افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 26 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

برای حل مشکلات زنان، اقدامات جدی تری لازم است!

دلبر نظری

 

بگفته وزارت امور زنان، عامل محدودیت کار برای زنان، نبود پالیسی و مقررات درست برای این قشر در وزارت‎های سکتوری می باشد.

 

این وزارت می‎گوید در کنار نبود پالیسی و مقررات درست، در ادارات دولتی تعصبات جنسی، بیسوادی و عدم تطبیق درست قانون از دلایل عمده آزارو اذیت زنان در محیط کاری آنان خوانده می‎شود.

 

مسئولان این وزارت می‎گویند، مشکلات فرا راه زنان افغان به کار دوامدار نیاز داشته و آنان برای حل این مشکلات تلاش جدی می‎کنند.

 

دلبر نظری وزیر امور زنان روز گذشته با نشر گزارش تحقیقاتی در ارتباط به زنان افغان در کابل گفت، آنان با استفاده از این گزارش مقرره را ترتیب کرده و آن را برای تطبیق آن به همه وزارت‎ها ارسال خواهد کرد.

 

وی افزود:

 

“عمده ترین موضوعی که در برابر آنان واقع است نبود پالیسی درست و تطبیق آن می‎باشد، آزار و اذیت در ادارات دولتی وجود دارد برخی خانواده‎ها به دختران شان اجازه کار را به همین دلیل نمی‎دهند.”

 

خانم نظری می‎گوید، 30 درصد زنان افغان در ادارات دولتی مصروف کار هستند که ۹ درصد آن در سطح رهبری مصروف کار می‎باشند.

 

با آن‎که حکومت همواره از تلاش‎ها برای حل مشکلات زنان توسط موسسات مختلف سخن می‎زند، اما زنان هنوز هم در محیط کاری شان، خود را مصئون احساس نمی‎کنند و آنانی که خانم خانه هستند نیز از حقوق لازم شان برخوردار نیستند.

 

شماری از فعالان زن می‎گویند، حکومت تا هنوز در این راستا طرز العمل موثر ندارد، که بتواند جلو آزار و اذیت جنسی در برابر زنان را بگیرد.

 

حمیرا ثاقب یکی از این فعالان می‎گوید، حکومت باید برای جلوگیری از آزار و اذیت جنسی زنان راه‎های مناسب را جستجو کند تا نقش زنان به شکل بنیادی تغییر نماید.

 

از سوی دیگر روشن سیرن یکی از فعالان مدنی در بخش حقوق زن، کارکردهای وزارت امور زنان را قناعت بخش نخوانده می‎گوید، باید برای حل مشکلات زنان اقدامات جدی تر صورت گیرد.

 

وی افزود:

 

“کار شده اما بسنده بیست، در شرایط کنونی کارهای زیادی برای زنان نیاز است ماننده خشونت‎های که در حال افزایش است، بیکاری بیداد میزند، زنان به تعلیم و تحصیلات عالی دسترسی کامل ندارند با در نظرداشت این همه قابل قناعت نیست باید گام‎های استوار بردارند.”

 

شماری از فعالان و مدافعین حقوق زن در افغانستان همواره بالای وزارت زنان انتقاد کرده‎اند، اما این وزارت همواره گفته‎است که کار وزارت زنان ساختن پالیسی بوده و نظر به توان اش در این بخش تلاش‎های را انجام داده‎است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار