افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

برابری جنسیتی در کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی لحاظ شود

حضور زنان در سیاست، دست یافتن آنان به کرسی های کلیدی حکومت و راه یافتن آنها به شورای ملی از طریق انتخابات از جمله مواردی اند که موسسه انکشاف و حمایت از حقوق زنان و کودکان در افغانستان بر آن تاکید کرده است.

 

زهرا سپهر رئیس این موسسه روز گذشته در یک نشست خبری در کابل گفت که حکومت افغانستان باید استقلالیت کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی را تضمین نماید تا زنان بتوانند از طریق انتخابات پارلمانی به شورای ملی راه پیدا کنند.

 

خانم سپهر افزود که مسئله برابری جنسیتی باید در کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی در نظر گرفته شود: ” باید برنامه های بیشتر آگاهی دهی برای مشارکت سیاسی بیشتر زنان را با توجه به ساختار های سنتی افغانستان مد نظر بگیرند و تلاش نمایند تا برای حمایت از حقوق سیاسی زنان بصورت هماهنگ و منسجم کار کنند. ما از حکومت وحدت ملی میخواهیم که مسئله برابری جنسیتی را در اصلاح نظام انتخاباتی مد نظر بگیرد تا حضور بیشتر و نماینده گی موثر زنان در آن پدید آید. ”

 

خانم سپهر همچنان روی عملی شدن قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد در افغانستان تاکید کرد.

 

در این قطعنامه روی افزایش حضور زنان در آوردن صلح و ثبات و مشارکت آنان در تصمیم گیری های دولتی و رفع تبعیض جنسیتی تاکید صورت گرفته است.

 

خانم سپهر رییس موسسه انکشاف و حمایت از حقوق زنان و کودکان درافغانستان همچنان از جامعه بین المللی خواست تا برای حفظ دست آورد های چندین ساله زنان در افغانستان از آنان حمایت گسترده داشته باشد.

 

در این حال سفیر هالند در افغانستان میگوید که کشورش از برنامه محو خشونت علیه زنان در افغانستان حمایت میکند.

 

جان بیکر در نشست روز گذشته روی نقش زنان در پروسه صلح، حضور سیاسی و دست یافتن آنان به کرسی های کلیدی در افغانستان تاکید کرد.

 

دیگر شورای بین المللی جندر نیز از کارکرد ها و دست آورد های زنان در چند سال گذشته در افغانستان استقبال کرده میگوید که هنوز هم نیاز است تا در بخش تامین حقوق زنان تلاش های لازم صورت گیرد.

 

صبرینا بانو رئیس این شورا در مورد روز سه شنبه چنین گفت: ” نقش زنان در بمیان آوری صلح و همچنان حکومتداری ارزنده بوده و پیام ما روشن است این باعث می شود تا تهداب ایجاد گردد و برای سال ۲۰۱۶ زنان در انتخابات سهم داشته و دست آورد های خوبی هم داشته باشیم. ”

 

از سوی هم پروین خالقی آمر طرح و بازنگری اسناد در وزارت امور زنان افغانستان میگوید که قانون منع خشونت علیه زنان و ایجاد طرح صندوق وجهی متضررین خشونت ها از جمله دست آورد های مهم این وزارت می باشد.

 

با آنکه بر سهم زنان در پروسه های سیاسی افغانستان بارها تاکید صورت گرفته و در راه تامین حقوق زنان برنامه های گسترده براه انداخته شده اند اما تاثیرات چندانی بر وضعیت زنان در افغانستان نگذاشته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار