افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 9 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

برای مبارزه با فساد، باید مبارزه واقعی کرد

در قانون مبارزه با فساد با صراحت نوشته شده که فساد اداری فقط دادن رشوت و گرفتن آن نیست بلکه هر گونه سوءاستفاده از قدرت، فساد محسوب می شود. زمانی حرف های اشرف غنی و عبدالله قابل باور است که آنها افراد فاسد را از تیم خود و از اطراف خود بیرون بکشند.

 

در هر نشست خبری در کنار نام افغانستان از فساد اداری و مواد مخدر گفته می شود. نگرانی ها از گسترده بودن این پدیده ها در داخل و بیرون از افغانستان وجود دارد. مسلط شدن فساد در پیکر نظام سبب شد تا میلیون ها دالر از پول های جهان در افغانستان به هدر برود.

 

دولت کرزی هر چند تلاش های زیادی در راستای از بین بردن فساد انجام داد اما نتوانست این لکه ی ننگ را از دامن پاک مردم افغانستان از بین ببرد. اما آیا حکومت جدید می تواند در مبارزه با فساد اداری موفق باشد؟

 

بنا به گفته کارشناسان مسایل اقتصادی و سیاسی، منشاء فساد چند چیز است: اول، قانون اساسی مانند کاغذپاره در اداره ها و در ارگ ریاست جمهوری کنار گذاشته شد. دوم، اراده ی ملی برای تطبیق قانون در کشور وجود نداشت. سوم، بدتر از همه ساختارهای حکومتی از سطح بالا تا پایین بر مبنای مصلحت شکل گرفت. در هر حکومتی که قانون رعایت نشود و مصلحت جای قانون را بگیرد، فساد گسترش می یابد.

 

در قانون مبارزه با فساد اداری به صورت واضح آمده است که هر تصمیمی که بر اساس ملحوظات قومی، تنظیمی، مذهبی و زبانی گرفته شود فساد اداری است در حالی که متاسفانه دولت وحدت ملی به ریاست داکتر اشرف غنی و داکتر عبدالله بر اساس ملحوظات قومی و تنظیمی شکل گرفته است.

 

در قانون مبارزه با فساد با صراحت نوشته شده که فساد اداری فقط دادن رشوت و گرفتن آن نیست بلکه هر گونه سوءاستفاده از قدرت، فساد محسوب می شود. زمانی حرف های اشرف غنی و عبدالله قابل باور است که آنها افراد فاسد را از تیم خود و از اطراف خود بیرون بکشند. متاسفانه روند حکومت جدید بر همان منوال گذشته و حتی بدتر از آن خواهد بود. زمانی مردم به سیاستمداران اعتماد خواهند کرد که سیاستمداران افرادی از بین خود باشند و برای مردم کار کنند. نمی توان دزدی را توسط دزد از بین برد.

 

واقعیت قضیه این است که فساد در فعالیت ها و پروژه های جامعه جهانی که بهانه بازسازی افغانستان مردم خود و جامعه ما را غارت می کنند بیداد می کنند. پروژه های برنامه ریزی شده دقیق جامعه جهانی زمینه ساز ایجاد فساد و ترویج آن در جامعه ما شد. خارجی ها در پناه ایجاد فساد در میان سران جهادی و حکومتی، تمامی جامعه را درگیر ساخته و خود در حاشیه این فساد ها به غارت کشور مشغول هستند.

 

شهروندان افغانستانی می دانند که فساد همانند سرطان همه تار و پود جامعه را فرا گرفته است و اگر مردم ما خودشان از فساد جلوگیری نکنند، فساد جامعه و مملکت افغانستان را از بین می برد.

 

مبارزه با فساد یکی از ضرورت ها و اولویت های حکومت ها است. امیدوارم که حکومت وحدت ملی بتواند بر این مشکل فایق بیاید و به تعهدات دیگر خود عمل نماید اما فراموش نکنیم اینجا افغانستان است و غول های اقتصادی و سیاسی در ساختار حکومت به اندازه ای ریشه دارد که حتی اشرف غنی و عبدالله از آن بی خبر هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار