افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

برای صلح با طالبان نباید تضرع کرد

رییس جمهور پیشین کشور حامد کرزی گفته است که داعش در افغانستان طالبانی هستند که پرچم های سفید را به پرچم های سیاه تغییر داده اند. این در حالی که است که اشرف غنی برای صلح با طالبان تلاش زیادی می کند و حتی در واشنگتن گفته است که زمان آن رسیده است که از طالبان باید عذرخواهی کرد. آیا واقعاً داعش در افغانستان وجود ندارد؟ و با اینکه طالبان به داعش پرچم تغییر می دهند سیاست تضرع در برابر آنها کشور را به کجا خواهد برد؟

 

سید اسحاق گیلانی رییس حزب وحدت ملی افغانستان در برنامه «فراخبر» گفت: ما دستگاهی به نام امنیتی ملی داریم. امنیت ملی وظیفه دارد خبر دهد که در کشور چه می گذرد و در خارج از کشور چه خبر است. وقتی رییس جمهور و مسوولین امنیتی اعلام می کنند که داعش در کشور موجود است، باید یقین کرد که موجود است. با توجه به تماسهایی که ما با مردم داریم، این گروه در ولایات مختلف مراکز خود را دارند و در آنجاها زندگی می کنند. حتی در منطقه ای به نام دای چوپان خانه ها را کرایه کرده اند. در تاریخ زابل دفعه اول است که کسی در دای چوپان خانه کرایه می کند. حرفی که حامد کرزی زده است یا از روی بی اطلاعی است و یا می خواهد مانند همیشه آب را گل آلود کند و ماهی خود را بگیرد.

 

وی در ارتباط با سیاست تضرع آمیز حکومت در مقابل طالبان اظهار کرد: عذر خواهی رییس جمهور از طالبان کار بسیار بیهوده ای است. چرا که اگر از آنها کسانی کشته شده است، مردم بی گناهی که اصلاً در جنگ نبوده اند هم کشته شده است. آنها هم افغان هستند، بیایند، گفتگو کنند وبه صلح برسند. این کار به مراتب بهتر از این است که ما عفو بخواهیم یاعفو کنیم.

 

گیلانی ادامه داد: طالبان راضی به صلح هستند و ما نباید برای صلح کردن با آنها تضرع کنیم. ملت ما ملتی است که با شهامت در مقابل تمام بدبختی ها ایستاده است ولی رییس جمهور به عنوان پدر معنوی این مملکت باید هر چه زودتر این معضل ملی را حل بسازد. به جای اینکه به هرات برود و والی و قوماندان را عزل کند باید یک بار سری به شورای عالی صلح می زد که در آنجا چه گذشته است، چرا تا به حال هیچ کاری نشده است و چه مقدار پول مصرف شده است، چرا تا به حال طالبان حاضر نشده اند که با شورای عالی صلح صحبت کنند.

 

رییس حزب نهضت ملی کشور معتقد است که شورای عالی صلح باید اصلاح شود چرا که تا به حال هیچ کاری در راستای صلح نکرده است و افزود: اگر اشرف غنی بر شورای عالی صلح فشار نیاورد، تغییری کلی بر چهره ها و برنامه های آن نیاورد، به آنها وظیفه ندهد و راهنمایی نکند که به کدام راه بروند و صلح را چگونه بیاورند تنها با یک فرد به نام رییس جمهور، مشکل صلح کشور حل نمی شود. این مشکل مشکل ملی است و این مشکل ملی را باید از نماینده های مردم افغانستان حل بسازیم.

اشرف غنی هر چه زودتر باید این مشکل را حل کند چرا که هوا رو به گرمی است مشکلاتی پدید خواهد آمد که فرصت برای درست کردن آن پیش نخواهد آمد.

 

وی در ارتباط با صلح با طالبان و ادامه جنگ توسط داعش گفت: اگر همه گروههای طالبان بیایند و یک جا شوند و تقاضای صلح کنند ما استقبال می کنیم اما گروه داعش خارجی هایی هستند که یا عرب، چچنی و یا ازبکها و تاجیکهایی هستند که از سرحدات ما خارج هستند. آنها به صورت قطع نه در حکومت ما می توانند شامل شوند و نه در افغانستان جایی دارند. فشار ما این خواهد بود که اول این گروه از خاک ما بیرون شوند. در غیراین صوروت جامعه بین المللی متعهد است که از امنیت افغانستان دفاع کند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار