و با عدم تعهدی که امسال در خصوص پیمان امنیتی داشت، افغانستان نمی تواند کاملاً به آمریکا تکیه کند. منافع و ثبات ملی ایجاب می کند که روابط خود را با کشورهای همسایه توسعه دهیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار