افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 27 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

بررسی رفتارهای فرهنگی غربی ترین رییس جمهور

هرگز دیده نشده که اشرف غنی لباس‌­های افغانستانی را که در وطن می­‌پوشد، در اروپا یا امریکا بر تن کند. وی همیشه در جلسات هیات دولت مشهور به بدخلقی و تند مزاجی بود اما در ملاقات­‌ها و گفتگوها با مهمانان اروپایی-آمریکایی اش در زمان وزارت، کاملا آرام و متین عمل می‌­کرد.

  

تصاویر زیادی از محترم اشرف غنی وجود دارد که در یکی از آنها او را (تقریبا برهنه) در ملاعام (برای وضو!) در کنار یک جوی آب در شرق کشور در سال 2009 می بینیم. این حرکت عوام فریبانه که در آن بدن وی عریان است، جایی در فرهنگ اسلامی افغانستان ندارد.

جناب اشرف غنی، علاقه عجیبی به پوشیدن البسه مختلف دارد. در افغانستان هیچ کسی بغیر از اشرف غنی چنین البسه متنوع شامل جامه‌­های اروپایی، لنگی­‌های افغانستانی و سایر لباس­‌های ظریفانه را نمی­‌پوشد. دیده نشده که اشرف غنی “چپن” بپوشد (جیلک­‌های سبز راهدار آستین دراز که حامد کرزی می­‌پوشد).

همچنان هرگز دیده نشده که اشرف غنی لباس‌­های افغانستانی را که در وطن می­‌پوشد، در اروپا یا امریکا بر تن کند. دلایل این اختلاف سبک در عرصه سیاسی و فرهنگی فقط می­ تواند برای رولا همسر وی، و جنرال دیوید پترائوس جنرال چهار ستاره ارتش آمریکا و رییس اسبق سیا معلوم باشد.

محترم اشرف غنی و “کلیر لاکهارت” کتابی با نام “بازسازی دولت­‌های ناکام” نوشته‌­اند که تا حدی به موضوع افغانستان پرداخته است. برای رد اصولی محتوای این کتاب، کافی است به فصل 19 کتاب “اقتصاد سیاسی جنگ” نوشته “سی تی کاینی” و “آر لی مادرز” چاپ 2011 “توسط انستتیو کاتو” مراجعه کنید.

اشرف غنی عضو “شورای آتلانتیک” است؛ لاکهارت همکار “شورای اسپین” است. غنی و لاکهارت، روسای مشترک موسسه موثریت دولتی هستند که مقر آن در واشنگتن دی سی می­‌باشد. این دو، اخیرا طرح “آمادگی برای سوریه جدید” را ابداع کرده‌­اند. اخیرا، توسط “مجله چشم انداز” چاپ انگلیس به عنوان “متفکر دوم جهان در سال 2013” انتخاب شد. روزنامه نیویورک تایمز در سال 2009، اشرف غنی را به عنوان «غربی­‌ترین نامزد انتخابات افغانستان» اعلام کرد.

در سال 2006، خانم “رولا نادر” -انسان شناس برجسته شرق میانه- گفت که اشرف غنی بخاطر این در بین دانشمندان اروپایی و امریکایی و نخبگان سیاسی مشهور است که انگلیسی را بسیار خوب صحبت می­‌کند.

“مایکل کندی” –جامعه­‌شناس امریکایی و رییس شرکت حامی پروژه “مشغولیت افغانستان”- در “کنفرانس افغانستان” در دانشگاه براون در سال 2009 اشرف غنی را چنین توصیف کرد: “آرزو داشتم تعداد زیادی مثل تو وجود می­‌داشت. چقدر زیبا! ببینید او چگونه دست­‌ها، چشم­‌ها و انگشت­‌های کبوتری و درخور ستایش خود را حرکت می­‌دهد”.

وقتی محترم اشرف غنی وزیر مالیه ی دولت کرزی بود، در جلسات هیات دولت مشهور به بدخلقی و تند مزاجی بود. او در جریان ریاست دانشگاه کابل بخاطر عدم برخورد مناسب با استادان محلی دانشگاه شهرت داشت. اما در ملاقات­‌ها و گفتگوها با مهمانان اروپایی-آمریکایی اش در آن زمان، کاملا آرام و متین عمل می‌­کرد. این رفتارهای متغیر، در برخوردهای زبانی اشرف غنی و حرکات بدنی او در عرصه اجتماعی نیز دیده می­‌شود.

در کنفرانس 2008 در انستیتو “بروکینگز”، اخضر ابراهیمی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان در حضور اشرف غنی در مورد وی چنین نظر داد: این واقعا یک تجربه بود که با او در افغانستان برای دو سال تمام همکاری داشتم. همکاری با او را می­‌توانم در قالب یک مثال برای شما شرح دهم: بادیه ‌نشینی بود که تلاش می­ کرد بر شتر خود بار بیشتری بگذارد. او وسایل مورد نظر را یکی پس از دیگری در پشت شتر می‌­گذاشت. نهایت‌­الامر، با یک کیسه بزرگ آمد و گفت “نمی­دانم این را هم بگذارم یا نه؟!” شتر برگشت و گفت من که از جایم نمی­توانم برخیزم، این را هم بگذار. قصه اشرف غنی مانند همان شخص است. تنها تفاوت این است که او خواهان برخواستن شتر است.

“جیمز کارویل” استراتژیست مشهور آمریکایی علنا مشاور و رایزن وی در مبازرات انتخاباتی ریاست جمهوری افغانستان در 2009 بود. غنی یکبار در یک بیانیه عمومی در رابطه با کارویل چنین گفت: “این مرد خیلی مرا درک می­ کند. او فرزند نیواورلئان است. اگر نیواورلئان را بشناسید، افغانستان را هم خواهید شناخت”. نیواورلئان شهر کارویل است. پس اصلا جای تعجبی نیست که غنی در دوره­ای نماینده آمریکا در “کمیسیون هماهنگی افغانستان” بود.

حال که سخن به اینجا کشید بعد نیست 12 فرمان جیمز کارویل برای اشرف غنی صاحب در جریان انتخابات اخیر را هم مروری دوباره کنیم:

جیمز کارویل عضو حزب دموکرات امریکا، مسوول ستاد انتخاباتی بیل کلینتون و مشاور نخست‌وزیر رژیم اسراییل، در انتخابات سال 93 بار دیگر در راس ستاد انتخاباتی و مشاوران تبلیغاتی اشرف غنی احمدزی قرار گرفت و با چند توصیه بظاهر ساده اما مهم و اساسی مبلغ سی هزار دالر از وی دریافت کرد.

توصیه های آقای جیمز کارویل در 2 فوریه 2014 بدین شرح بود:

عالیجناب اشرف غنی احمدزی،

1. در همه حالات طوری رفتار کنید که از هم اکنون پیروز میدان جلوه کنید.

2. در مواجهه با مردم، لبخند را فراموش نکنید ولی در مقابل رقبا باید صلابت داشته باشید.

3. مراقب عصبانیت خود به خصوص در مقابل انظار عمومی و دوربین های تلویزیونی باشید.

4. متن سخنرانی خود را قبل از اجتماعات حداقل دو بار از حفظ مرور کنید.

5. خواب عمیق هر شب را فراموش نکنید، آثار خستگی در چهره شما موجب ناامیدی هوادارانتان می شود.

6. در هر سخنرانی حداقل برای حل دو معضل کلی مخاطبان خود وعده و قول قطعی بدهید.

7. همیشه نیمی از هوشیاری خود را برای مراقبت از حریف اختصاص بدهید (یک چشم و یک گوش شما مختص حریف است).

8ـ در ملاقات با مسوولان و شخصیت های خارجی، اعتماد به نفس خود را به رخ طرف مقابل بکشید. راه ساده برای این کار آن است که یک پای خود را روی دیگری اندازید و طوری بنشینید که کفش تمیز شما با جوراب مشکی دیده شود. این توصیه همیشگی من به پرزیدنت اوباما بوده است.

9ـ در مصرف به موقع داروهای روزانه خود دقت نمایید. شاید بهتر باشد تا پایان زمان انتخابات، یک نفر خاص برای این کار مامور کنید.

10ـ توصیه اکید من آن است که حداقل در هر روز 40 دقیقه به یوگا بپردازید، این کار برای تمرکز بهتر و آرامش شما مفید و حتی لازم است.

11ـ نوشیدن حداکثر 30 سی سی نوشیدنی محرک در میان وعده برای کار بی‌­وقفه در بعدازظهر بسیار مناسب است. البته شاید به دلایل مذهبی شما نتوانید این کار را انجام دهید.

12ـ در بنرهای تبلیغاتی خود دقت کنید. هیچ عکسی بدون روتوش دقیق استفاده نشود. سایه چشم­‌ها، چروک­‌های پیشانی و کناره بینی در عکس­‌هایی با اندازه بزرگ نامناسب دیده می­‌شود. در حذف آنها دقت شود.

و اینگونه شد که اکنون رییس دولت وحدت ملی کسی نیست جز جناب اشرف غنی احمدزی که بهتر است در زمینه ی فرهنگی از ایشان به عنوان غربی ترین رییس جمهور افغانستان یاد شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار