افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 21 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

بررسی اوضاع امنیتی ولایت کنر

کنر

گفت‌وگوهایی با اعضای پارلمان، مشرانو جرگه و یا اعضای تأثیرگذار شورای ولایتی انجام شده و مسایل مهم امنیتی ولایت‌ها مورد بررسی قرارگرفته است.

با وجود اینکه بیش از یک دهه از پایان دولت طالبان در افغانستان می‌گذرد و کشورهای غربی و در رأس آنها امریکا برای تأمین امنیت در کشورمان حضور دارند، اما به طور مکرر شاهد تنش‌ها و درگیری‌های گسترده در افغانستان هستیم.

 

در این نوشتار به بررسی وضعیت امنیتی ولایت کنر می‌پردازیم.

 

این ولایت کوهستانی که یکی از ولایت‌های سرحدی افغانستان است دارای‌های کوه‌های سر به فلک کشیده شده که در 4 هزار و 339 کیلومتر مربع مساحت خود، حدود 413 هزار نفر را جا داده است.

 

 

رفیع‌الله حیدری عضو مشرانو جرگه، با اشاره به وضعیت امنیتی این ولایت، اظهار داشت: با گذشت هر روز وضعیت امنیتی کنر بهتر می‌شود.

 

وی تصریح کرد: چندی پیش شبه‌نظامیان طالبان یک حمله تهاجمی به وُلسوالی دانگام کنر داشتند که خوشبختانه در نتیجه مقاومت نیروهای دولتی، شبه‌نظامیان شکست خوردند.

 

این نماینده مردم کنر در مشرانو جرگه با بیان اینکه طالبان از آن زمان تاکنون جرئت انجام حمله تهاجمی را از دست داده‌اند، توضیح داد: این گروه اکنون تنها اقدام به انجام حملات چریکی می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه با گذشت هر روز طالبان در کنر تضعیف می‌شود، خاطر نشان کرد: همکاری مردم سبب شده تا طالبان جرئت به نفوذ نکند، زیرا در این صورت نفوذی‌های شبه‌نظامیان توسط مردم نابود می‌شوند.

 

این عضو مشرانو جرگه افغانستان با بیان اینکه طالبان در اکثر وُلسوالی‌های کنر حضور دارند، گفت: برخی مناطق کوهستانی و صعب‌العبور که انجام حمله از سوی نیروهای دولتی مشکل است، آن را طالبان در کنترول خود دارند.

 

 

وی همچنین گفت: اکنون شبه‌نظامیان طالبان هیچ وُلسوالی کنر را در کنترول خود ندارد، ضمن اینکه احتمال تصرف هیچ وُلسوالی ای در جریان ماه‌های جاری از سوی این گروه وجود ندارد.

 

حیدری با بیان اینکه بر اساس راپور‌های مردمی تروریست‌های پاکستانی نیز در بین طالبان حضور دارند، تصریح کرد: طالبان مستقر در کنر به 200 گروهک کوچک تبدیل شده و هر گروهک مسئول انجام حمله چریکی به بخشی از ولایت کنر شده‌اند.

 

 

وی در ادامه سخنان خود از احتمال حضور گسترده داعش در این ولایت اظهار نگرانی کرد و گفت: بر اساس اظهارات مسئولان امنیتی داعش اکنون در کنر در حال عسکرگیری است.

 

این نماینده مردم کنر در مشرانو جرگه با بیان اینکه باید هر چه زودتر جلو عسکرگیری داعش گرفته شود، گفت: در غیر این صورت کنر تحت تهدیدات افراد گروه داعش قرار خواهد گرفت.

 

وی با اشاره به وضعیت نیروهای دولتی مستقر در کنر، گفت: این نیروها با شجاعت و قهرمانی‌های خود در برابر صفوف تروریست‌ها ایستاده و در هر بازه زمانی آماده گی کامل برای دفع حملات تروریست‌ها و انجام عملیات پاکسازی شبه‌نظامیان را دارد.

 

 

وی خاطر نشان کرد: همکاری مردم و هماهنگی بین نیروهای دولتی سبب شده تا طالبان جرئت انجام هیچ حمله‌ای در جریان ماه‌های اخیر به آنها را نداشته باشند.

 

رفیع‌الله حیدری در ادامه سخنان با بیان اینکه نیروهای دولتی مستقر در کنر برای تأمین امنیت و دفاع از این ولایت کافی نیست، اظهار داشت: مسئولان دولت مرکزی باید نسبت به هر ولایتی به کنر توجه بیشتر داشته باشد.

 

وی خاطر نشان کرد: کنر یک ولایت سرحدی بوده و همواره از سوی شبه‌نظامیان پاکستانی تحت تهدید قرار می‌گیرد، در حالیکه ما نیروی کافی برای دفاع از کنر نداریم.

 

 

این عضو مشرانو جرگه با بیان اینکه باید نیروهای بیشتر به کنر اعزام شود، در مورد چرایی حضور طالبان در کنر خاطر نشان کرد: طالبان مدعی تأسیس مجدد امارت اسلامی هستند، به همین دلیل به تمام ولایت‌های افغانستان حضور و نفوذ دارند.

 

وی تصریح کرد: این وظیفه دولت کابل است تا علیه این گروه اقدامات جدی انجام داده و شبه‌نظامیان را نابود کند، در غیر آن صورت مشکل ناامن‌سازی ولایت‌ها از سوی طالبان با گذشت هر روز بیشتر خواهد شد.

 

حیدری در ادامه سخنان خود همکاری مردم و هماهنگی بین نیروهای مستقر در کنر را نقاط قوت این نیروها دانست و گفت: نبود عسکر کافی مهم‌ترین نقطه ضعف نیروهای دولتی ما در کنر است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار