افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 29 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

بررسی دوسیه های 6 کارمند وزارت شهر سازی

با آنکه از متهم شدن شش کارمند وزارت شهرسازی به فساد حدود یک ماه می گذرد، اما لوی څارنوالی افغانستان می گوید که هنوز تحقیقات در این مورد تکمیل نشده است.

 

بصیرعزیزی سخنگوی این اداره روز گذشته از بررسی های جدی در مورد این قضایا اطمینان داد:

 

“دوسیه های شش کارمند وزارت شهر سازی که از سوی لوی څارنوالی افغانستان تعقیب می شود تحت بررسی لوی څارنوالی قرار دارد بررسی های ما تا کنون نهایی نشده است این موضوع از سوی اداره لوی څارنوالی به جدیت و قاطعیت و مطابق با ظرفیت های قانون تحت تحقیق قرار دارد و ما بزودی به تحقیقات ما خاتمه خواهیم داد و موضوع را به محاکم افغانستان خواهیم فرستاد.”

 

با آنکه آقای عزیزی به گونه مشخص نگفت که این شش تن به حیف و میل چه مقدار پول متهم به فساد شده اند اما گفت که احتمال می رود در این قضیه بیشتر از ده ها میلیون دالر اختلاس شده باشد.

 

پیش از این هم در برخی از گزارش ها در رابطه به قضیه فساد اداری مربوط به وزارت شهر سازی از اختلاس صد ها میلیون دالر یاد آوری شده بود.

 

در این حال عدم پی گیری به موقع دوسیه فساد شش کارمند وزارت شهر سازی با انتقاد شدید رییس کمیسیون شکایات مشرانو جرگه مواجه شده بود.

 

زلمی زابلی پیش از این گفته است، که کُند کاری حکومت در این راستا سبب ایجاد فراهم شدن زمینه برای فساد بیشتر گردیده است.

 

رییس جمهور اشرف غنی حدود یک ماه قبل وظایف شش کارمند ارشد وزارت شهر سازی را به دلیل فساد اداری به تعلیق در آورد و سپس آنان ممنوع الخروج اعلان شدند.

 

اما با آن هم چندی قبل سه تن از آنان که قصد فرار به تاجکستان از راه بدخشان را داشتند، از سوی نیرو های امنیتی بازداشت گردیدند.

 

در همین حال شماری از اعضای ولسی جرگه افغانستان می گویند که موجودیت فساد در ارگان های عدلی و قضایی نیز سبب می گردد تا دوسیه های فساد اداری به وقت و زمان آن تعقیب نگردد.

 

محمد سرورعثمانی فراهی عضو کمیسیون عدلی و قضایی مبارزه به فساد اداری خواهان مجازات عاملین فساد اداری و تطبیق عدالت در رابطه به این چنین قضایا شد:

 

“ما طرفدار عدالت استیم و نمی گویم که شخص بی گناه حبس شود و یا مجرم از بند رها شود هر کسی که عدالت را تأمین کرد و حق را به حق دار سپرد و از منافع مردم دفاع کرد ما تایید می کنیم.”

 

آقای عثمانی سفارش کرد که اگر حکومت افغانستان می خواهد به گونه جدی با فساد اداری مبارزه کند باید اشخاص صادق را در ادارات به کار بگمارد.

 

این عضو ولسی جرگه می گوید که اگر این گونه قضایا بشکل جدی پیگیری نگردد، فساد اداری در ادارات کشور ادامه خواهد یافت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار