افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

برای مهاجران استراتژی تعریف می شود!

در چرخش مدور و مدارگونه بر محور مشکلات و مسایل مطرح در جامعه دوباره به گره کور مهاجران و عودت کنندگان برخوردیم که گرچه در نگاه اول جزو مسایل حاد داخلی و برای مردم ملکی مقیم افغانستان بشمار نمی آید اما تاثیرات ژرفی بر روند سیاست خارجی و نیز امنیت و اقتصاد منطقه ای دارد.

 

استراتژی ملی مهاجران عنوان نشستی بود که به منظور بررسی وضعیت موجود و نیل به وضعیت مطلوب درخصوص عودت کنندگان برگزار شد. البته اگر به واقع یک استراتژی تبیین شده و عملی پشت مساله این قشر ضعیف باشد.

 

مسوولان ادارات و نهادهای ذی ربط ملی و بین المللی، داکتر عبدالله و سید حسین عالمی بلخی از اعضای حاضر در این نشست بودند که برای رسیدگی به وضعیت مهاجران در خارج و بی جا شدگان در داخل گفتگو و مشورت کردند.

 

ایجاد استراتژی ملی برای عودت کنندگانی که متحمل بیشترین آسیب های اجتماعی و اقتصادی و امنیتی می شوند بنابر دستور صریح رییس اجرایی در قصر سپیدار در اولویت برنامه های ارگان های مرتبط قرار گرفته تا با تبیین ظرفیت ها و بسترسازی های مناسب زمینه همکاری و تعامل با عودت کنندگان را فراهم آورند.

 

تاثیر توجه مقطعی و فوران فرمان های شتاب زده ای که درخصوص نه فقط بیجا شدگان و مهاجران و عودت کنندگان بلکه برای معلولان، بازماندگان از تحصیل و مکاتب، مورد خشونت واقع شدگان و امثالهم اعمال گردیده و می گردد و خواهد گردید همانند آب در هاون کوبیدن است.

 

به عبارت دیگر، لزوم توجه به یک مقوله با برگزاری نشست و صدور فرمان و سخنرانی مرتفع نمی شود و نیازمند پیگیری مستمر و نظارت مداوم است تا کارها به سرانجام برسد و معلولان و مهاجران و مظلومان به نوایی برسند وگرنه چه بسیار کنفرانس ها و نمایش های بی نتیجه ای که هزینه و زمان را تلف کرد و دیگر هیچ.

 

840 هزار بیجا شده در وقایع تروریستی و حملات راکتی و بلایای طبیعی و غیره بعلاوه میلیون ها تبعه افغانستانی مقیم خارج از کشور، که همواره آماج سیاست خارجی ضعیف حکومت وقت قرار گرفته اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار