- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

بذل و بخشش اشرف غنی از کیسه بیت المال به افراد حکمتیار!

حکمتیار غنی [1]

براساس اسناد موجود، رییس جمهور فرمان واگذاری هزاران جریب زمین را به افراد وابسته به گلبدین حکمتیار صادر کرده است.

نماینده مردم کابل در ولسی جرگه اعلام کرد که رییس جمهور اشرف غنی مناطق مجاور محله‌های هزاره نشین کابل را با هدف ناامنی و کوچ اجباری مردم به حزب اسلامی شاخه حکمتیار سپرده است.

جعفر مهدوی نماینده ولسی جرگه با نشر پیامی در فیسبوک اعلام کرد که حکومت وحدت ملی قصد دارد تا با واگذاری زمین‌های نزدیک دامنه کوه قوریغ منطقه دشت برچی در غرب کابل را با هدف محاصره و کوچ اجباری اقوام هزاره به شاخه حکمتیار حزب اسلامی بسپارد.

وی با نشر اسنادی اعلام کرد که رییس جمهور اشرف غنی فرمان واگذاری زمین‌های نامبرده به مساحت هزاران جریب را صادر کرده و این فرمان به وزارت دفاع نیز ابلاغ شده است.

در ادامه نیز از وزارت شهرسازی و مسکن و شاروالی کابل نیز درخواست شده تا اقدامات جدی را برای اجرای فرمان رییس جمهور اتخاذ کنند.
مهدوی افزود که این اقدام ارگ در مغایرت آشکار با قانون اساسی افغانستان است که رییس جمهور را از فروش و اهدای زمین‌های دولتی بدون حکم قانونی منع می‌کند.

وی با اشاره به ماده بیست و چهارم قانون احزاب سیاسی نیز گفت: رییس جمهور حق استفاده از جایگاه خود به سود و یا زیان احزاب سیاسی را ندارد.

نماینده کابل در ولسی جرگه هدف از این اقدام را اعمال فشار روانی بر ساکنان غرب کابل، تغییر بافت جمعیتی این منطقه، افزایش ناامن سازی در دشت برچی و در نهایت کوچ اجباری آنان دانست.

لازم بذکر است که بیشتر ساکنان این منطقه را اقوام هزاره و شیعیان تشکیل می‌دهند.