افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 13 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

برداشت نادرست از اسلام، طالب تربیت می کند

متاسفانه برخی از خشونت‌ها از مراکز آموزش‌های دینی (مراکز وابسته به غرب) برخواسته است و تروریزم از آن‌جا صادر می‌شود بنابراین علمای جهان اسلام باید تدابیری به کار بگیرند و متون اصلی دین اسلام آموزش داده شود.

 

 

متاسفانه کشور ما 40 سال است که قربانی خشونت قرار گرفته است و در این مسیر نزدیک به دو میلیون شهید داده‌ایم. با این وجود برای مقابله با تروریزم احساس ضرورت می‌کنیم و معتقدیم که در این مسیر همه باید دست به دست هم دهند.

 

تروریزم یک آفت و یک ابولای فراگیر برای نابودی بشر است و بنابراین این موضوع ایجاب می‌کند که قدم‌های موثری برای از بین بردن آن برداشته شود.

 

گروه هایی مثل داعش سابقه 30 ساله شکل گیری دارند. داعش فرزند نامشروع طالبان و القاعده است که خود این گروه ها نیز فرزند نامشروع ایتلاف برخی کشورهای غربی و عربی در منطقه هستند. امروز بر همگان واضح است که طالبان و القاعده را چه کسانی شکل داده اند و در ادامه، از آن حمایت کرده اند.

 

مبارزه کنونی غرب تحت عنوان ایتلاف مبارزه با داعش تنها مبارزه با بدنه ظاهری گروه های تروریستی بوده و این در حالی است که غربی ها همکاری و رفاقت دیرینه و پیوسته ای با خاستگاه ایدئولوژیک داعش دارند. غربی ها به خوبی می دانند که خاستگاه ایدئولوژیک داعش کجاست و برای مبارزه واقعی با داعش باید درخصوص روابط خود با این مراکز یا خاستگاه ها تجدیدنظر کنند.

 

به گفته کارشناسان مسایل سیاسی و مذهبی، وجود تفکر انحصارطلبانه و نفی تنوع فکری و فرهنگی اصلی‌ترین دلیل وجود خشونت است. برخی اسلام را مساوی تروریزم می‌دانند که این خود عامل سوء تفاهم و تنش در جهان می‌شود. باید پدیده تروریزم را از اسلام جدا کنیم چرا که اسلام دین محبت و عقلانیت و همزیستی است در واقع لازم است تا تنوع فکری، فرهنگی و هویت‌های دینی را با منطق و عقلانیت به رسمیت بشناسیم.

 

جهل عامل دیگر وجود خشونت به حساب می‌رود. نوبت بیداری و آگاهی آسیای میانه فرا رسیده و در این مسیر آن‌هایی که امکانات بیش‌تر دارند باید به کشورهای فقیرتر کمک کنند. قطعا تحریم خبری، اطلاعاتی و لجستیکی خشونت‌طلبان از جمله راه‌های مقابله با خشونت است.

 

آنچه در این بین اهمیت دارد اصلاح سیستم آموزشی به‌خصوص آموزش‌های حوزوی و دینی است. چرا که متاسفانه برخی از خشونت‌ها از مراکز آموزش‌های دینی (مراکز وابسته به غرب) برخواسته است و تروریزم از آن‌جا صادر می‌شود بنابراین علمای جهان اسلام باید تدابیری به کار بگیرند و متون اصلی دین اسلام آموزش داده شود چرا که اگر ما اسلام را درست نشناسیم داعش و طالبان تربیت می‌شوند.

 

هم‌چنین اتخاذ سیاست واحد از سوی همه کشورهای جهان در مقابله با خشونت و ایجاد اتحاد برای تحریم تسلیحاتی در این مسیر مثمرثمر خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار