- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

بررسی خواسته های مسئولان هرات توسط رئیس اجرائیه

داکتر عبدالله

والی، شماری از اعضای شورای ولایتی، رؤسای شورای‌های انکشافی و متنفذان قومی ولایت هرات در دیداری که با رئیس اجرائیه داشتند، خواسته های خویش را مطرح نمودند.

 

خواسته‌های آنان در زمینه‌های مختلف به‌ویژه ایجاد رشته‌های ماستری در چوکات دانشگاه هرات، تکمیل شدن میدان هوایی، کاهش مالیات رسانه‌های محلی نسبت به رسانه‌های ملی، تقسیم درست آب بند سلما و توسعه برنامه‌های زراعتی بود.

 

در آغاز برنامه محمد آصف رحیمی والی هرات، گزارش مختصر از وضعیت این ولایت برای رئیس اجرائیه کشور ارائه کرد و گفت: حکومت محلی هرات با تمام توان تلاش می‌کند تا به خواسته‌ها و مشکلات باشندگان این ولایت رسیدگی کند اما در بسیاری از مسائل نیازمند حمایت و کمک حکومت مرکزی است. آقای رحیمی از رئیس اجرائیه کشور خواست که برای تکمیل شدن میدان هوایی، توسعه زراعتی و تقویت منابع آبی این ولایت بیشتر توجه کند.

 

اعضای شورای ولایتی هرات با ابراز قدردانی از تلاش‌ها و همکاری‌های رئیس اجرائیه کشور خواستند: برای تدوین یک میکانیزم نظارتی مدون برای شورای‌های ولایتی، افزایش نقش زنان در ساختار ادارات محلی، کاهش مالیات رسانه‌های محلی نسبت به رسانه‌های ملی، تسریع روند اخذ پاسپورت و تامین امنیت ولسوالی‌های ناامن این ولایت توجه نماید.

 

آنان در ادامه گفتند: تاکنون در دانشگاه هرات برخلاف ظرفیت موجود و تقاضای دانشجویان تنها رشته‌ی ادبیات در مقطع ماستری تدریس می‌شود در حالیکه ظرفیت لازم برای ایجاد سایر رشته‌ها در مقطع ماستری وجود دارد اما تاکنون اقدام صورت نگرفته‌است، مردم ولایت هرات از حکومت وحدت ملی انتظار دارند که در این زمینه و تکمیل شدن میدان هوایی این ولایت اقدام عملی صورت گیرد.

 

رؤسای شورای‌های انکشافی ولایت هرات در این دیدار ابراز داشتند: با تکمیل شدن بند سلما مردم ولایت هرات نسبت به آب‌یاری منظم و توسعه زراعتی امیدوار شدند اما در سال جای برخی از ولسوالی‌ها ولایت هرات با کمبود آب مواجه بود، مردم از حکومت وحدت ملی می‌خواهند که در زمینه مدیریت و تقسیم آب کار بیشتر شود.

 

رئیس اجرائیه کشور بعد از استماع خواسته‌های اشتراک‌ کننده‌های جلسه گفت: حکومت وحدت ملی برای تدوین میکانیزم نظارتی شورای‌های ولایتی و حل مشل بودجه ولایت‌ها تلاش می‌کند و در این باره کارها جریان دارد. مالیات رسانه‌های محلی نسبت به ملی کاهش می‌یابد، با مسوولان نهادهای امنیتی و اداره مرکزی پاسپورت هدایت ‌می‌دهد تا مسئله تامین امنیت ولسوالی‌های ناامن هرات و مشکل طولانی بودن روند اخذ پاسپورت را حل کنند و اقدامات لازم را انجام دهند.

 

رئیس اجرائیه کشور در باره توسعه زراعتی و ایجاد رشته‌های ماستری در چوکات دانشگاه هرات گفت: به وزرات‌های تحصیلات عالی و زراعت و آب‌یاری هدایت ‌می‌دهد تا در یک جلسه دیگر با اشتراک اعضای شورای ولایتی هرات این موضوعات را بررسی و ارزیابی نماید و پس از آن اقدامات عملی را روی‌دست گیرند.