افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

برخی از فعالیت های مقامات بلندپایۀ دولت در گستره صلاحیت‌های شان نیست

احمدضیا مسعود معاون پیشین حامد کرزی، محمد محقق رهبر حزب وحدت مردم افغانستان و جنرال دوستم رهبر پیشین جنبش ملی اسلامی،

 

فعالیت‌های برخی از مقام‌های بلندپایۀ دولت، در بخش‌هایی که به کارهای اصلی‌شان پیوند ندارند، واکنش‌هایی را برانگیخته‌اند.

 

این آگاهان و مردم می‌گویند که این مقام‌های بلندپایۀ حکومت، به کارهایی می‌پردازند که در گستره صلاحیت‌های شان نیستند.

 

در این‌باره، آگاهان و مردم از عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس‌جمهور، صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه و احمدضیاء مسعود، نمایندۀ ویژۀ رییس‌جمهور در امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب، بیشتر انتقاد می‌کنند.

 

این سه تن، یکی پس‌از رییس‌جمهور، همه امور کشور را در دست دارد؛ دیگری باید سیاست خارجی کشور را رهبری کند و سومی هم نمایندۀ ویژۀ رییس‌جمهور در امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب است.

 

هرچند، به باور آگاهان، هر دو مقام بلندپایۀ حکومت (آقای غنی و آقای عبدالله) و هم شماری دیگر از این مقام‌ها، به کارهایی می‌پردازند که مشمول گسترۀ صلاحیت‌های شان نیستند.

 

عتیق‌الله امرخیل، آگاه مسایل نظامی می‌گوید: «در کشوری که اردو موجود باشد، پولیس موجود باشد، امنیت موجود باشد، اداره موجود باشد، ضرورت به افراد و اشخاص نیست! هر کدام از خود وظیفه دارد، از عهده انجام وظیفه خود برآمده نمی‌توانند.»

 

نثار حارث، سناتور اظهار می‌دارد: «وقتی حکومتیان در بین خود جور نمی‌آیند، و وزیر حکومت می‌آید و از کارکردهای حکومت انتقاد می‌کند، به معنای این است که حکومت باید در برنامه‌هایش تجدید نظر کند؛ ضعف‌های خود را بیرون بکشد، و به هرکس اجازه ندهد که در موارد مختلف حکومت‌داری مداخله کند.»

 

این نگرانی هم مطرح است که اگر مقام‌های دولتی، همواره بر مسایلی تمرکز کنند که مشمول برنامه‌های کار شان نیستند، حکومت در کار خدمت به مردم بیشتر به چالش کشیده خواهد شد.

 

نادر، دانش‌آموختۀ روانشناسی می‌گوید: «در طول انقلاب، رهبران ما همین قسم حرکت کرده‌اند. ما جایگاه خود را هنوز تشخیص نداده‌ایم که باید در کجا باشیم!»

 

رحیم‌الله سمسور، دانش‌آموختۀ خبرنگاری می‌گوید: «همین مسایل استند که باعث ایجاد فاصله میان حکومت و مردم شده‌اند؛ به جاست که مقام‌های حکومتی متوجه همان مسؤولیت‌هایی که به دوش شان گذاشته شده‌اند، باشند و کارهای مربوط به خودشان را درست انجام دهند.»

 

اما، دیدگاه حکومت در این باره چیست؟

 

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس‌جمهور اظهار می‌دارد: «حکومت افغانستان، نسبت به گذشته‌ها وضع بهتری را، در عرصۀ هماهنگی، انسجام و مدیریت جنگ به وجود آورده‌است. صرفاً نهادهای مسؤول، در شرایط فعلی، مسؤولیت و رهبری جنگ را به عهده دارند.»

 

آن‌چه که دخالت مقام‌های دولتی، در مسایل به دور از صلاحیت‌های شان دانسته می‌شود، پیش از این نیز در افغانستان دیده شده‌است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار