افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 23 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

برداشت۴ تُن زعفران در ۲۴ ولایت کشور

مسئولان وزارت زراعت و آبیاری می‌گویند که امسال در ۲۴ ولایت کشور زعفران کشت شده است و حاصلات زعفران امسال افزایش خواهد یافت.

 

آنان میافزایند که امسال بیش از ۴ هزار کیلوگرم زعفران برداشت خواهد شد؛ این درحالی است که گفته می‌شود که بیشتر کشاورزان علاقمند کشت زعفران هستند.

 

درهمین حال آگاهان می‌گویند که حکومت باید از کشاورزانی که زعفران کشت می‌کنند، پشتیبانی کند.

 

وزارت زراعت و آبیاری می‌گوید که امسال زعفران در ۹۰۰ هکتار زمین در ۲۴ ولایت کشور کشت شده است و احتمال میرود که امسال بیش از ۴ هزار کیلوگرم زعفران برداشت شود.

 

این وزارت تأکید می‌ورزد که برنامه‌های اثرگذاری را برای آگاهی کشاورزان در ولایت‌های کشور روی دست گرفته‌اند و نیز ماشین‌های پیش رفته‌ای را برای حاصل برداری بهتر زعفران به آنها توزیع کرده است.

 

لطف‌الله راشد سخنگوی وزارت زراعت و آبیاری خاطرنشان کرد: “پیش‌بینی‌ها نشان‌ می‌دهد که امسال بیش از ۴ هزار کیلوگرم زعفران حاصل برداری خواهد شد که نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.”

 

وی همچنان افزود: “این وزارت امسال برای ۲۰۰ کشاورز برای کشت زعفران آموزش داده شده است و برنامههای گسترده دیگر را نیز برای افزایش حاصلات زعفران روی دست داریم”.

 

درهمین حال شماری از آگاهان می‌گویند که زعفران افغانستان از کیفیت خوبی برخودار است و باید حکومت برای زعفران بازاریابی کند تا بیشتر کشاورزان تشویق شوند تا زعفران کشت کنند .

 

یاسین فرهمند کارشناس بخش کشاورزی معتقد است: “زمانی که حاصلات زعفران افزایش می‌یابد حکومت باید برای فروش آن بازاریابی نماید و از سوی دیگر برای کشاورزان آموزش داده شود تا آنان بتوانند زعفران با استانداردهای جهانی تولید کنند تا در کشورهای بیرونی توان رقابت را داشته باشند”.

 

گفته می‌شود افغانستان به علت داشتن آب وهوای خوب برای کشت زعفران مناسب است و بربنیاد ارزیابی‌های نخستین اگر این گیاه صنعتی بگونه‌ی لازم کشت شود؛ حاصلات آن تا سه برابر نسبت به کشورهای دیگر افزایش می یابد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار