افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 17 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

برادران ناراضی کرزی، مخالفان سیاسی احمدزی

پیامی به طالبان دارم، خود را که از درس و تعلیم محروم کردید، حداقل بگذارید فرزندان تان درس بخوانند. صلح خواست هر کودک است. بدون صلح ثبات نمی‌آید.

 

محترم اشرف غنی احمدزی رییس جمهوری افغانستان در مراسم تجلیل از روز معلم در کابل از شبه نظامیان طالبان خواست که دست از جنگ بردارند و به روند صلح بپیوندند.

وی در این مراسم گفت: پیامی به طالبان دارم، خود را که از درس و تعلیم محروم کردید، حداقل بگذارید فرزندان تان درس بخوانند. صلح خواست هر کودک است. بدون صلح ثبات نمی‌آید. نمی‌خواهیم سالی پنج میلیارد دالر در عرصه امنیت مصرف کنیم، می‌خواهیم سالی پنج میلیارد دالر در زمینه آموزش و پرورش، بهداشت و ساخت و ساز مصرف کنیم.

هر چند محترم حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور همواره د رسخنانش گروه طالبان را “برادران ناراضی” می خواند اما اشرف غنی در این مراسم گروه طالبان را “مخالفان سیاسی” عنوان کرد و افزود: این‌جا برای مخالفان سیاسی پیامی دارم. هم خود را و هم کودکانتان را از آموزش محروم کردید. دست بدهید که در این خاک صلح بیاوریم.

این سخنان جناب اشرف غنی در حالی است که ایشان در زمان کمپاین انتخاباتی خود آمادگی اش را برای تقسیم قدرت با طالبان اعلام کرد و همچنین از ملا عمر و حکمتیار خواسته بود تا با آن ها یک دولت مشترک را تشکیل بدهد.

از طرف دیگر همیشه در رقابت انتخابات این بحث مطرح بود که آيا عبدالله مي‌توانست با طالبان كنار بيايد يا اشرف غني احمدزي؟ به نظر مي‌رسد عبدالله اين ظرفيت را نداشت، زيرا وي عضوي از شوراي نظار بود و با طالبان جنگيده و طالبان نمي‌توانستند وي را نيرويي به حساب بياورند كه براي صلح با وي وارد مذاكره شوند.

اما اشرف غنی احمدزی بهتر مي‌تواند با طالبان كنار بيايد و زمينه براي خروج امن نيروهاي ناتو از افغانستان فراهم شود زیرا پیشینه کار هم با آمریکاییها را دارد هم با پاکستان و عربستان سعودی که حامیان اصلی طالبان هستند، سر و سری داشته و دارد.

شاید به همین دلیل هم بوده که بازیگردانان سیاست افغانستان که در غرب به سر می برند، ترجیج داده اند تا کسی را به ریاست جمهوری برسانند که بیشتر و بهتر تامین کننده منافع آنها در افغانستان باشد و آسانتر بتوانند معضلات به وجود آمده را سر و سامان بدهد.

به هر حال امیدواریم اشرف غنی صاحب بتواند ” مخالفان سیاسی امروزش را که دیروز برادران ناراضی رییس جمهور پیشین بودند را آرام کنند تا جان و مال و ناموس مردم این سرزمین در امنیت قرار گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار