افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 28 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

بدون همکاری جامعه جهانی، مبارزه علیه مواد مخدر موفق نخواهد بود!

وزارت امور داخله افغانستان ابراز نگرانی کرده است، که اگر پولیس مبارزه با مواد مخدر تقویت نشود، ممکن تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان پس از سال 2014 میلادی افزایش یابد.

باز محمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدر این وزارت به روز پنجشنبه در نشست خبری در کابل گفت، که تلاش دارند تا جامعه جهانی را متقاعد بسازند، تا آنان به همکاری های شان در بخش بلند بردن ظرفیت پولیس مواد مخدر، ادامه دهند.

«اگر تا سال 2014 میلادی کشور های کمک کننده در بخش مواد مخدر افغانستان را ترک بگوید، این اداره به پای خود ایستاده نشود و ما توانایی عملیات های مستقلانه به خاطر مبارزه با این پدیده را پیدا نکنیم، شاید ما با چالش مواجه شویم. افغانستان دوباره به کشت و قاچاق مواد مخدر برگردد. ما تلاش می کنیم تا جامعه جامعه جهانی را متقاعد سازیم تا بتوانیم در آینده افغانستان از وجود کشت، تولید، قاچاق و ترافیک مواد مخدر کاملاً پاک سازیم.»

پس از موجودیت فساد اداری در افغانستان، تولید و کشت مواد مخدر یک مشکل جدی دیگری که همواره جامعه جهانی حکومت افغانستان را در کار مبارزه با آن، انتقاد کرده است. اما حکومت افغانستان این مساله را یک مشکل جهانی خوانده و می گوید، که بدون همکاری جامعه بین المللی نمی توانند، در امر مبارزه با این پدیده موفق شوند.

آقای باز محمد احمدی می گوید، که بیشتر کشت و تولید مواد مخدر در مناطق ناامن کشور صورت می گیرد و مخالفان مسلح حکومت از آن حمایت می کنند. در همین حال مقام های امریکایی می گویند که مخالفان مسلح در افغانستان و پاکستان که بالای نیرو های بین المللی حمله می کنند، امکانات جنگی شان را از طریق کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان، بدست می آروند.

آقای احمدی، تلاش های شان را در امر مبارزه با مواد مخدر موفق عنوان کرده و می گوید، که در ربع اول سال روان توانسته اند در مناطق جنوب غرب و شمال شرق افغانستان کمپاین ها را به هدف محو کشت کوکنار انکشاف دهند.

«در این شکی نیست، ما کوشش داریم که سطح عملیات ها در سال پیش رو بالا خواهیم برد. همچنان سطح کشف، ضبط و دستگیری قاچاقبران را به خصوص روی اهداف عمده باند های مافیای قاچاق و ترافیک مواد مخدر متمرکز خواهیم شد. در مقایسه به سال گذشته، امسال 165 درصد محو کشت کوکنار در سراسر افغانستان صورت گرفته است.»

مقامات وزارت امور داخله افغانستان می گویند که در ارتباط به تولید و قاچاق مواد مخدر تا کنون 649 تن بشمول 10 تن اتباع خارجی را دستگیر کرده اند. به اساس معلومات این وزارت، در میان این 10 تبعه خارجی، 5 تبعه پاکستانی، 3 ایرانی و 2 بریتانیایی شامل می باشند که از ولایات هرات، خوست و کابل دستگیر شده اند.

هر چند مقام های حکومت افغانستان از کار های خوب در بخش مبارزه با مواد مخدر سخن می زنند اما هنوز هم این کشور در صدر کشور های تولید کننده مواد مخدر در جهان قرار دارد. آگاهان امور به این باور اند، اگر جامعه بین المللی در این عرصه تلاش های لازم انجام ندهد، ممکن دست آورد های حاصله در این کشور با تهدید مواجه شود.

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار